Zagadnienie związane ze spożywaniem ziemniaków przez psy niejednokrotnie spotyka się z odmiennymi opiniami. Opiekunowie często wykazują pewne obawy, tym samym twierdząc, że czworonogi nie trawią ziemniaków w prawidłowy sposób. Na chwilę obecną pojawiają się one jednak w stosunkowo dużej ilości pokarmów komercyjnych, szczególnie bezzbożowych. Co więcej, dietetycy zajmujący się żywieniem zwierząt coraz częściej zaznaczają, że ziemniaki mogą stanowić uzupełnienie codziennych posiłków pupila, nawet w przypadku diety BARF.
Czy pies może jeść ziemniaki? Jakie są ich zalety? Jak przygotować ziemniaki przed ich podaniem? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Spis treści
Ziemniaki w karmie dla psa – zalety
Dieta każdego czworonożnego pupila powinna obejmować zróżnicowane komponenty, które dostarczają jego organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. I choć o ziemniakach mówi się stosunkowo niewiele, tak w rzeczywistości posiadają one szereg zalet, wśród których wyróżnia się chociażby:
- Lekkostrawną i wysoce sycącą formę,
- Zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy,
- Niską zawartość białka roślinnego (w przeciwieństwie do roślin strączkowych).
Co więcej, ziemniaki stanowią stosunkowo rzadki alergen, przez co mogą być spożywane nawet przez zwierzęta, które przebywają na specyficznych dietach o ograniczonej ilości składników.
W sklepie KrakVet znajdziesz nową edycję serii popularnych karm Brit Care Grain-Free, która zawiera ziemniaki. Karmy są bezzbożowe i hipoalergiczne, o recepturach wspierających skórę i sierść, a także dbających o układ trawienny.
Dieta bezglutenowa dla psa a ziemniaki w karmie
Gluten to nic innego, jak mieszanka trzech białek roślinnych, w tym gluteiny, albuminy, a także gliadyny. Występują one w takich zbożach, jak pszenica, żyto, owies, jęczmień oraz pszenżyto, które niejednokrotnie spotykane są w karmach komercyjnych, tym samym stanowiąc źródło węglowodanów.
Niestety, domowe czworonogi bardzo często wykazują silną nietolerancję glutenu, która nieraz jest mylona z alergią pokarmową. Pokarmy zawierające gluten mogą uszkadzać błonę śluzową jelita cienkiego, jednocześnie doprowadzając do zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za proces wchłaniania, a także dalszego trawienia pokarmów. Dieta bezglutenowa ma więc stanowić rozwiązanie, które zapobiega nietolerancji, tym samym podnosząc jakość życia i samopoczucie pupila.
Wśród produktów, które stosowane są jako zamienniki zbóż w diecie psa, wyróżnia się między innymi ziemniaki. Ich ilość w karmie powinna być jednak odpowiednio dopasowana, a także ograniczona do optymalnych wartości. Warto więc rozpatrywać je wyłącznie pod kątem sycącego dodatku, a nie głównego składnika diety.
Co jest lepsze w karmie dla psa – ryż, czy ziemniaki?
Jedną z najważniejszych zasad żywienia psów jest odpowiednie bilansowanie ich posiłków. Podstawę diety powinno stanowić przede wszystkim wysokiej jakości mięso, jednak na chwilę obecną karmy wzbogacane są o szereg składników, w tym chociażby ryż lub ziemniaki. I choć tego typu dodatki mogą wzbudzać pewne podejrzenia, tak ich odpowiednie ilości stanowią wartościowe źródło poszczególnych witamin oraz minerałów. Zarówno ryż, jak i ziemniaki, nie zawierają przy tym glutenu.
Ryż jest lekkostrawnym składnikiem, który ponadto dostarcza organizmowi takich minerałów, jak magnez, cynk, fosfor, żelazo, mangan, miedź oraz selen. Co więcej, jest on również źródłem witamin z grupy B (w tym B1, B2, B3, B5 i B6), a także kwasu foliowego.
Ziemniaki natomiast dostarczają głównie potasu i fosforu, choć zawierają również śladowe ilości magnezu, wapnia, żelaza, manganu i sodu. Są także źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3 i B6) oraz witaminy K i biotyny.
