Wielu opiekunów psów zastanawia się, czy zboża powinny znaleźć się w diecie ich pupili. Pomimo tego, że kojarzone są głównie jako tzw. „wypełniacze” dostarczające węglowodanów, ich rola jest znacznie większa! Zboża w karmie dla psa są niedocenianym źródłem frakcji polisacharydów nieskrobiowych, a także… białka i tłuszczów.
Chociaż diety bezzbożowe zyskały na popularności, warto przyjrzeć się korzyściom, jakie dostarczają zboża w karmie dla psa, szczególnie zaś owies i jęczmień perłowy. Te dwa ziarna mają wiele do zaoferowania psom, wspierając ich zdrowie na różnych poziomach. Przyjrzymy się bliżej ich zaletom.
Spis treści
Co skrywa w sobie owies?
Owies jest zbożem, które charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika, co ma korzystny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego psa. Oto kilka kluczowych korzyści z obecności owsa w diecie psów:
- Wsparcie trawienia. Błonnik (włókno) zawarty w owsie pomaga regulować procesy trawienne, co może zapobiegać zaparciom i biegunkom. Chociaż włókno nie jest niezbędnym elementem diety psów, to pozytywnie wpływa na strawność składników pokarmowych, motorykę układu trawiennego i konsystencję kału. Pełni też ważną rolę w profilaktyce chorób układu pokarmowego, zaburzeń metabolicznych i otyłości.
- Stabilizacja poziomu cukru we krwi. Owies pomaga w stabilizacji poziomu glukozy we krwi, co wpływa korzystnie na metabolizm zwierzęcia. Ziarno owsa zawiera około 10% mniej skrobi niż inne zboża. Gromadzi więc mniej węglowodanów i cechuje się niskim indeksem glikemicznym.
- Źródło białka i tłuszczów. Owies dostarcza wysokiej jakości białka dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym i wysokim poziomie aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dodatkowo cechuje się najwyższą zawartością tłuszczów, w porównaniu do innych zbóż, i znacznym udziałem (80%) niezwykle cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Bogactwo witamin i składników mineralnych. Owies zawiera znaczne ilości witamin z grupy B oraz witamin A, D, K i E, a także względnie wysoki poziom wapnia i magnezu oraz żelaza, cynku i krzemu.
Sprawdź też: Bezzbożowa karma dla psa – wszystko co musisz wiedzieć
Odżywcza moc jęczmienia perłowego
Jęczmień perłowy to kolejne zboże o licznych korzyściach dla psów. Przede wszystkim jęczmień jest bogaty w beta-glukany, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i wspierać zdrową pracę serca. Beta-glukany wspomagają również układ immunologiczny realnie zwiększając odporność psa na infekcje.
Podobnie jak owies, jęczmień perłowy jest doskonałym źródłem błonnika, wspierającym prawidłowe trawienie. Znajdziemy w nim również witaminy z grupy B, żelazo, selen i inne składniki odżywcze wspierające zdrowie psa na wielu poziomach, np. miedź czy mangan.
Obok owsa, jęczmień perłowy charakteryzuje się największą zawartością frakcji rozpuszczalnej błonnika. Dzięki temu bywa szczególnie pomocny przy zaparciach.
Jak wybrać karmę ze zbożami dla psa?
Przede wszystkim należy kierować się rodzajami zbóż i przychylać się do wyboru tych cenniejszych odżywczo, jak właśnie owies czy jęczmień. Mniejsze znaczenie odżywcze mają dla psa np. kukurydza czy pszenica. Tych surowców warto unikać.
Ważne jest także, aby zboża nie stanowiły większości składu jedzenia psa. Należy traktować je jako prozdrowotny dodatek. Nie powinny być głównymi składnikami jedzenia i znajdować się na początku składu produktu.
Opiekunowie psów, którzy chcą włączyć owies i jęczmień perłowy do diety swoich pupili, powinni zwrócić uwagę na receptury z linii ACANA Classics. Linia tej kanadyjskiej marki oferuje trzy różne receptury, które łączą 50% wysokiej jakości składników zwierzęcych z korzyściami niesionymi przez tez zboża. Owies i jęczmień perłowy stanowią razem z owocami, warzywami i ziołami – 50% składników receptur z tej linii.
Poznaj dostępne opcje!
- ACANA Red Meat – z czerwonymi mięsami: wołowina, jagnięciną i wieprzowiną,
- ACANA Prairie Poultry – z kurczakiem, indykiem i jajami,
- ACANA Wild Coast – z łososiem i śledziem.
Przeczytaj też: Żywienie przejściowe, czyli jak wprowadzić karmę ACANA do diety psa lub kota?
Czy w diecie każdego psa powinny znaleźć się zboża?
Zboża w karmie dla psa nie są obowiązkowym komponentem psiej diety. Nie istnieje więc żadne przeciwwskazanie do żywienia psów dietami bezzbożowymi. Wybór sposobu odżywiania należy do opiekuna zwierzęcia. Podejmując jednak decyzję o sposobie żywienia pupila, nie warto kategorycznie zamykać się na różne rozwiązania. Każdy pies jest inny i to, co będzie służyło jednemu, może zupełnie nie sprawdzić się u drugiego. Znaczna część psów doskonale funkcjonuje na diecie z dodatkiem produktów zbożowych i czerpie z nich zdrowotne korzyści. Inne faktycznie lepiej radzą sobie na diecie bez udziału zbóż. Wszystko więc zależy od konkretnego psa. Nie istnieje rozwiązanie dietetyczne idealne dla każdego przedstawiciela gatunku.
Receptury z dodatkiem owsa i jęczmienia perłowego z linii ACANA Classics mogą stanowić stałą formę żywienia pupila, a także pomost pozwalający na docelowe przejście na formuły bez udziału zbóż dostępne w liniach ACANA Dog czy ACANA Highest Protein. Ta druga możliwość jest przewidziana szczególnie dla psów, które dotychczas żywione były karmami marketowymi, niskiej jakości lub recepturami z dużą ilością zbóż, a małą składników mięsnych. Jeśli, jako opiekun, planujesz zmianę diety dla pupila na pozbawioną zbóż, bogatą w składniki mięsne wysokiej jakości, to właśnie ACANA Classics sprawdzi się doskonale jako linia przejściowa. Umożliwi spokojną, stabilną i bezpieczną adaptację układu pokarmowego psa do diety pełnej mięsa. ACANA może towarzyszyć Ci w tym na każdym etapie żywienia Twojego psa.
Sprawdź: Żywienie ma znaczenie. Sprawdź, jak żywić psa dużej rasy.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psa Acana