Opiekunowie kotów zdają sobie sprawę z tego, jak dużo żwirku zużywa przeciętnie domowy mruczek. Mając na uwadze dobro naszej planety, warto zastanowić się czy żwirek, którego używamy jest przyjazny nie tylko nam, kotu, ale również środowisku. Żwirek dla kota z kukurydzy może okazać się z tym przypadku strzałem w dziesiątkę! Co warto o nim wiedzieć? Oto kilka faktów.
Spis treści
Dlaczego żwirek dla kota z kukurydzy jest przyjazny środowisku?
Możliwość wykorzystania kukurydzy do produkcji żwirku dla kotów może nieco dziwić i niepokoić. Z uwagi na fakt, że jest to żwirek stosunkowo nowy, na początku przybliżymy parę faktów o jego produkcji.
Żwirek powstaje niemal w 100% z materiału pochodzenia roślinnego. Do jego produkcji wykorzystywane są części kukurydzy, które nie są wykorzystywane w produkcji paszowej. Jest to surowiec organiczny, dzięki czemu zużyty może być wykorzystany np. jako składnik kompostu. Podczas produkcji nie stosuje się żadnych dodatków chemicznych czy lepiszczy.
Dlaczego pokochasz żwirek kukurydziany?
Żwirek kukurydziany z pewnością przypadnie do gustu osobom, które używają żwirków zbrylających się. Dzięki obecności skrobi, żwirek świetnie i szybko się zbryla. Powstała bryłka jest wystarczająco trwała, żeby usunąć ją łopatką. Czyszczenie kuwety też nie przysparza większych problemów, ponieważ żwirek szybko absorbuje mocz, więc nie dociera on do dna pojemnika.
Żwirek kukurydziany Corn Cat jest dostępny w poręcznym, papierowym opakowaniu. Zaletą żwirku z kukurydzy jest też jego waga. Waga żwirku o pojemności 7 litrów to niecałe 4 kg! Nie bez znaczenia jest również łatwość usuwania żwirku drogą sanitarną. Bryłki w toalecie rozpadają się i nie zostawiają żadnych toksycznych pozostałości. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić wcześniej lokalne przepisy sanitarne, oraz usuwać pojedyncze zbrylone bryłki, a nie zawartość całej kuwety!
Dlaczego Twój kot pokocha żwirek kukurydziany?
Żwirek kukurydziany jest wyjątkowo delikatny dla kocich łap. Dzięki strukturze, materiałowi i technologii produkcji nie rani ich. Ciężar granulek został tak dobrany, żeby nie przyczepiał się do futra i tym samym nie roznosił poza kuwetę.
Żwirek kukurydziany, w wersji podstawowej, nie ma swojego charakterystycznego zapachu, jest bezwonny. Koty zazwyczaj nie przepadają za żwirkami, które mają mocny zapach, dlatego nawet wybredne koty go akceptują. Dobrze radzi sobie jednak z pochłanianiem nieprzyjemnego zapachu, dlatego kuweta pozostawiona nawet w małym pomieszczeniu, systematycznie czyszczona, nie będzie stanowiła problemu też dla domowników.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości żwirków kukurydzianych dla kotów
Żwirek z kukurydzy polecany młodym kotom
Koty, szczególnie młode, poznaje otoczenie wszystkimi zmysłami. Dlatego często zdarza się, że próbują podjadać żwirek z kuwety. Żwirki zbrylające się bentonitowe, które pod wpływem wilgoci zlepiają się w bardzo twardą masę, mogą zalegać w układzie pokarmowym kota. Żwirek kukurydziany zbryla się, ale rozpada wrzucony do pojemnika z dużą ilością wody. Dlatego nawet zjedzenie pojedynczych granulek przez kota nie spowoduje problemów z wypróżnianiem się. Dodatkowo opiekunowie mruczków mogą mieć pewność, że surowiec, z którego powstaje żwirek, jest przebadany i nie zawiera szkodliwych metali ciężkich. Co więcej, kukurydza wykorzystywana do produkcji jest produktem paszowym, a więc jest objęta kontrolą weterynaryjną.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!
Data publikacji: 17.06.2020