Wielu opiekunów zastanawia się, czy psu można zmieniać smaki karmy. Kieruje nimi troska o komfort pupila i chęć zapewnienia mu zróżnicowanych posiłków. Zdarza się także, że niektóre psy z dnia na dzień odmawiają zjedzenia karmy, która dotychczas trafiała do ich miski każdego dnia. Podpowiadamy, kiedy i jak bezpiecznie zmieniać smaki karmy dla psa.
Spis treści
Czy psu może się znudzić karma?
Zdecydowanie tak! Nawet jeśli jadł ją od szczeniaka i do tej pory nie oponował przy pełnej misce. Psy przystosowane są do zjadania zróżnicowanego pokarmu, dlatego zupełnie naturalnym jest znudzenie dotychczasowym jedzeniem. Aby urozmaicić dietę pupila, warto sięgnąć po rozwiązanie nazywane żywieniem rotacyjnym.
Czym jest żywienie rotacyjne?
Żywienie rotacyjne to nic innego, jak regularne zmiany w diecie psa. Regularność tych zmian zależy od Ciebie i od Twojego pupila. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniać psu karmę z worka na worek – po skończeniu jednego opakowania rozpoczynasz nowe o innym smaku. Pamiętaj, że jeśli Twój pies ma wrażliwy układ pokarmowy, pomiędzy smakami karmy konieczne będzie zastosowanie żywienia przejściowego, polegającego na kilkudniowym mieszaniu obu smaków.
Jeśli jednak Twój pupil nie ma problemów jelitowo-żołądkowych, to po uprzednim przyzwyczajeniu psa możesz zmieniać mu smaki karm nawet z posiłku na posiłek. Oznacza to, że na śniadanie może otrzymywać np. porcję karmy z rybami, a na kolację z drobiem. Nie zapominaj jednak o odpowiednim dawkowaniu karmy tak, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie energetyczne pupila. Uważnie śledź tabele dawkowania umieszczone na opakowaniach i stosuj się do zaleceń producenta karmy.
Najważniejsza zasada diety rotacyjnej
Decydując się na dietę rotacyjną, pamiętaj, aby rotować smakami karmy w obrębie jednej marki. To ważne ze względu na przyzwyczajenie psa do danego typu pokarmu czy stosowanych dodatków w postaci warzyw i owoców. Nagłe zmiany pomiędzy markami z różnych segmentów jakości prawdopodobnie skończą się dla pupila biegunką, wymiotami i bólami brzucha. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na konkretną linię w obrębie danej marki. Karmy wchodzące w skład jednej linii mają zbliżony skład i zwykle nie różnią się dodatkami poza gatunkami mięs.
Do diety rotacyjnej doskonale nadają się formuły z linii ACANA Regionals. Cała linia przeznaczona jest dla wszystkich psów, każdej rasy i w każdym wieku. Z powodzeniem możesz żywić nią także swoje szczenię.
Każda z formuł ACANA Regionals zawiera aż 70% mięsa i tkanek zwierzęcych, dzięki czemu rotowanie karmami w obrębie linii pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu dostarczanych organizmowi składników mięsnych. Wszystkie formuły ACANA Regionals nie zawierają zbóż, glutenu i składników modyfikowanych genetycznie (GMO). Natomiast każda z nich uzupełniona jest odżywczymi warzywami, owocami i tonizującymi ziołami, realnie wpływającymi na organizm Twojego psa.
Jakie smaki do wyboru ma Twój pupil?
Czerwone mięsa, jak wołowina angus, jagnięcina, wieprzowina yorkshire, mięso bizona, a także sandacza, Twój pies znajdzie w ACANA Ranchlands. Równie wyjątkowa kompozycja mięs znajduje się także w ACANA Grasslands. To połączenie jagnięciny, kaczki, jaj, śledzia, indyka i szczupaka urzeknie smakiem nawet najbardziej wybredne psy.
Psi fani drobiu pokochają formułę ACANA Wild Prairie z kurczakiem, indykiem i jajami, zaś rybni smakosze z chęcią zajadać będą się ACANA Pacifica ze śledziem, sardynkami, flądrą, morszczukiem oraz karmazynem.
Wszystkie cztery formuły możesz stosować wymiennie u swojego pupila, dostarczając mu niesamowitych wrażeń smakowych oraz zapobiegając nudzie w misce.
Sprawdź naszą ofertę karm dla psa Acana Regionals:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów z serii Acana Regionals
Ważna zaleta diety rotacyjnej od szczeniaka
Wiesz, że szczeniakowi również warto zmieniać smaki karmy? Różnorodność białek zwierzęcych w diecie może zapobiec rozwojowi wrażliwości pokarmowej, a nawet alergii pokarmowej w późniejszych latach życia psa. Organizm czerpie z każdego gatunku mięs, ponieważ każdy jego gatunek cechuje się właściwym sobie profilem aminokwasowym. Szczególnie istotne jest to w prawidłowym rozwoju młodego psa.
Stosując dietę rotacyjną u szczeniaka pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu karmy. W przypadku formuł linii ACANA Regionals adnotację dotyczącą zwiększenia dziennej dawki pokarmowej znajdziesz pod tabelą dawkowania na opakowaniu.