Wybór pomiędzy tym, co jest lepsze dla ukochanego czworonoga, powinien być uzależniony od indywidualnych cech każdego zwierzęcia. Jeśli więc pokarmy z zawartością ziemniaków nie sprawdzały się w przypadku jednego psa, nie oznacza to, że nie wpasują się one w potrzeby drugiego. W przypadku wątpliwości zdecydowanie warto jednak zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów z ziemniakami
Słodkie ziemniaki (bataty) w karmie dla psa
Bataty, zwane również słodkimi ziemniakami, zyskują coraz większą popularność. Nie dotyczy to jednak wyłącznie preferencji żywieniowych ludzi, ale również składników w pokarmach dla psów. I choć bulwy batatów nie zawierają żadnych toksycznych dla czworonoga substancji, tak ich ilość w diecie pupila powinna być ograniczona – podobnie jak w przypadku standardowych ziemniaków. Zawierają one bowiem stosunkowo duże ilości węglowodanów, które (w nadmiarze) przyczyniają się do znacznego przybierania na wadze. Ponadto słodkie ziemniaki cechują się również znaczącą zawartością błonnika, co z kolei może zwiększać ryzyko występowania biegunek.
Zaleca się, aby bataty stanowiły formę urozmaicenia codziennej diety, a także jej wzbogacenia. Słodkie ziemniaki stanowią doskonałe źródło takich witamin, jak chociażby A, C oraz B6, jednocześnie dostarczając wartościowych minerałów (np. potas i mangan). Ponadto w czerwonych bulwach znajduje się również likopen, czyli naturalny antyoksydant.
Istotnym okazuje się również fakt, iż bataty cechują się niższym indeksem glikemicznym niż klasyczne ziemniaki. Dlatego też z powodzeniem odnajdują się one w pokarmach dla psów o specjalnych wymaganiach żywieniowych.
Jak przygotować ziemniaki dla psa?
Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa należy pamiętać, że proces ich sporządzania różni się od gotowania dla domowników. Podając pupilowi ziemniaki koniecznym jest ich wcześniejsze ugotowanie w niesolonej wodzie, bez dodatku jakichkolwiek przypraw. Przed zaserwowaniem dodatku do miski zwierzęcia koniecznym jest również jego ostudzenie, a następnie pokrojone lub rozgniecenie. Kluczowym jest przy tym zachowywanie odpowiednich proporcji, gdyż ziemniaki nie mogą stanowić głównego elementu diety czworonoga.
Warto również pamiętać, że ugotowane ziemniaki nie powinny być przetrzymywane w lodówce.
Czego pies nie może jeść? Tabela
Domowe czworonogi z zasady powinny być żywione wyłącznie dedykowanymi pokarmami w suchej lub mokrej formie. Nieraz zdarzają się jednak sytuacje, w których pies ma dostęp do rozmaitych produktów, co z kolei może wywierać negatywny wpływ nie tylko na jego samopoczucie, ale również zdrowie. Poniższa tabela zawiera więc listę produktów, które bezwzględnie nie powinny znaleźć się w misce pupila.
Produkt | Przyczyna |
Cebula i czosnek | Zawartość toksycznych dla psa substancji, które doprowadzają do niszczenia czerwonych krwinek (allicyna i disiarczek N-propylu). |
Rodzynki i winogrona | Zawartość substancji doprowadzających do niewydolności nerek, a nawet śmierci. |
Orzechy włoskie i makadamia | Ryzyko uszkodzeń układu nerwowego zwierzęcia. |
Czekolada i kakao | Zawartość teobrominy, czyli substancji trującej dla psów. Nawet niewielkie jej ilości mogą doprowadzić do niewydolności serca oraz śmierci. |
Ksylitol i słodziki | Ich spożycie prowadzi do hipoglikemii, która z kolei niesie za sobą ryzyko drgawek, śpiączki, a nawet śmierci. |
Surowa wieprzowina, szynka i salami | Świnie w bezobjawowy sposób mogą przechodzić chorobę Aujeszky’ego, która w przypadku psów okazuje się śmiertelna. |
Kości | Kawałki kości mogą prowadzić do uszkodzeń ścian żołądka oraz jelit, co z kolei przyczynia się do występowania krwotoków. |
Kawa, herbata i produkty zawierające kofeinę lub teinę | Kofeina i teina wywołują przyspieszenie bicia serca, uczucie ogólnego niepokoju, wymioty, a w konsekwencji również skutki obserwowane przy spożyciu czekolady i kakao. |