Złota rybka – hodowla i pielęgnacja

Złota rybka – hodowla i pielęgnacja

Złote rybki to bardzo popularne ryby ozdobne. Kojarzą się one głównie z akwariami w kształcie kuli, a także opowieściami dotyczącymi umiejętności spełniania życzeń. W rzeczywistości jednak złote rybki to rozmaite odmiany jednego z podgatunków karasia chińskiego (Carassius auratus auratus).

Jak prawidłowo zadbać o złotą rybkę? Co należy wiedzieć przed jej zakupem? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące hodowli tych stworzeń znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Bojownik – zjawiskowa rybka do akwarium

Podstawowe informacje

 rozmiar

długość: 10-30 cm

kolor złoty
długość życia  do 20 lat

Złota rybka – wygląd i odmiany

Złota rybka – wygląd i odmiany

Długość ciała złotej rybki może wynosić od 10 do nawet 30 cm. Szacuje się, iż w obrębie tego gatunku istnieje ponad 300 odmian. Podstawą ich klasyfikacji okazuje się kształt ciała, wygląd płetw, a także stopień przezroczystości łusek, za który odpowiedzialna jest guanina. Spotykane są więc rybki o wydłużonym i spłaszczonym ciele, a także osobniki krótsze i nieco bardziej okrągłe. Płetwy mogą przyjmować pojedynczą lub podwójną (rozdzieloną) formę, natomiast w kontekście przezroczystości łusek wyróżniane są trzy grupy:

  • Metaliczna (błyszcząca) – z widocznymi łuskami;
  • Opalizująca (perłowa) – z widocznymi łuskami o perłowym połysku;
  • Matowa – ze słabo widocznymi łuskami.

Wśród popularnych, a zarazem często spotykanych odmian złotych rybek, zaznacza się:

  • Welon – jego ciało jest okrągłe i stosunkowo krótkie, a płetwy wydłużone. Podstawowa barwa łusek to połączenie czerwieni i złota. Zakłada się, że im dłuższa będzie płetwa ogonowa welonki, tym ryba okaże się bardziej wartościowa.
  • Kometa – to rybka o wydłużonej, białej płetwie ogonowej. Może występować zarówno w metalicznej, jak i matowej odmianie.
  • Teleskop – przyjmuje owalną i krótką budowę z charakterystycznymi, wyłupiastymi oczami.
  • Pyzatek – to rybka o krótkim, owalnym ciele. Cechą charakterystyczną jest brak płetwy grzbietowej, a wśród najczęściej występujących odmian kolorystycznych wyróżnia się odcień pomarańczowy z błyszczącą łuską.

Do pozostałych odmian należy między innymi niebowid, nimfa, kogutek, czy też perłołuska. Warto przy tym zaznaczyć, że ryby spotykane w Polsce bardzo często odbiegają od przyjętych standardów, gdyż przeważnie są one importowane z różnych zakątków świata.

Ile kosztuje złota rybka?

Ile kosztuje złota rybka?

Ceny złotych rybek są uzależnione od ich odmian, a także wyglądu. Z tego względu mogą one wahać się w granicach od około 20 do ponad 150 zł.

Rybki dostępne w sklepach zoologicznych najczęściej pochodzą z importu. W Polsce funkcjonuje bowiem nieznaczna ilość hodowli tych stworzeń, dlatego też są one przywożone z innych obszarów świata. Niestety, bardzo często importowane osobniki zmagają się z różnorodnymi chorobami, a ich zakup wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem. Wybierając rybkę należy więc dokładnie się jej przyjrzeć oraz dokonać oceny, czy w jej wyglądzie lub zachowaniu nie zaistniały poszczególne nieprawidłowości. Zalicza się do nich chociażby małą ruchliwość, apatię, a także rozmaite zmiany na ciele, płetwach oraz w obrębie oczu.

Sprawdź: Konik morski — hodowla, warunki, charakterystyka

Historia i występowanie złotych rybek

Historia i występowanie złotych rybek

Złote rybki są niejako wytworem człowieka, przez co nie występowały one w naturalnych warunkach. Zakłada się, że ich hodowla i selekcja miała swoje początki za czasów panowania chińskiej dynastii Tang (618-907 n.e.). Niegdyś karasie chińskie trzymano głównie w niewielkich zbiornikach wodnych zlokalizowanych przy domach. Pełniły one bowiem funkcję pożywienia dla całych rodzin. Z czasem jednak, prawdopodobnie wraz z popularyzacją buddyzmu, w hodowli tych ryb zaczęto upatrywać głębszego sensu, a darowanie im życia uznawano za uczynek, który wywierał wpływ na to, jak potoczy się dalszy los człowieka.

