Żywienie kota po sterylizacji – jak dbać o odpowiednią masę ciała zwierzęcia?

Żywienie kota po sterylizacji – jak dbać o odpowiednią masę ciała zwierzęcia?

Po zabiegu sterylizacji potrzeby żywieniowe kota ulegają zmianie, dlatego dieta powinna wspomagać utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapobiegać nadwadze. Dowiedz się, jak powinno wyglądać żywienie kota po sterylizacji.

Po pierwsze: mowa o zabiegu sterylizacji czy kastracji?

Kastracja, której mianem określa się usunięcie gonad (jajników lub też jąder) jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym w medycynie psów i kotów. W mowie potocznej przyjęło się jednak mówić o sterylizacji, mając na myśli zabieg kastracji. Jest on wprawdzie alternatywą dla kastracji i polega na odwracalnym zamknięciu nasieniowodu lub jajowodu. Z medycznego punktu widzenia określenie sterylizacja jest więc dość dużym uproszczeniem. 

W Polsce zaleca się poddawać zabiegom kastracji koty, które nie są przeznaczone do hodowli m.in. celem ograniczenia populacji zwierząt bezdomnych, a także profilaktyki chorób układu rozrodczego. Choć wpływ braku hormonów płciowych na funkcjonowanie całego organizmu jest zazwyczaj dobrze tolerowany, to warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę po zabiegu szczególnie w kontekście żywienia zwierzęcia.

Sprawdź: Kastracja kotów

Jak powinno wyglądać karmienie kota po sterylizacji?

Zabieg sterylizacji kota a wpływ na jego organizm

Usunięcie jajników i jąder ma wpływ na spadek zapotrzebowania energetycznego organizmu. Brak krążenia w ustroju hormonów płciowych wpływać może na spowolnienie tempa metabolizmu. Pomimo zmniejszonego zapotrzebowania na energię apetyt kota pozostaje bez zmian, co sprawia, że zwierzę spożywa nadmiar kalorii. Dobrą praktyką jest obniżenie kaloryczności posiłków o nawet 30% w stosunku do zapotrzebowania przed zabiegiem. Jest to możliwe poprzez zmniejszenie dawki pokarmowej lub też zastosowanie specjalistycznej karmy.

U kotów w każdym wieku zmiany metaboliczne połączone z nieodpowiednim żywieniem, a także ograniczeniem ilości ruchu mogą prowadzić do odkładania w organizmie nadmiaru kalorii w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej lokalizującej się w różnych częściach ciała, w tym wokół narządów wewnętrznych.

Zobacz: Jak zaopiekować się kotem po kastracji i sterylizacji?

Dbałość o aktywność fizyczną i odpowiednią liczbę posiłków

Przodek kota domowego był łowcą polującym nawet kilkanaście razy na dobę, dlatego szanując dzikie pochodzenie kota oraz jego behawior, należy karmić kota minimum 4 razy dziennie. Optymalną ilością jest podawanie 5-6 posiłków dziennie lub też zapewnienie stałego dostępu do pokarmu. Chcąc jednak żywić kota tego rodzaju schematem, warto pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki pokarmowej, gdyż w połączeniu ze spadkiem tempa metabolizmu i małą ilością ruchu może to prowadzić do nadwagi i otyłości.

Jaka karma jest najlepsza dla kotów kastrowanych?

Zapotrzebowanie energetyczne kota po sterylizacji

Dbałość o prawidłową masę ciała przed i po zabiegu kastracji jest dużo łatwiejsza niż walka z otyłością, gdy już ta się pojawi. Podobnie jak w wielu innych przypadkach także u kota po kastracji prewencja ma ogromne znaczenie. Można stosować zarówno karmę suchą, jak i karmę mokrą, najważniejsze, aby zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę, dbając o właściwą kaloryczność posiłków.

Sposobem na łatwiejszą kontrolę wagi jest serwowanie swojemu kotu posiłków z lekkostrawnymi i dietetycznymi źródłami białka. Przykładem mogą być ryby takie jak np. łosoś obecny w formule dla kotów sterylizowanych Brit Veterinary Diet Sterilised. Mięso z łososia poza wysoką smakowitością charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością tłuszczu, a także wysoką podażą białka. W połączeniu z niskim indeksem glikemicznym pozostałych składników (formuła bezzbożowa) kontrola wagi kota jest dużo łatwiejsza.

Wartościowe składniki diety kota po sterylizacji

Karma sucha zawiera także L-karnitynę, składnik wpływający na przyśpieszenie spalania tłuszczu. Związek ten odpowiedzialny jest między innymi za transport kwasów tłuszczowych, ich przemianę w energię, a także metabolizm węglowodanów i niektórych aminokwasów. Takie działanie przyczynia się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej, o ile jej stosowanie połączone jest ze zwiększeniem ilości ruchu w życiu pupila.

Dzięki dbałości o prawidłową masę ciała można troszczyć się o zdrowie całego organizmu. Najbardziej narażonymi na negatywne skutki nadwagi i otyłości układami są: układ krwionośny i układ ruchu. Wzrost zawartości zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie kota może prowadzić do zaburzeń w działaniu serca i innych narządów wewnętrznych.

Aktywność fizyczna oraz troska o stawy

Nadmierne obciążenie może prowadzić do uszkadzania struktur stawowych, doprowadzając do pojawiania się różnych chorób ortopedycznych. Utożsamianymi ze zdrowiem stawów składnikami są chondroityna, glukozamina, a także kwasy tłuszczowe. Dwa pierwsze związki stanowią podstawowy element budulcowy chrząstki pokrywającej stawy.

Glukozamina i chondroityna jako ważne składniki chrząstki oraz płynu maziowego w fizjologicznych warunkach wspomagają odżywianie struktur chrzęstnych w stawach. Ich naturalnym źródłem są między innymi skorupiaki. Produkty ich przemian wpływają pozytywnie na budowę kolagenu będącego elementem tkanki łącznej, która tworzy układ kostno-stawowy. Dzięki swojej zdolności do wiązania wody nadają tkankom odpowiednią sprężystość, co zwiększa odporność chrząstki stawowej na uszkodzenia mechaniczne.

Kwasy omega i ich dobroczynne działanie

Niezliczone właściwości prozdrowotne wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawiły, że coraz chętniej stosujemy je w diecie zwierząt domowych. Wśród nich wyróżniamy między innymi kwasy omega-3, omega-6 oraz omega-9. Do grupy kwasów omega-3 zalicza się kwas alfa-linolenowy (ALA), dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA). Opisywane związki mają klinicznie i naukowo udowodnione właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i wspomagające właściwy przebieg bardzo wielu procesów metabolicznych. Dzięki temu będą wpływać prozdrowotnie nie tylko na stawy, ale na cały organizm kota!

Wpływ doboru odpowiedniej diety na kota sterylizowanego

Większość opiekunów zastanawia się, jak prawidłowo żywić swojego pupila po zabiegu. Wiele osób obawia się o to, że ich zwierzę nadmiernie przybierze na wadze lub przeciwnie – będzie niedożywione. Każdy czworonóg po kastracji wymaga odpowiedniego żywienia, które z jednej strony zapewni mu dostęp do wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, a z drugiej nie doprowadzi do pojawienia się nadwagi.

Wbrew pozorom wprowadzenie odpowiedniej diety po zabiegu nie polega tylko na zmniejszeniu ilości podawanego pokarmu, ale przede wszystkim na właściwym zbilansowaniu pod względem energetycznym. Po kastracji organizm wymaga wprawdzie dostarczania mniejszej ilości kalorii, ale tylko przy zachowaniu odpowiedniej dawki minerałów, witamin oraz innych składników odżywczych. Z tego powodu warto korzystać z gotowych rozwiązań w postaci karm dla zwierząt sterylizowanych.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów po sterylizacji Brit Veterinary Diets

Udostępnij