Żwacze niejednokrotnie stanowią wyjątkowo uwielbiane przysmaki dla psów. Produkty te są jednocześnie zdrową przekąską, która przynosi czworonogom szereg korzyści, a przy tym urozmaica ich dietę. Co więcej, można je serwować psiakom na różnych etapach życia, w tym także w okresie szczenięcym.
Czy żwacze są zdrowe dla psów? Kiedy warto zaopatrzyć się w te przysmaki? Jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Kości w diecie psa – czy pies może jeść kości?
Spis treści
Czym są żwacze?
Stanowią one jedną z czterech komór żołądka zwierząt określanych jako przeżuwacze. Należą do nich między innymi krowy, kozy, owce, czy też jelenie, jednak zdecydowanie najczęściej spotyka się wołowe. I choć dla psów stanowią one przysmaki, tak przeżuwaczom umożliwiają one prawidłowe trawienie celulozy. Są one bowiem miejscem, w którym znajdują się pożyteczne bakterie i pierwotniaki. Są one również w stanie przynieść korzyści zdrowotne domowym czworonogom.
W formie przysmaku dla psów poddawane są procesowi suszenia, podczas którego nie tracą jednak swoich właściwości, a co za tym idzie – po spożyciu wywierają pozytywny wpływ na organizm zwierzęcia.
Czy żwacze są zdrowe dla psa?
Żwacze przyczyniają się do regulacji mikroflory bakteryjnej jelit, co wywiera pozytywny wpływ na zdrowie psa. Posiadają one również wiele innych zalet, a przy tym stanowią w pełni naturalną i wartościową przekąskę dla domowych czworonogów. Niejednokrotnie są wręcz uwielbiane przez psy, a także stają się dla nich pewnego rodzaju wyzwaniem lub formą zabawy.
Należy jednak zaznaczyć, że nie powinny one być podstawą diety czworonoga, a jedynie środkiem do jej urozmaicenia. Warto również liczyć się z faktem, iż przysmaki te cechuje niezbyt przyjemny zapach, który może powodować dyskomfort szczególnie u nieco bardziej wyczulonych opiekunów.
Sprawdź: Jakie przysmaki dla psa?
Jak często można dawać psu żwacze?
Choć wiele osób zakłada, że żwacze można serwować pupilowi wedle własnego uznania, opiekunowie czworonogów powinni mieć świadomość, że zbyt duża ilość tego typu przysmaków może przyczynić się do przybierania na wadze. Dotyczy to zasadniczo również wszystkich innych smakołyków, które zwiększają ilość kalorii spożywanych przez zwierzę każdego dnia. Podobnie więc jak w przypadku rozmaitych przysmaków, należy serwować je pupilowi z odpowiednim umiarem. Ich ilość można ograniczyć przykładowo do jednego żwacza dziennie. Smakołyk da się również podzielić na mniejsze części, a następnie zabrać ze sobą na spacer lub podawać psu porcjami.
Czy szczeniak może jeść żwacze?
Ze względu na fakt, iż żwacze stanowią w pełni naturalny produkt, który nie zawiera w sobie sztucznych barwników, konserwantów, czy też wszelkich polepszaczy smaku lub zapachu, smakołyki te można podawać również szczeniakom. Co więcej, będą one nawet w stanie zapobiec zniszczeniom, których młode psiaki dokonują na powierzchni domów i mieszkań. Skutecznie zajmą bowiem uwagę szczeniaka, a także odciągną go od gryzienia mebli, butów, czy chociażby opiekunów. Wówczas smakołyki te będą również stanowiły wsparcie dla rozwijającego się organizmu psiaka, tym samym usprawniając jego trawienie. Są one także w stanie zapobiec koprofagii, czyli spożywaniu odchodów innych zwierząt, do czego szczeniaki nieraz wykazują skłonności.
Ponadto żwacze w pewnym stopniu masują dziąsła szczeniaków, co z kolei może przynosić ulgę ząbkującym psiakom.
Żwacze – zalety
Żwacze to w pełni naturalne, a przy tym bogate w prozdrowotne składniki przysmaki, które dodatkowo są również stosunkowo niskokaloryczne. Co więcej, nie zawierają one wszelkich sztucznych komponentów i dodatków, przez co sprawdzają się zasadniczo u każdego czworonoga. Wśród zalet idących za regularnym spożywaniem żwaczy przez psa wyróżnia się między innymi:
- Eliminację problemów trawiennych – na skutek działania pożytecznych bakterii możliwe jest uregulowanie flory bakteryjnej jelit, co z kolei przyczynia się do eliminacji biegunek oraz zaparć.
- Oczyszczenie zębów z osadu – gryzienie żwaczy może sprawiać, że z zębów czworonoga usunięty zostanie osad, co jednocześnie zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Ponadto smakołyki te wspomagają także rozwój mięśni żuchwy i masują dziąsła, co stanowi zaletę przede wszystkim dla szczeniąt.
- Pobudzenie apetytu – przysmaki te są wręcz doskonałym rozwiązaniem dla psich niejadków, gdyż są one w stanie skutecznie pobudzić apetyt zwierzęcia.
Co więcej, zaspokajają one naturalne potrzeby gryzienia i żucia, które wykazywane są przez każdego czworonoga. Smakołyki te będą więc rozwiązaniem zapobiegającym wszelkim zniszczeniom na powierzchni domu lub mieszkania, które wynikają z nieodpowiedniego zaspokojenia potrzeby gryzienia – również u dorosłych psów.
Ponadto są również w stanie wyeliminować problem koprofagii, który niejednokrotnie obserwowany jest wśród domowych czworonogów. Zjadanie odchodów innych zwierząt może bowiem świadczyć o tym, że flora bakteryjna jelit psa jest w pewnym stopniu zaburzona, a zwierzę usiłuje ją odbudować. Koprofagia stwarza jednak zagrożenie dla zdrowia czworonoga, gdyż może skutkować chociażby zarażeniem pasożytami lub rozmaitymi wirusami. Smakołyki te niejednokrotnie sprawiają jednak, że problem ten odchodzi w zapomnienie, choć muszą być wówczas podawane regularnie.
Jakie żwacze dla psa wybrać?
W obrębie żwaczy wyróżnia się przede wszystkim warianty wołowe. Nieraz spotykane są także żwacze jagnięce, choć często są one o wiele mniej dostępne, a przy tym również droższe. Z tego względu wielu opiekunów decyduje się na zakup klasycznych żwaczy wołowych, które są zdecydowanie bardziej powszechne. Ponadto cechują się one także niezawyżoną ceną, przez co stanowią zdrowe i wartościowe rozwiązanie na każdą kieszeń.
Przeważnie właściciele psów wybierają standardowe wariantyw suszonej wersji. Warto jednak wspomnieć, że smakołyki te dostępne są także w mielonej formie, która dedykowana jest przede wszystkim starszym czworonogom oraz psom, które z rozmaitych względów wykazują problemy z gryzieniem twardych pokarmów. Mielone przysmaki można wówczas dodać do karmy pupila, aby wzbogacić jego dietę i zagwarantować mu drobne urozmaicenie, a przy tym również korzyści zdrowotne.
Zobacz: Jakie przysmaki dla psa?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór przysmaków ze żwaczami dla psów