 Początek domestykacji złotych rybek miał miejsce około 960 roku n.e. Wtedy też zaczęto dokonywać o wiele bardziej skrupulatnej selekcji, której celem stało się wydobycie najmocniej pożądanych cech, w tym chociażby poszczególnych odcieni łusek, czy też budowy płetw.

Niegdyś na hodowlę złotych rybek mogły pozwolić sobie jedynie osoby zamożne. Dziś natomiast stworzenia te można kupić w niemal każdym sklepie zoologicznym.

Akwarium dla złotej rybki

Akwarium dla złotej rybki

Na wstępie należy zaznaczyć, że trzymanie złotej rybki w niewielkim akwarium w kształcie kuli to jedna z najgorszych krzywd, jakie można wyrządzić temu stworzeniu. Specyfika gatunku sprawia bowiem, że złote rybki wymagają stosunkowo dużych przestrzeni do swobodnego pływania. Co więcej, są to zwierzątka stadne, które doskonale czują się wśród innych przedstawicieli swojego gatunku. Samotna złota rybka nie będzie więc wiodła szczęśliwego i długiego życia.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż pojemność zbiornika w przypadku jednego osobnika powinna wynosić co najmniej 55 litrów. Z każdą kolejną rybką należy zwiększać akwarium o nawet 38 litrów. Co więcej, zbiornik musi być jasny, a woda powinna mieć lekko kwaśne pH (6,6-6,8), twardość na poziomie 8–12°n, a także temperaturę od 15 do 25°C. Istotnym aspektem okazuje się również odpowiednie filtrowanie wody oraz jej napowietrzanie. Akwarium musi więc zostać wyposażone w wydajny filtr dopasowany do jego wielkości.

Po upływie 2-3 tygodni zaleca się wymianę około 30% wody w zbiorniku na świeżą.

Złote rybki chętnie rozkopują podłoże w akwarium, przez co powinno ono przyjmować drobnoziarnistą formę. Zbiornik można wzbogacić różnego rodzaju roślinami, a także kryjówkami w postaci jaskiń lub odpowiednio dużych zamków.

Zobacz: Jak udekorować akwarium?

Złota rybka – żywienie

Złota rybka – żywienie

Żywienie złotej rybki nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Najczęstszą jego formą jest zakup jakościowego pokarmu komercyjnego, najlepiej dedykowanego gatunkowi. Stworzenia te zaliczane są jednak do wszystkożernych, dlatego zadowolą się również poszczególnymi stawonogami, pierścienicami, czy też niewielkimi skorupiakami. Możliwe jest także wprowadzenie do diety pokarmów roślinnych.

Kluczową kwestią w żywieniu złotych rybek jest ilość serwowanego pokarmu. Powszechnie przyjęło się bowiem uznawać, iż zwierzątka te nie posiadają umiaru w jedzeniu, co z kolei przyczynia się do szybkiego przybierania na wadze, będącego szkodliwym dla rybek. Oprócz nadwagi zagrażają im również dolegliwości układu pokarmowego, a nawet poważne uszkodzenia wątroby. Porcję karmy należy więc dostosować do rzeczywistych potrzeb rybki.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór pokarmu dla rybek

Długość życia i choroby

Długość życia i choroby

Zakłada się, iż prawidłowo utrzymywane rybki w niewoli są w stanie dożyć nawet około 20 lat. Niektóre odmiany żyją jednak aż do 30 lat. Z łatwością można więc zauważyć, że jest to zobowiązanie na bardzo długi czas, przez co decyzja o zakupie złotej rybki powinna zostać szczegółowo przemyślana.

Złote rybki uznawane są za odporne i długowieczne, jednak każdy hodowca powinien uwzględniać fakt, iż mogą one podupaść na zdrowiu w momencie, gdy warunki w akwarium okazują się niekorzystne.

Wśród chorób, które obserwuje się wśród złotych rybek, należy zaznaczyć:

  • Ichtioftiriozę (choroba „białych punkcików”);
  • Posocznicę;
  • Zarażenie pijawkami;
  • Herpeswirusową martwicę układu krwiotwórczego.

Leczenie chorób u ryb okazuje się niezwykle trudne, a często wręcz niemożliwe. Profilaktyka i odpowiednie warunki hodowlane stanowią więc podstawę opieki nad tymi stworzeniami.

Zobacz: Rybia ospa – zagrożenie dla Twojego akwarium

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje złota rybka

Kosztują one od 20 do 150 zł.

Ile żyje złota rybka

W odpowiednich warunkach żyją nawet 20 lat.

Jak wygląda złota rybka

To niewielka rybka w kolorze złotym, która osiąga wielkość od 10 do 30 cm.

Złota rybka jakie akwarium

Akwarium dla jednej rybki powinno mieć co najmniej 55 litrów.

Złota rybka gdzie kupić

Złotą rybkę można kupić w sklepie zoologicznym albo u hodowcy.

Udostępnij