Zachowanie kota w praktyce

Zachowanie kota w praktyce

Zachowanie kota może zaskoczyć. Mimo że chadzają tylko sobie znanymi ścieżkami, a przewidywanie ich postępowania graniczy z cudem, szukają kontaktu z człowiekiem i porozumiewają się z nim różnymi gestami. Używają w tym celu całego ciała, wykorzystując położenie ogona, sierści, grzbietu, łapek. Jak w takim razie skutecznie odczytywać kocie zachowanie?

Zachowanie kota w praktyce

Koty traktują człowieka, nie jako swojego pana, ale członka stada którego się szanuje i z którym jest się w kontakcie, ale nie jest się jego poddanym. Bywa, że kot jest bardziej przywiązany do człowieka niż do swojego terytorium, dlatego próbuje się z nim komunikować za pomocą gestów.

Jak zrozumieć zachowanie kota?

Koty często używają głosu do przekazywania swoich odczuć i emocji. Każdy właściciel kota rozróżnia mruczenie, syczenie, warczenie, miauczenie i wydawanie innych odgłosów… Zapewne większość z nich potrafimy również właściwie zinterpretować.

  • Mruczenie zazwyczaj oznacza zrelaksowanie i zadowolenie, np. podczas głaskania. Wydawanie takich dźwięków wiąże się także z produkcją endorfin w mózgu kota, co zwierzęta wykorzystują, kiedy odczuwają ból, dlatego, jeśli kot mruczy bez wyraźnego powodu może to oznaczać, że cierpi.

  • Syczenie i warczenie oznaczają negatywne emocje i często wiążą się z agresywnymi zachowaniami. Syk jest raczej oznaką przyjęcia postawy obronnej i mającej odstraszyć przeciwnika. Natomiast warczenie prawie zawsze poprzedza atak.

  • Miauczenie może oznajmiać wiele rzeczy, a różnorodność dźwięków i intonacji jest indywidualna dla każdego kota. Po jakimś czasie kot i człowiek nauczą się rozróżniać wydawane przez siebie, pozornie niezrozumiałe komunikaty.

Inne ważne zachowania kota to jego język ciała

Podobnie jak w przypadku ludzi, większość informacji o kocie możemy odczytać z jego mowy ciała. Z pyszczka kota możemy odczytać wiele jego emocji. Spokój i relaks komunikowane są poprzez półprzymknięte oczy i odprężoną postawę, zaciekawienie odczytamy, kiedy kot będzie miał szeroko otwarte oczy, postawione uszy, głowę wysuniętą do przodu, niekiedy będzie również węszył.

zachowanie kota

A co z negatywnymi emocjami?

Kiedy kot zamierza zaatakować, całe jego ciało staje się naprężone, wąsy są nastroszone, uszy przyklapnięte do tyłu, oczy przymrużone z wąskimi źrenicami. Jest to już ostateczna poza przed aktem agresji. Wcześniej kot wysyła sygnały, przyjmuje postawę obronną i ostrzegawczą. Można to poznać po wpółotwartym pyszczku, wygiętym ciele i nastroszonej sierści. W obu przypadkach odpowiednio dochodzi warczenie i syczenie. Po ustawieniu ciała kota możemy także poznać, że czegoś się boi: szeroko otwarte źrenice, przypłaszczone uszy i wąsy, skulone ciało dadzą nam sygnał, że wokół dzieje się coś budzącego strach u kota.

Warto tu wspomnieć o tym, jak koty odczytują nasze zachowanie. Dłuższe wpatrywanie się w oczy kota może zostać uznane za postawę agresywną, natomiast mruganie będzie odczytywane jako pozytywne nastawienie.

Pozostałe istotne zachowania kota

W komunikacji między człowiekiem a kotem dużą rolę odgrywa postawa całego ciała zwierzęcia. Dlatego, aby dobrze zrozumieć kota, powinniśmy poświęcić czas na jego obserwację.

zachowanie kota

  • Machanie ogonem zupełnie odwrotnie jak w przypadku psa, nie oznacza nic dobrego. Zazwyczaj jest to zdenerwowanie, złość, wyrażenie dezaprobaty w stosunku do czyjegoś postępowania.

  • Ogon wygięty w odwrócone U jest to zaproszenie do zabawy.

  • Ogon wyprostowany do góry to część powitania, dlatego, aby budować dobrą więź z kotem, po powrocie do domu poświęćmy mu chwilę na rozmowę i głaskanie.

  • Łaszenie się i ocieranie nie oznacza miłości, czy przywiązania jak zwykliśmy sądzić, ale jest to oznaczanie swojego terenu.

  • Udeptywanie wywodzi się z pierwszych miesięcy życia, kiedy kot udeptuje piersi matki ssąc mleko. Wyraża on przywiązanie i więź podobną jak z rodzicielką.

Co jeszcze warto wiedzieć o zachowaniu kota?

Koty potrafią zadziwić swoją inteligencją i sprytem. Mają zdolność zapamiętywania powtarzalnych czynności. To dlatego potrafią otworzyć sobie drzwi, naciskając klamkę, czy załatwiać swoje potrzeby w toalecie…

Koty rozróżniają niektóre wydawane przez nas dźwięki, dlatego najlepiej nadawać im imiona syczące i dosyć długie: np. Sylwester, Sierściuch, Sasanka. Aby szybciej przyzwyczaić kota do jego imienia, warto wołać go w ten sposób za każdym razem przed jedzeniem, ale unikać wypowiadania go, wtedy kiedy karcimy czworonoga. Dzięki temu kocie imię nabierze pozytywnych skojarzeń, a samo zwierzę szybciej nauczy się na nie reagować.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij