Problemy neurologiczne mogą objawiać się poprzez rozmaite niecodzienne zachowania lub też zaburzenia u zwierząt – w tym zaburzenia świadomości, poruszania się i czucia, problemy z zachowaniem równowagi i wiele innych. Objawy tego typu nie mogą być lekceważone – wymagają szybkiej, a także precyzyjnej diagnozy. Wdrożenie właściwego leczenia i opieki znacznie poprawi komfort życia pupila zmagającego się z problemami neurologicznymi. Pomoże w tym zwierzęcy neurolog, czyli specjalista od układu nerwowego. Dowiedz się, z jakimi objawami się do niego zgłosić, jakie choroby diagnozuje, a także jakie badania może wykonać.
Spis treści
Czym zajmuje się zwierzęcy neurolog?
Zwierzęcy neurolog zajmuje się rozpoznawaniem, badaniem i leczeniem chorób związanych z układem nerwowym. Neurologia to wyjątkowo złożona dziedzina medycyny, która wymaga bardzo szerokiej wiedzy i doskonałej znajomości objaw – zwłaszcza w przypadku zwierząt, których objawy możemy poznać wyłącznie z ich zachowania, gdyż pacjent nie jest w stanie opowiedzieć o swoim samopoczuciu.
Objawy neurologiczne mogą wynikać z choroby pierwotnej lub też towarzyszyć chorobom innych układów, dlatego precyzyjna diagnoza jest kluczowa dla zdrowia i samopoczucia pupila.
Zobacz też: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego
Z jakimi objawami warto się zwrócić do zwierzęcego neurologa?
Warto mieć na uwadze, że objawy neurologiczne, które powinny wzbudzić czujność i obawy w przypadku zwierząt różnią się od tych, które występują u ludzi. Do zwierzęcego neurologa zgłoś się, jeśli zauważysz u pupila objawy takie, jak:
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia poruszania się,
- kręcenie się w kółko,
- drgawki,
- bezcelowe wędrowanie,
- zmiany w zachowaniu,
- niedowład albo porażenie kończyn,
- skręt głowy,
- bóle niewiadomego pochodzenia,
- napieranie na przeszkody przy poruszaniu się,
- zaburzenia czucia,
- ogólne osłabienie,
- problemy z równowagą.
Miej przy tym na uwadze, że objawy takie, jak napady drgawek lub też nagły niedowład lub porażenie kończyn wymagają natychmiastowej reakcji – jeśli pojawiły się u pupila, bezzwłocznie udaj się do weterynarza.
Sprawdź: Problemy behawioralne czworonożnych seniorów
Jakie badania wykonuje zwierzęcy neurolog?
Podczas wizyty, zwierzęcy neurolog w pierwszej kolejności zapyta o objawy, które pojawiły się u pupila. Następnie weterynarz sprawdzi, jak zwierzę się porusza i zachowuje, dokona oceny świadomości u pupila, przyjrzy się jego mięśniom oraz sprawdzi odruchy. Na podstawie obserwacji lekarz zaleci dalsze, bardziej specjalistyczne badania, a następnie zaleci odpowiednie leczenie.
Zwierzęcy neurolog wykonuje specjalistyczne badania takie, jak:
- badanie neurologiczne (badanie odruchów rdzeniowych, zmysłów, reakcji nerwów czaszkowych, rekcji zmiany postawy (propriocepcja),
- badania elektrofizjologiczne (elektromiografia, elektroneurografia, elektrostymulacyjna próba nużliwości, badanie fali F) oraz badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (BAER),
- badanie elektroencefalograficzne (monitoring 24-godzinny, Holter- EEG, mapowanie 3D EEG).
Badanie neurologiczne opiera się głównie na dotykaniu zwierzęcia w celu znalezienia miejsca dyskomfortu lub bólu.
Przeczytaj też: Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?
Najczęściej diagnozowane choroby
Najczęściej diagnozowane u zwierząt choroby neurologiczne to:
- przepuklina krążka międzykręgowego zwana ogólnie dyskopatią,
- urazy i złamania kręgosłupa,
- nowotwory zlokalizowane w mózgowiu lub rdzeniu kręgowym,
- urazy czaszki,
- stany zapalne w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym związane z chorobami wirusowymi, bakteryjnymi lub wywołanymi przez pasożyty,
- padaczka.
Oprócz nich u pupili może wystąpić szereg rozmaitych chorób o podłożu neurologicznym, lub objawy neurologiczne, których przyczyną są choroby innych układów.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Sprawdź wysokiej jakości karmy na choroby neurologiczne dla psów
Wykrywanie problemów neurologicznych u zwierząt
Jeśli u Twojego zwierzaka pojawił się jeden lub więcej spośród wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się do neurologa, gdyż choroby neurologiczne mogą przebiegać dość szybko i gwałtownie. Wymagają szybkiej diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub w niektórych przypadkach operacji chirurgicznej. Niektóre choroby neurologiczne wymagają również odpowiedniej diety lub fizjoterapii. Nie można także zapomnieć o regularnych kontrolach gdy pupil zostanie już zdiagnozowany.
Warto nagrywać wszelkie niepokojące zachowania zwierzęcia – ułatwi to weterynarzowi postawienie szybkiej, precyzyjnej diagnozy oraz ocenę postępu choroby.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!