Zdjęcia psów – klika porad jak wykonywać niezwykłe fotografie, które wprowadzają widzów do psiego świata

Zdjęcia psów – klika porad jak wykonywać niezwykłe fotografie, które wprowadzają widzów do psiego świata

Zdjęcia psów to doskonały sposób na ćwiczenie warsztatu, cierpliwości i zawiązanie bliższych relacji z czworonogiem. Najlepszy przyjaciel człowieka bywa także najlepszym modelem fotografa. Pozornie fotografowanie psów wydaje się łatwiejsze od uwieczniania kotów, gdyż te pierwsze są bardziej chętne do współpracy. Zważając jednak na ich nieposkromioną energię, czasami trzeba nieźle się nagimnastykować, aby uzyskać idealny, upragniony kadr. Zajrzyj do tego poradnika, w którym znajdziesz kilka prostych wskazówek, ułatwiających początkującym wykonywanie zdjęcia psów.

Psy to wulkany energii

Spróbuj podejść do robienia zdjęć psom niemal jak do fotografii sportowej. Zachęć je do zabawy i zacznij obserwować przez obiektyw. W takiej sytuacji trzeba wykazać się refleksem i sprawnością w obsłudze aparatu, ale efekty będą z pewnością satysfakcjonujące. W szczególności, jeśli wykorzystasz bardzo krótkie czasy naświetlania i tryby zdjęć seryjnych. Aby uzyskać ostrość obrazu, dokładnie tam, gdzie chcesz, podczas fotografowania psów w ruchu, konieczne będzie zastosowanie pracy systemu autofokusu w trybie ciągłym (chyba że czujesz się na siłach do wykorzystania ręcznego ostrzenia). Coraz doskonalsze technologie stosowane w aparatach pozwalają na uzyskanie znakomitych rezultatów właściwie bez większego wysiłku ze strony fotografa.

Zdjęcia psów - dwa psy biegające po plaży

Niemniej trzeba pamiętać o pewnych kwestiach, gdyż technika również potrafi być zawodna. Podczas korzystania z trybu ciągłego autofokusu (i ogólnie w trakcie fotografowania poruszających się motywów) warto nieco przymknąć przysłonę. Zwiększona głębia ostrości zmniejsza ryzyko błędnego ustawienia ostrości, gdyż przebiegający pies będzie dłużej znajdował się w polu ostrości.

Fotografowanie biegających psów to świetny moment na wykorzystanie techniki panoramowania. Pozwoli ona wprowadzić jeszcze więcej dynamizmu. W takiej sytuacji stosuje się ją identycznie jak w przypadku fotografii sportowej. Skieruj obiektyw w kierunku nadbiegającego pupila, a gdy ten będzie już odpowiednio blisko, rozpocznij naświetlanie z ustawionym nieco dłuższym czasem ekspozycji, podążając za nim obiektywem.

zdjęcia psów - ujęcie z długim czasem naświetlania

Chociaż dla właścicieli psów zmartwieniem jest fakt, gdy pies postanowi uciec i na własną łapę eksplorować świat, to w przypadku fotografowania problem może być zupełnie odwrotny. Psi modele często chcą być głaskani i podchodzą zbyt blisko obiektywu. Sprowokowanie ich np. do aportowania sprawi, że zapomną się w zabawie, umożliwiając wykonanie wielu potencjalnie wciągających widzów kadrów.

zdjęcia psów - ujęcie z bliska w stylu bokeh

Zazwyczaj psy wpychając nos w obiektyw w celu obwąchania go zdecydowanie utrudniają sesję, lecz wspólna zabawa i przebywanie czworonoga tuż przed obiektywem może także pozwolić na stworzenie ciekawych ujęć.

Robiąc zdjęcia psów przydałaby się pomoc

Żywioł, jakim jest tryskający energią pies czasami trudno okiełznać. W takiej sytuacji przydaje się asystent lub asystentka, którzy skoncentrują się na psie i pozwolą fotografowi skupić się wyłącznie na fotografowaniu. Taką rolę najlepiej spełnią opiekunowie pupila.

Jeżeli jednak chcesz wykonać zdjęcia swojego czworonoga i w danym momencie nie masz kogo poprosić o udział w sesji, możesz spróbować zdalnie wyzwalać migawkę. W takiej sytuacji jednak lepiej skupić się na spokojnych, stonowanych portretach, na których pies będzie wyciszony, gdyż biegający pupil może zapomnieć się w zabawie i wpaść na statyw, strącając przy tym sprzęt. Skorzystanie z wężyka spustowego czy innej techniki zdalnego wyzwalania migawki pozwoli kierować uwagę w odpowiednim kierunku i we właściwym momencie rozpoczynać naświetlanie.

