Senność, apatia, drżenie i brak koordynacji oraz wymioty i szybkie tracenie na wadze to objawy, które mogą wskazywać na szereg problemów zdrowotnych i schorzeń. Jedną z nich jest zespolenie wrotno-oboczne – wada naczyniowa, która może doprowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji zdrowotnych u psa i kota. Jeśli pojawią się wskazujące na nią objawy, należy jak najszybciej zdiagnozować pupila, gdyż wada ta jest groźna dla zdrowia i życia zwierzęcia. Dowiedz się, czym jest zespolenie wrotno-oboczne, jak się objawia u psa i kota oraz jakie są jego przyczyny i możliwości leczenia.
Spis treści
- Czym jest zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota?
- Zespolenie wrotno-oboczne – niebezpieczne konsekwencje
- ZWO – objawy
- Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota – predyspozycje rasowe
- Przyczyny występowania zespolenia wrotno-obocznego
- Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota – diagnostyka
- Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota – leczenie
Czym jest zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota?
Zespolenie wrotno-oboczne (znane jako PSS albo ZWO) to wrodzona lub nabyta wada naczyniowa, w której powstaje nieprawidłowe połączenie pomiędzy żyłą wrotną, która doprowadza krew do wątroby a innymi naczyniami. W wyniku tego krew omija wątrobę, przez którą powinna być oczyszczona z toksyn. Prawidłowa praca wątroby, w tym właśnie jej funkcja oczyszczania organizmu z toksyn, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania reszty organizmu. Wada ta jest szczególnie groźna, gdyż doprowadza do tego, że nieoczyszczona krew jest rozprowadzana do reszty organizmu.
Zespolenie wrotno-oboczne dzielimy na wrodzone lub nabyte. Rozróżnia się je także według typu wady – zewnątrzwątrobowe lub wewnątrzwątrobowe, pojedyncze lub mnogie.
Przeczytaj też: Schorzenia wątroby u psa – objawy i leczenie

Zespolenie wrotno-oboczne – niebezpieczne konsekwencje
Należy mieć na uwadze, że nieoczyszczona poprawnie krew zawiera niebezpieczne toksyny, takie jak amoniak, które dostają się do krwiobiegu i zatruwają organizm. Niesie to ze sobą szereg objawów oraz groźnych konsekwencji zdrowotnych. Jedną z nich jest encefalopatia wątrobowa, czyli szereg zaburzeń neurologicznych, do których dochodzi w wyniku zatruwania organizmu przez toksyny gdy wątroba utraci ponad 70% wydajności.
Z uwagi na to, jak groźne konsekwencje niesie ze sobą zespolenie wrotno-oboczne, należy zachować czujność w przypadku wystąpienia wskazujących na nie objawów i jak najszybciej reagować, jeśli się pojawią.
Zespolenie wrotno-oboczne – objawy
Zespolenie wrotno-oboczne może przejawiać objawy takie, jak:
- senność,
- apatia,
- drżenie,
- brak koordynacji,
- szybkie męczenie się,
- zaburzenia widzenia,
- zwiększone pragnienie po posiłku,
- spadek masy ciała,
- ślinienie się,
- wymioty.
Jeśli zauważysz u Twojego psa lub kota powyższe objawy, skontaktuj się bezzwłocznie z weterynarzem. Objawy te mogą wskazywać również na inne schorzenia, dlatego należy jak najszybciej ustalić bezpośrednią przyczynę i przystąpić do leczenia.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm weterynaryjnych na schorzenia wątroby dla psa

Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota – predyspozycje rasowe
Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, niektóre rasy psów i kotów mają większe genetyczne predyspozycje do wystąpienia tej wady.
Zespolenie wrotno-oboczne występuje często u ras psów takich, jak:
- sznaucer miniaturowy,
- yorkshire terrier,
- maltańczyk,
- pudel miniaturowy,
- lhasa apso,
- pekińczyk,
- labrador retriever,
- golden retriever,
- owczarek niemiecki,
- seter irlandzki,
- wilczarz irlandzki.
Występuje także często u kotów takich ras, jak:
- persy,
- koty brytyjskie,
- koty himalajskie.
Warto dodać, że w przypadku małych ras psów oraz kotów mowa jest przeważnie o zespoleniu zewnątrzwątrobowym, a w przypadku ras dużych – wewnątrzwątrobowym, które występuje u około 25% przypadków cierpiących na wadę.
Przeczytaj również: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego
Przyczyny występowania zespolenia wrotno-obocznego
Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota może zarówno być wrodzone, jak i nabyte. Wrodzona wada przeważnie jest diagnozowana u zwierząt w młodym wieku. Zespolenie nabyte może być efektem problemów zdrowotnych objawiających się z wiekiem. Jego przyczyną mogą być schorzenia wątroby lub nadciśnienie wrotne (na przykład po operacjach).
Zobacz: Badanie moczu psa i kota – jak pobrać próbkę i kiedy je wykonać?

Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota – diagnostyka
Jeśli weterynarz podejrzewa u Twojego pupila ZWO, należy przeprowadzić odpowiednie badania pozwalające zdiagnozować wadę. Diagnostyka wady najczęściej obejmuje badania takie, jak:
- badanie kliniczne,
- badanie krwi,
- USG jamy brzusznej,
- badanie moczu,
- tomografię komputerową,
- test stymulacji kwasów żółciowych.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm weterynaryjnych na schorzenia wątroby dla kota
Zespolenie wrotno-oboczne u psa i kota – leczenie
Jedyną skuteczną drogą wyeliminowania wady to zabieg chirurgiczny, jednak nie u każdego pupila można przeprowadzić tę operację. W przypadku niemożliwości przeprowadzenia zabiegu stosuje się tak zwane leczenie zachowawcze, polegające na wprowadzeniu diety niskobiałkowej (jako że objawy nasilają się po wysokobiałkowych posiłkach) oraz stosowaniu odpowiednich antybiotyków. Weterynarz może zalecić odpowiednią karmę dietetyczną na wątrobę dla psa lub kota.
Rokowania są uzależnione od szeregu rozmaitych czynników, w tym wieku, rodzaju wady oraz ogólnego stanu zdrowia pupila. Pies lub kot po przeprowadzonym zabiegu może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Należy jednak mieć na uwadze, że zabieg może potencjalnie mieć dość wysoki współczynnik śmiertelności, który może się wahać od 2% do nawet 21% przypadków, w zależności od badania. Wada może również nawracać – dotyczy to nawet do 41 przypadków.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!