Zwyrodnienie stawów u psów

Zwyrodnienie stawów u psów

Zwyrodnienie stawów u psów to jedna z częstszych przypadłości, z którą mierzą się opiekunowie i lekarze weterynarii. U obciążonych nią zwierząt dochodzi do nieodwracalnego zwyrodnienia chrząstki stawowej, co powoduje silny ból i dyskomfort. Pies z osteoarthritis wymaga terapii wspomagającej już do końca życia. Jej uzupełnieniem powinna być odpowiednia dieta wspierająca leczenie, a także łagodząca objawy bólowe.

Objawy zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienie stawów najczęściej diagnozowane jest u pacjentów w podeszłym wieku. Jednak predysponowane do niego są także psy bardzo aktywne narażone na duże obciążenia stawów oraz czworonogi zmagające się z nadwagą i otyłością. Osteoarthritis towarzyszy także chorobom stawów takim jak dysplazja biodrowa, łokciowa, osteochondroza czy nawykowe zwichnięcie rzepki. Warto wiedzieć, że choroba dotyka nie tylko psy ras dużych i olbrzymich, mogą na nią cierpieć także psy małe i miniaturowe. W początkowym etapie schorzenie może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Większość psów okazuje silne objawy bólowe dopiero w momencie znacznego uszkodzenia stawów.

Pierwsze objawy sugerujące osteoarthritis:

  • kulawizna i sztywność podczas ruchu,
  • niechęć do aktywności,
  • osowiałość i apatia,
  • trudności z podnoszeniem się, chodzeniem po schodach.

Powyższym objawom może towarzyszyć gorsze samopoczucie pupila, wycofanie, niechęć do zabawy i interakcji z innymi psami.

Przeczytaj więcej: Kiedy pies jest seniorem – zrozum lepiej zmieniające się potrzeby swojego przyjaciela

Diagnoza problemów ze stawami

Pies u weterynarza

Będąc opiekunem psa, który może wykazywać zwiększone predyspozycje do osteoarthritis, należy starannie obserwować czworonoga, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów skonsultować go z lekarzem weterynarii. Specjalista w pierwszej kolejności dokona szczegółowego badania kliniczne, a w razie konieczności zaleci zdjęcia rentgenowskie, tomograf lub też rezonans magnetyczny. Wczesne wykrycie choroby pozwala na szybsze złagodzenie bólu i objawów, poprawiając rokowania pacjenta.

Sprawdź: Jaka karma dla psa z chorymi stawami?

Z

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem przewlekłym, które dożywotnio będzie wymagać terapii, a także odpowiedniego podejścia opiekunów. Kluczowym elementem jest zadbanie o właściwą masę ciała pupila, ponieważ dodatkowe kilogramy obciążają wszystkie stawy, wpływając na szybszą degenerację. Leczenie ostearthritis jest głównie objawowe, polegające na stosowaniu terapii zmniejszającej ból. Odpowiednia dieta stworzona dla zwierząt z problemami stawowymi jest doskonałym wsparciem terapii.

Karma Brit VD Mobility to bezzbożowa formuła, która zapewnia niski indeks hipoglikemiczny, a także jednocześnie dostarczy odpowiednią dawkę energii. Stworzona jest w oparciu o smaczne i dobrze przyswajalne białko ze śledzia. Odpowiednia gęstość kaloryczna, niska zawartość tłuszczu, doskonałej jakości białko i dodatek l-karnityny pomagają utrzymać masę mięśniową, a także walczyć z nadwagą. Wysoka  zawartość kwasów EPA i DHA odpowiada za hamowanie procesu dalszego uszkadzania chrząstki stawowej. Natomiast kwasy Omega-3, Boswellia Serata oraz MSM tłumią stany zapalne i ból.

Karma Brit VD ma w swoim składzie glukozaminę, chondroitynę, ekstrakt z omułka zielonowargowego i kolagen, substancje odpowiedzialne za odżywianie, metabolizm i regenerację chrząstki stawowej. Zawarte w formule pre i probiotyki wspierają odporność oraz prawidłowe trawienie i działanie jelit, zmniejszając ryzyko otyłości. Dieta Brit VD Mobility jest zalecana zwierzętom z chorobą zwyrodnieniową stawów, mającym problemy z nadwagą oraz po zabiegach ortopedycznych. Karma może być stosowana przez całe dorosłe życie psa.

Rehabilitacja i fizjoterapia

Oprócz terapii farmakologicznej i zastosowania specjalistycznego żywienia wsparciem będą odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne. Fizjoterapia w przypadku zwyrodnienia stawów daje bardzo dobre efekty i pozwala zmniejszyć ból oraz poprawić kondycję czworonoga. Nie wolno zapominać, że pies z osteoarthritis potrzebuje także właściwej dawki ruchu, która zapobiega zanikom mięśni, pozytywnie wpływa na trawienie, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko otyłości. Niezwykle ważne jest, aby dostosować aktywność do możliwości fizycznych pupila. Powinno się unikać gwałtownych zwrotów, wysokich skoków czy ruchu powodującego nadmierne przeciążenie stawów.

Zwyrodnienie stawów to przewlekła choroba, z którą zmaga się statystycznie co piąty czworonóg. W dzisiejszych czasach, dzięki wysoko rozwiniętej medycynie weterynaryjnej oraz dietetyce w skuteczny sposób można pomóc pupilowi złagodzić objawy schorzenia i ból z nim związany.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit dla psów ze zwyrodnieniem stawów

Udostępnij