Zdjęcie psów - piesek z właścicielem

Zdjęcia psów z właścicielami uwieczniają piękną przyjaźń

Doskonałym tematem zdjęć jest relacja pomiędzy psem a jego opiekunem lub opiekunką. Może to być chęć ukazania podobieństwa lub po prostu skupienie się na prawdziwej przyjaźni. Takie podejście do zdjęć psów jest bardzo dobre z dwóch powodów. Opiekunowie stają się jednocześnie modelami i wspomnianymi w poprzednim akapicie asystentami, a psy mogą skupić się na nich, co ułatwia fotografowanie.

Wykonując takie wspólne zdjęcia psów i ludzi warto wyposażyć się w obiektyw szerokokątny. Pomoże to w ujęciu nieco szerszej sceny i w stworzeniu tzw. portretu środowiskowego. Takie ujęcia ukazują modeli w kontekście danej lokalizacji i ich środowiska. Pokazanie mieszkania czy ulubionego miejsca spacerów może dużo wnieść do opowiadanej historii przyjaźni pomiędzy człowiekiem a zwierzakiem.

zdjęcia psów - panoramiczne ujęcia

Czarny pies biały pies – czyli zdjęcia psów z korektą ekspozycji

Pomiar światła w przypadku fotografowania czarnego psa wylegującego się na czarnej kanapie lub białego hasającego w śniegu może być nieco kłopotliwy. Automatyka aparatu będzie w takich sytuacjach nieco zwodzona, tak że finalnie fotografia może wyjść szara zamiast wyraziście białej lub głęboko czarnej. Konieczne będzie zatem zastosowanie korekty ekspozycji. W przypadku białych elementów zastosowanie rozświetlenia scenerii (pomiar automatyczny doprowadzi do nieco przyciemnionej, a więc zgaszonej ekspozycji) a dla czarnych przyciemnienie (sytuacja odwrotna jak w przypadku białych motywów).

Tak więc fotografując czarnego psa wykonaj pomiar światła i ustaw kompensację ekspozycji na wartość około -1 lub -2. Dzięki temu Twoje zdjęcie nie będziesz szare tylko faktycznie ciemne. Zwróć również uwagę na kolorystykę sierści Twojego pupila. Często okazuje się, że czarny pies może mieć w rzeczywistości różnie zabarwioną sierść. Wpływa na to rodzaj i sposób padania oświetlenia (a także ustawienie balansu bieli). W efekcie powstają różne dominanty (np. rdzawe), których warto się pozbyć w programie graficznym (choć oczywiście nie zawsze, jeśli tylko zależy Ci na pełnym wiernym odwzorowaniu wszystkich barw).

zdjęcia psów - korekta ekspozycji

Przyjmij punkt widzenia psów

Sposób postrzegania świata przez ludzi i psy jest na tyle różny, że zadanie postawione w nagłówku może wydać się karkołomne. Nie trzeba jednak podejmować medytacji, aby wyostrzyć zmysł węchu. Na początek wystarczy po prostu kucnąć i spróbować umieścić aparat na wysokości wzroku psa. Uwaga! Pamiętaj jednak przy tym, iż czworonożni przyjaciele mogą odebrać takie zachowanie jak zagrożenie. Dbając o jego komfort z pewnością zdobędziesz wiele udanych kadrów.

W tej wskazówce chodzi zatem o to, aby unikać kadrów z ludzkiej perspektywy (która w przypadku kierowania obiektywu na psy będzie ptasią). Widzowie przywykli do takiego postrzegania psów, stąd warto np. położyć się na ziemi i pokazać zwierzaka z podobnej perspektywy, z jakiej on obserwuje otoczenie. Zdjęcia wykonane z góry niekoniecznie muszą być nieudane, ale w wielu wypadkach takie rozwiązanie jest na tyle standardowe, że potrzeba dużo oryginalności czy pomysłowości, aby na dłużej przyciągnęło widzów. Próbuj różnych ujęć, także z dołu, aby wykonywać zdjęcia psów w ciekawy sposób i wprowadzać oglądających Twoje obrazy w ich świat.

Zdjęcia psów - ujęcie z góry

Zdjęcia psów z góry są dosyć oklepane i po prostu… nudne.

Zdjęcia psów - portret

Umieszczenie obiektywu na wysokości pyska zwierzęcia pozwala na uzyskanie ciekawszych fotografii i silniej działających portretów. Spróbuj sobie wyobrazić, jak zmieniłoby się wcześniej prezentowane zdjęcie Amstafa, gdyby zostało wykonane z na poziomie jego pyska.

Udostępnij