Zespół Cushinga u zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie choroby

Zespół Cushinga u zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie choroby

Twój pies lub kot ma obwisły brzuch, choć nie przybiera na wadze? Odczuwa zwiększone pragnienie i łaknienie, a przy tym ma problemy z trzymaniem moczu? Jeśli zaobserwowałeś u pupila także zmiany skórne, przyczyną może być zespół Cushinga – występuje on najczęściej u zwierząt w średnim i starszym wieku. Powoduje go nadmierne stężenie kortyzolu. Dowiedz się, jakie są przyczyny choroby oraz jak jest leczona.

Zespół Cushinga

Czym jest zespół Cushinga u zwierząt?

Zespół Cushinga u zwierząt to grupa zaburzeń metabolicznych spowodowana przez występowanie stale podwyższonego poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, we krwi. Jest to choroba endokrynologiczna związana z zaburzeniami pracy nadnerczy, która powoduje nadmierne wydzielanie hormonów nadnerczy i rozregulowanie procesów metabolicznych, wpływając na wygląd i samopoczucie zwierzęcia. Wymaga ona odpowiedniego leczenia, dlatego nie można zaniedbać diagnozy pupila w przypadku podejrzenia choroby.

Zespół Cushinga stosunkowo częściej występuje u psów niż u kotów – w przypadku kotów często jest wykrywany dość późno, co skutkuje ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami.

Zobacz też: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego

Co powoduje zespół Cushinga u zwierząt?

Wysokie stężenie kortyzolu we krwi jest wynikiem nadczynność kory nadnerczy, która może mieć dwie przyczyny:

  • guz nadnercza, który w niekontrolowany sposób wydziela kortyzol,
  • guz przysadki, który pobudza nadnercza do nadmiernej produkcji kortyzolu.

W przypadku podejrzenia choroby należy bezzwłocznie zwrócić się do weterynarza, który zdiagnozuje chorobę i wdroży odpowiednie leczenie.

Przeczytaj też: Zwierzęcy onkolog – specjalista od nowotworów

Zespół Cushinga

Jakie objawy ma zespół Cushinga u zwierząt?

Najczęściej występujące objawy zespołu Cushinga u zwierząt to:

  • wielomocz,
  • zwiększone pragnienie,
  • zwiększone łaknienie,
  • powiększony i obwisły brzuch,
  • zmiany skórne w postaci symetrycznych wyłysień na ciele i przebarwień skóry,
  • zmęczenie i apatia,
  • dyszenie pomimo braku wysiłku,
  • nadciśnienie,
  • trudności w gojeniu się ran,
  • cukrzyca.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku zespołu Cushinga mogą wystąpić również neurologiczne objawy, takie jak otępienie, sztywność kończyn, błądzenie i krążenie w kółko, a także paraliż części pyska i napady drgawek.

Predyspozycje do wystąpienia zespołu Cushinga

Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem – zwierzęta w wieku średnim i starszym częściej zapadają na chorobę. Co więcej, spontaniczny zespół Cushinga częściej występuje u psów – u kotów jest diagnozowany stosunkowo rzadko, a także wykrywany dość późno.

Zespół Cushinga

Rozpoznanie zespołu Cushinga u zwierząt

Diagnoza zespołu Cushinga możliwa jest dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań morfologicznych i biochemicznych krwi oraz moczu zwierzęcia. W badaniu morfologicznym choroba może się ujawniać poprzez podniesiony poziom leukocytów i trombocytów oraz obniżony poziom limfocytów i eozynofilii. Badanie moczu może wykazać białko w moczu oraz cechy charakterystyczne dla zakażenia dróg moczywych. Badanie biochemiczne z kolei może wykazać podniesione poziomy triglicerydów, glukozy, cholesterolu, fosfatazy zasadowej, a także aminotransferazy alaninowej.

Zespół Cushinga u zwierząt diagnozuje się poprzez badania takie, jak:

  • hamowanie kortyzolu poprzez podanie deksametazonu,
  • test stymulacji ACTH,
  • stosunek kortyzolu do kreatyniny w moczu.

Zobacz: Badanie krwi psa i kota – co warto wiedzieć?

Zespół Cushinga u zwierząt – leczenie

Leczenie zespołu Cushinga u zwierząt opiera się na podawaniu leku – trilostanu. Lek ten musi być przyjmowany do końca życia. Nie wyleczy on choroby całkowicie, ale pomoże pupilowi wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Możliwa jest również terapia poprzez naświetlanie.

W przypadku zespołu Cushinga konieczne jest też wprowadzenie odpowiedniej diety u psa lub kota – pupil powinien otrzymywać karmę bogatą w wysokiej jakości białko, a jednocześnie ubogą w tłuszcze.

W niektórych przypadkach konieczna jest również interwencja chirurgiczna. Jeśli przyczyną choroby jest guz, który powoduje nadmierną produkcję hormonu, usunięcie go wraz z narządem, na którym się pojawił powoduje przywrócenie poziomu kortyzolu do normy.

Miej na uwadze, że choroba i jej objawy nie mogą być lekceważone – nieleczona choroba wpływa negatywnie nie tylko na wygląd zwierzęcia, ale i na jego samopoczucie. Nieleczona może skończyć się tragicznie w wyniku chorób wtórnych. Zwierzę, u którego został zdiagnozowany zespół Cushinga musi mieć starannie dobraną dietę, przyjmować zalecone leki, a także pozostawać pod regularną opieką weterynarza.

Sprawdź też: Badanie moczu psa i kota – jak pobrać próbkę i kiedy je wykonać?

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij