Zimowa opieka nad małymi psami

Zimowa opieka nad małymi psami

Choć w ostatnich latach panują raczej ciepłe zimy, zmiany pogodowe są nieprzewidywalne – opiekunowie psów muszą być gotowi na nadejście zimy. Niektóre rasy znoszą mrozy gorzej ze względu na typ sierści, ponadto małe psy gorzej radzą sobie z mrozami i śniegiem niż psy średnie i duże. Zimowa opieka nad małymi psami wymaga zatem nieco więcej uwagi – należy odpowiednio się przygotować oraz poświęcić pupilowi nieco więcej czasu. Jak zatem zadbać o małego pupila, by dobrze zniósł zimę i spacery podczas niskich temperatur?

Zapraszamy na praktyczne wskazówki!

Potrzeby psa zimą

Podobnie jak w przypadku ludzi, psie potrzeby także zmieniają się zimą. Tak jak my sięgamy po bardziej kaloryczne jedzenie, tak i pupile mogą wymagać zmiany w diecie lub jej wzbogacenia. Co więcej, psy nie powinny przebywać zimą zbyt długo na zewnątrz. Nawet najbardziej aktywne i wytrzymałe czworonogi mogą dotkliwie odczuwać mróz lub zimny wiatr. Choć wiele psiaków uwielbia bawić się na śniegu i zimowe spacery, należy mieć na uwadze, że podczas bardzo niskich temperatur długotrwałe przebywanie na zewnątrz nie jest zalecane.

Niektóre rasy doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami i śniegiem – na przykład syberyjskie husky wprost uwielbiają śnieżne zabawy. Jednakże niektóre rasy nie mają odpowiednio dużo tkanki tłuszczowej ani gęstej sierści, by znosić długi pobyt na zewnątrz w czasie mrozu – na przykład charty. Bardziej marzną także psy małych ras, psy starsze i schorowane, zwierzaki z problemami z układem ruchu oraz psy z krótką sierścią pozbawioną podszerstka. To jednak małym rasom mrozy zwykle dokuczają najbardziej.

Dlaczego małe rasy marzną najbardziej?

Badania prowadzone przez uczonych z Tafts University w Bostonie wykazały, że psy o wadze poniżej 10 kg radzą sobie z mrozami najgorzej. Warto przy tym wiedzieć, że temperatura zaczyna im doskwierać już poniżej 6 stopni. Gdy natomiast temperatury spadają poniżej zera, większość psów odczuje to dość dotkliwie – zniosą to lepiej wyłącznie większe rasy z zimnych klimatów.

Zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej, mała masa ciała oraz krótkie łapki, przez które pupil może się łatwiej zanurzyć w śniegu nie ułatwiają sytuacji małych psiaków. Do tego niektóre rasy mają wrażliwą skórę i sierść pozbawioną grubego podszerstka, który by je ochronił – z tego względu najgorzej radzą sobie takie rasy, jak Chihuahua czy Yorkshire Terrier.

Po czym poznać, że pies marznie? Oznaki hipotermii

Jak już wspomnieliśmy, większość psów niezbyt dobrze znosi temperatury poniżej zera. Większość właścicieli potrafi rozpoznać, jak ich pies zachowuje się, gdy marznie – pupil może się wahać przy wyjściu na zewnątrz, sprawdzać podłoże łapką, a nawet cofać się do domu. Jeśli pies wygina grzbiet do góry, kuli się i drży, a przy tym jest wyraźnie zaniepokojony, temperatura jest dla niego zbyt niska i spacer należy skrócić.

Groźne wychłodzenie prowadzące do hipotermii przynosi inne objawy. Pierwsze oznaki hipotermii u psa to:

  • silne drżenie,
  • sine wargi,
  • płytki oddech,
  • letargiczne zachowanie,
  • drżenie ustaje po jakimś czasie pomimo tego, że pies nadal jest na zewnątrz i marznie.

Jeśli Twój pupil ma objawy hipotermii, należy go bezzwłocznie zabrać w ciepłe miejsce i udzielić mu pierwszej pomocy. Należy psa wytrzeć i osuszyć, następnie stopniowo ogrzać pod kocem przy pomocy owiniętego termofora, który należy położyć w okolicach brzucha i łap. Podawaj psu do picia ciepłą, ale niezbyt gorącą wodę. Po ogrzaniu psa bezzwłocznie udaj się do weterynarza.

Przeczytaj też: Jak zadbać o psa zimą?

Zimowa opieka nad małymi psami

Jak zatem zaopiekować się zimą małym psem, by pupil nie odczuł niskich temperatur bardzo dotkliwie? Na szczęście jest na to wiele sposobów – przybliżamy je poniżej.

Krótsze spacery, ale dużo ruchu

Pamiętaj, że ruch rozgrzewa – choć nie będzie to łatwe, gdy pupil reaguje na zimno niechęcią do wyjścia na spacer, spróbuj skłonić go do ruchu. Szybkie, energiczne tempo wpływa pozytywnie na krążenie i rozgrzewa ciało. Pupil będzie jednak wychładzał się, gdy zatrzyma się w celu załatwienia potrzeby. W miarę możliwości – Twoich i potrzeb pupila – zaplanuj spacery o porach, w których temperatury są najwyższe. Nie zachęcaj pupila do dłuższego spaceru, gdy już załatwi swoją potrzebę.

Pamiętaj, że małe psy odczuwają temperatury bardzo dotkliwie – bądź cierpliwy wobec pupila. Jeśli okaże się, że psiak zwiał przed mrozem zbyt szybko i ponownie musi wyjść za potrzebą, dostosuj się do niego.

Zimowe ubranko dla małego psa

Choć ubranka dla psów są często uważane za fanaberię, nic bardziej mylnego – w czasie mrozów to doskonałe rozwiązanie dla małego pieska. Możesz sprawić Twojemu pupilowi ciepłe ubranko, które osłoni go przed wiatrem i pomoże zatrzymywać ciepło, a nawet wziąć na ręce i owinąć go w koc, chustę lub specjalny szlafroczek dla psa, gdy tylko załatwi swoją potrzebę. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziesz liczne akcesoria zimowe dla małych psów, w tym sweterki i kurtki.

Jak wybrać ubrania dla małych psów na zimę? Postaw na ciepłe, nieprzemakalne ubranko, kierując się przede wszystkim jakością wykonania oraz wygodą pupila – nie ubieraj go w outfity krępujące mu ruchy. Przy wyborze rozmiaru kieruj się wymiarami pupila i zaleceniami producenta.

Należy liczyć się z tym, że piesek może początkowo być niechętny do zakładania ubranka i przyzwyczajać się do niego stopniowo.

Jak chronić łapy małego psa przed mrozem? Buty dla psa na zimę

Popularne akcesoria obejmują także specjalne buty ochronne dla psa na zimę, które ochronią łapki pupila przed mrozem. Nawet jeśli Twój pies niechętnie podchodzi do ubranek, buty mogą okazać się strzałem w dziesiątkę – stąpanie po lodowatym podłożu sprawia, że niektóre pieski wręcz buntują się przed wyjściem na zewnątrz. Odpowiednio dobrane do ich rozmiarów buty pomogą rozwiązać ten problem, choć pupil będzie musiał się do nich przyzwyczaić i początkowo może stąpać bardzo niezdarnie.

Odpowiednia karma dla małego psa

Karmienie małych psów w zimie powinno uwzględniać ich zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Podczas zimna łatwiej zużywa się energia, dlatego wiele gatunków zwierząt nabiera tkanki tłuszczowej specjalnie po to, by przygotować się na mrozy. Również i my mamy tendencję do wybierania bardziej kalorycznych posiłków zimą.

Znaczne i nagłe zmiany w diecie pupila mogą wywołać więcej szkód niż przynieść pożytku, jednak jeśli Twój pupil nie boryka się z nadwagą i nie ma przeciwwskazań dietetycznych, warto przemyśleć pewne zmiany w diecie. Jedną z możliwości są przysmaki i karmy uzupełniające oraz zwiększenie dawki karmy – wszystko w granicach rozsądku. Jeśli Twój pies żywi się jednak ekonomiczną karmą dla psa lub formułą o nieszczególnie wysokiej zawartości białka, warto postawić na jakościowe karmy sprawdzonych marek, które mają odpowiednio wysoką zawartość białka i tłuszczy.

Polecamy w szczególności karmy dla małych psów Superpremium – zwłaszcza karmy marek takich, jak Acana, Orijen, Farmina, Wiejska Zagroda, VetExpert, Eden, Ollo, Ambrosia czy Fish4Dogs.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Brit dla małych psów

Problemy zdrowotne

Należy mieć na uwadze, że podczas niskich temperatur małe psy mogą być w szczególności narażone na rozmaite problemy zdrowotne, takie jak przeziębienie czy infekcje uszu. Kontroluj regularnie stan zdrowia pupila, zwracaj uwagę na kondycję jego uszu oraz jego ogólne samopoczucie, a w razie wątpliwości udaj się z nim do weterynarza.

Zimowa pielęgnacja

Jak chronić łapy małego psa przed mrozem? Przede wszystkim spraw mu odpowiednie buciki, które je ochronią – jeśli jednak Twój pies odmawia ich noszenia, należy zwrócić szczególną uwagę na ich stan. Pamiętaj, że zimą podrażnić je może nie tylko mróz, ale także twardy śnieg oraz sól, którą są posypywane chodniki.

Warto wyposażyć się w specjalny krem pielęgnacyjny do psich łap, który ochroni je przed działaniem tych czynników. Należy stosować je regularnie, zgodnie z zaleceniem producenta kosmetyku. Tego typu kosmetyki  jednocześnie czynią skórę bardziej elastyczną i nawilżoną, a także zapewniają warstwę ochronną, dzięki czemu łapki są mniej podatne na uszkodzenia czy odmrożenia.

Podsumowanie

Na podsumowanie przygotowaliśmy dla Ciebie zimową checklistę dla Twojego małego pupila:

  • karma bogata w białko i tłuszcze,
  • ubranka i akcesoria chroniące przed mrozem,
  • buty dla psa,
  • akcesoria do pielęgnacji, w szczególności uszu i łapek.

Choć małe rasy źle znoszą niskie temperatury, możesz znacznie zmniejszyć dyskomfort pupila. Zimowa opieka nad małymi psami jest wymagająca, ale konieczna dla dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa pupila. Zima może być przyjemna dla Twojego psa, jeśli odpowiednio o niego zadbasz!

Przeczytaj też: Małe psy – rasy do mieszkania

Udostępnij