Zęby królika – pielęgnacja, problemy z króliczymi zębami

Zęby królika – pielęgnacja, problemy z króliczymi zębami

Dbanie o zęby to jedna z podstaw króliczego zdrowia. Zęby naszych uszatych pupili stale rosną, dlatego wymagają odpowiedniego ścierania oraz pielęgnacji. Problemy z zębami u królika mogą poważnie odbić się na jego zdrowiu, dlatego nie wolno zaniedbywać ich stanu oraz regularnych kontroli. Dowiedz się, czym się cechują zęby królika i jak o nie dbać, a także jakie problemy mogą sprawiać.

Rodzaje króliczych zębów

Króliki posiadają aż do 28 zębów. Zęby królika rosną przez całe życie, dlatego należy zadbać o to, by pupil odpowiednio je ścierał – w przeciwnym razie mogą przynieść poważne problemy ze zdrowiem, w tym doprowadzić do niedożywienia. Królik posiada trzy rodzaje zębów:

  • siekacze,
  • zęby przedtrzonowe,
  • trzonowe.

Jak można zauważyć, w przeciwieństwie do ludzi nie posiadają one kłów.

Problemy królików z zębami

Jak już wspomnieliśmy, zęby królika rosną przez całe jego życie, dlatego muszą się odpowiednio ścierać, by ich przerost nie doprowadził do problemów takich, jak ból i trudności z jedzeniem. Przerośnięte, nieodpowiednio ścierane zęby mogą mieć ostre krawędzie, które będą kaleczyć język i wnętrze jamy ustnej królika.

Problemy królików z zębami mogą doprowadzić do zaburzeń w odżywianiu, a co za tym idzie – do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Co więcej, sprawiają ból i dyskomfort pupilowi, dlatego nie można zaniedbywać stanu króliczych zębów. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie przyjrzeć się uzębieniu pupila i skonsultować się z weterynarzem.

Zobacz też: Kastracja królicy – zalety, informacje o zabiegu

Zęby królika – pielęgnacja i zalecenia

Zaleca się regularne kontrolowanie stanu uzębienia królika – przynajmniej dwa razy do roku. Podczas wizyty u weterynarza zostanie sprawdzony ich ogólny stan oraz wdrożone ewentualne leczenie w razie potrzeby.

Kluczowym elementem pielęgnacji króliczych zębów jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej diety. Powinna ona być bogata w błonnik, który wspomaga naturalne zużywanie zębów – siano, stanowiące podstawę króliczej diety, jest doskonałym jego źródłem. Zdrowe na królicze zęby są także marchewka, szczypiorek, warzywa liściaste oraz gałązki drzewne. Jednocześnie należy unikać nadmiernych ilości węglowodanów, które wspomagają ich szybki wzrost.

Warto również wyposażyć pupila w specjalną pastę do zębów oraz szczoteczkę do zębów dla królika oraz regularnie szczotkować jego zęby. Można również wyposażyć się w odpowiednie zabawki do gryzienia – koniecznie wybierz produkt zdatny dla królików.

Przeczytaj też: Choroby uszu u królików

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości pokarmów i klatek dla królika

Objawy problemów z zębami u królika

Po czym poznać, że Twój królik może mieć problem natury stomatologicznej? Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze objawy.

  • zmniejszony apetyt,
  • niechęć do gryzienia twardych pokarmów,
  • ślinienie się,
  • spadek masy ciała,
  • zgrzytanie zębami,
  • apatia, niechęć do zabawy i aktywności.

Jeśli zaobserwujesz u Twojego królika powyższe objawy, bezzwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Objawy te mogą świadczyć o problemach z zębami, ale także o innych schorzeniach lub dolegliwościach. Nieleczone problemy z zębami mogą się skończyć tragicznie, dlatego nie lekceważ problemu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do krwawienia z pyszczka, przetok w okolicach jamy ustnej, a nawet śmierci z zagłodzenia.

Sprawdź: Myksomatoza (choroba królików) – objawy i leczenie

Kontrola stanu zębów królika

Jeśli podejrzewasz u pupila problemy z zębami, bezzwłocznie udaj się do weterynarza, gdyż problemu z zębami mogą szybko się pogłębiać, a w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym braku apetytu i problemów z jedzeniem. Specjalista sprawdzi ogólny stan uzębienia królika i zaleci odpowiednią pielęgnację lub dietę, a w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Podczas wizyty weterynarz zweryfikuje takie czynniki, jak:

  • czy zęby prawidłowo się ścierają i nie doszło do ich przerostu,
  • obecność próchnicy,
  • ewentualne ubytki w zębach.

Zobacz też: Ile żyje królik i co wpływa na długość życia królika?

Przygotowaliśmy dla Ciebie grafikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij