Zacieki pod oczami u psa

Zacieki pod oczami u psa

Brudne zacieki pod oczami psa to problem, który dotyka nie tylko czworonogi o jasnej sierści. Są one najbardziej widoczne na białej lub jasnej sierści, jednak mogą wystąpić u wszystkich psów. Takie zacieki nie tylko szpecą wygląd psiego pyszczka. Oznaczają też, że pies ma problemy z nadmiernym łzawieniem. Jeśli pojawiają się bardzo często, Twój pupil może cierpieć na zespół plam łzowych.

Co powoduje zacieki pod oczami u psa

Zacieki tworzą się, gdy sierść odbarwia się od łez. Bezpośrednią przyczyną jest utlenianie minerałów w psich łzach, a także obecność bakterii i grzybów. Co jednak powoduje nadmierne łzawienie u psów?

  • niedrożność dróg łzowych, na przykład spowodowana wywinięciem kąta przyśrodkowego dolnej powieki lub fałdami spojówki zamykającymi wejście do punktów łzowych,
  • skręcenie drożnych kanalików łzowych – na przykład u psów o krótkim pysku,
  • nieprawidłowe wyrastanie sierści w kierunku oka,
  • problemy z powiekami,
  • niedrożność spowodowana stanem po zapaleniu,
  • alergia,
  • zapalenie spojówek.

Sprawdź: Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Jak zlikwidować zacieki pod oczami u psa

Na zacieki można zastosować środki doraźne lub trwałe, w zależności od przyczyny. Zacieki można usuwać stosując odpowiedni płyn do przemywania oczu dla psa lub chusteczki do oczu, które osuszą okolice oczu i pozbędą się brzydkich plam. Weterynarz może także zalecić odpowiednie krople do oczu lub antybiotyk. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, weterynarz może też przeprowadzić płukanie kanalików łzowych.

Zastosowanie odpowiednich suplementów na sierść i skórę dla psa może zlikwidować plamy po zaciekach i odżywić sierść psa. Warto sięgnąć po suplementy z witaminą E, cynkiem, miedzią i kwasami tłuszczowymi. Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji – wybierz dobry hipoalergiczny szampon i odżywkę. Nie zapomnij również o strzyżeniu psa, aby włosy nie dostawały się do oka.

Jeśli zacieki często nawracają, warto zdiagnozować ich przyczynę. W przypadku alergii pokarmowej lub środowiskowej może wystarczyć wyeliminowanie alergenu, np. poprzez zmianę diety. Jeśli przyczyną jest zapalenie spojówek, wystarczy zastosować odpowiednie leki zalecone przez weterynarza. Wady takie, jak entropium kąta przyśrodkowego można skorygować chirurgicznie.

Same przebarwienia – choć szpecą – nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak ich przyczyna może sprawiać problemy w niektórych przypadkach.

Przeczytaj więcej: Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów do pielęgnacji oczu dla psa

Zacieki pod oczami u psa domowe sposoby

Plamy można usunąć ręcznikiem lub wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Warto też postawić na filtrowaną wodę, gdyż nie będzie zawierała zanieczyszczeń i minerałów, które powodują zabrudzenia.

Inny domowy sposób to ocet jabłkowy – daj go psu do polizania przed posiłkiem, początkowo w małych ilościach. Pozwól pupilowi przyzwyczaić się do jego smaku. Ocet zmienia pH skóry i działa przeciwbakteryjnie.

Przyczyną może być również mieszanie białka zwierzęcego z roślinnym w diecie psa – postaraj się zmienić dietę psa na hipoalergiczną i zdrowszą, stawiając na karmy wysokiej jakości.

Dowiedz się więcej: Alergia u pupila? i co dalej?

Pielęgnacja psów z tendencją do przebarwienia sierści

Niektóre psy wykazują szczególne predyspozycje do problemów z plamami łzowymi. Najbardziej rzuca się on w oczy u psów o jasnej sierści, jednak może wystąpić u psów każdej maści. Jakie rasy mają tendencję do przebarwienia pod oczami? Są to na przykład psy ras shih-tzu, bolończyk, pekińczyk, york, samojed, maltańczyk czy west highland white terrier. Najczęściej mówi się jednak o plamach łzowych u białych psów, gdyż u nich są one najbardziej widoczne, gdy wystąpią.

Jeśli zastanawiasz się, od czego maltańczyk ma zacieki pod oczami, przyczyn może być wiele. Mogą to być problemy przejściowe, takie jak przeziębienie, infekcja czy zapalenie spojówek, lecz rasa wykazuje także skłonności do alergii, które mogą doprowadzić do nadmiernego łzawienia. Maltańczyki mogą mieć również genetyczną skłonność do nadmiernego łzawienia. W ustaleniu przyczyny pomoże weterynarz.

Pielęgnacja psa ze skłonnościami do zacieków powinna przede wszystkim polegać na zdrowej, pełnoporcjowej diecie wysokiej jakości. W przypadku czworonogów z alergią postaw również na karmę hipoalergiczną. Zadbaj też o pielęgnację psa – sierść w okolicach oczu powinna być przycinana w razie potrzeby. Do usuwania plam łzowych posłuży odpowiedni preparat. Wyposaż psa także w dobry, hipoalergiczny szampon i odżywkę, najlepiej dobrane do jego rasy i typu sierści.

Pamiętaj przy tym, że plamy łzowe nie muszą stanowić powodu do niepokoju.

Udostępnij