Zwierzęcy radiolog – specjalista od diagnostyki obrazowej

Zwierzęcy radiolog – specjalista od diagnostyki obrazowej

Zwierzęcy radiolog to specjalista, który zajmuje się badaniami z zakresu diagnostyki obrazowej. Korzystają z nich nie tylko właściciele zwierząt chorych lub w trakcie diagnozy. Badania obrazowe są wykonywane również w celach profilaktycznych oraz prześwietlania pod kątem wrodzonych wad, a także u niektórych samic w ciąży. Dowiedz się, jakie badania wykonuje zwierzęcy radiolog, a także jak przygotować pupila do badania.

Czym się zajmuje zwierzęcy radiolog?

Zwierzęcy radiolog to specjalista, który zajmuje się wykonywaniem badań z zakresu diagnostyki obrazowej, takich jak prześwietlenia rentgenowskie czy tomografie. Badania te umożliwiają wgląd w zmiany zachodzące w ciele pupila – obrazują one stan narządów, kości czy też stawów.

Diagnostyka obrazowa jest wykonywana u zwierząt domowych takich, jak psy i koty, ale także w przypadku koni czy bydła i innych zwierząt gospodarskich. Badania wykonuje się także u małych zwierząt domowych.

Jakiego rodzaju badania wykonuje zwierzęcy radiolog?

Zwierzęcy radiolog podczas wizyty może wykonać badania z zakresu diagnostyki obrazowej takie, jak:

  • USG,
  • RTG,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • scyntygrafia.

Przeczytaj też: Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?

W jakich przypadkach jest zalecana diagnostyka obrazowa u zwierząt?

Wskazaniami do badań diagnostyki obrazowej u zwierząt najczęściej są problemy z układem ruchu, a także schorzenia układu pokarmowego, oddechowego czy też układu krążenia. Badania wykonuje się również w przypadkach podejrzenia współistnienia rozmaitych chorób lub nowotworu. Zaleca się je wykonywać również w przypadku niektórych urazów.

Diagnostykę obrazową można również przeprowadzić w przypadku konieczności ustalenia liczebności miotu u ciężarnej samicy. Właściciele i hodowcy prześwietlają także niektóre rasy psów pod kątem dysplazji stawu biodrowego albo łokciowego, na które duże rasy są szczególnie podatne.

Badania tego typu są również regularnie przeprowadzane u starszych zwierząt, w celu możliwie jak najwcześniejszego zdiagnozowania schorzeń.

Zobacz: Zwierzęcy onkolog – specjalista od nowotworów

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji

Jak przygotować pupila do wizyty?

Z uwagi na specyfikę badań obrazowych, przygotowanie pupila może nie być łatwe – zwierzak musi pozostać podczas badania bez ruchu, a o niepokój w przypadku wizyty u weterynarza nietrudno. Oprócz zadbania o to, by pupil nie był nadmiernie zaniepokojony, mogą być konieczne również inne przygotowania – zależą one jednak od specyfiki badania, a także badanego obszaru.

Szczegółowe wytyczne otrzymasz od lekarza przed badaniami – należy się do nich ściśle zastosować. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych procedur powszechnych przy badaniach obrazowych:

  • głodówka – zwierzak powinien być przynajmniej 12 godzin na czczo,
  • odstawienie wody na 2 godziny przed badaniem,
  • może być konieczne, by zwierzak miał pełen pęcherz w przypadku badania USG.

Z uwagi na to, że do badania zwierzak musi pozostać w bezruchu, a niektóre z wymaganych pozycji, w których będzie ustawiony mogą sprawiać pupilowi dyskomfort, w niektórych przypadkach weterynarz podaje tak zwane znieczulenie diagnostyczne. Nie jest to ten sam pełen rodzaj znieczulenia, który podaje się przed zabiegami chirurgicznymi. Weterynarz podaje środki premedykacyjne, dzięki którym pupil odpręży się i nie będzie się wyrywał.

Jeśli do badania konieczna jest premedykacja, należy wcześniej wykonać badania krwi zalecone przez lekarza. Dzięki temu weterynarz upewni się, że podawane środki będą bezpieczne dla Twojego pupila.

Sprawdź też: Badanie krwi psa i kota – co warto wiedzieć?

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij