MEGAN Dzwonek tłuszczowy dla dzikich ptaków - 400 g
Pokarm dla ptaków w postaci dzwonka tłuszczowego dostarczy doskonałą porcję energii dla dzikich ptaków zimujących. Tak przyrządzony posiłek zapewni ptakom przetrwanie w czasie mroźnych dni. Dzwonek zawiera zboża, nasiona roślin oleistych oraz tłuszcz, które są źródłem cennych składników odżywczych.
Zalety:
- źródło składników odżywczych
- wysokoenergetyczna porcja
- zawiera zboża, nasiona roślin oleistych oraz tłuszcz
- zapewnia przetrwanie ptakom zimującym
- zachowuje świeżość przez długi czas
Żywienie ptaków
Ptaki, podobnie jak ludzie, wymagają odpowiednio zbilansowanej diety. To, co spożywa zwierzak na co dzień, ma ogromny wpływ na jego ogólną kondycję. Aby dieta ptaka pozytywnie oddziaływała na jego zdrowie i samopoczucie musi zostać spełnione kilka warunków.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ptaki potrzebują w swojej diecie węglowodanów i białka. Cennym źródłem białka dla ptaków są robaki — w szczególności mączniki lub świerszcze. Podawać można im także twaróg bądź małe kawałki jajka na twardo. Źródło węglowodanów znajdziemy w ziarnach. Większość ptaków domowych (na przykład papużki faliste) preferuje ziarna, które bogate są w tłuszcze. Dieta ptaków powinna zawierać także wystarczającą ilość witamin i minerałów. Wszystkie te składniki odżywcze można znaleźć w nasionach, owocach i warzywach. Szczególnie atrakcyjna jest marchew oraz zielenina – na przykład brukselka, brokuł czy kapusta. Uważać należy na pszenicę, która zazwyczaj zawiera dużą ilość szkodliwego dla ptaków glutenu.
Najwygodniejszą formą pokarmu są mieszkanki, które łączą wszystkie niezbędne wartości odżywcze i tym samym zapewniają równowagę w żywieniu pupila. Składają się one głównie ze zbóż i ziaren. W przypadku tego typu pokarmu należy pilnować, aby pupil nie wyjadał tylko jednego, ulubionego składnika. W diecie ptaków nie może zabraknąć wapnia, który wspomaga zdrowie kości, pracę mięśni oraz wiele ważnych funkcji organizmu. Wapń najlepiej dostarczać za pomocą specjalnych kostek wapiennych, które zazwyczaj wiesza się w klatce pupila. Niezbędna do zachowania dobrej kondycji zwierzaka jest także witamina C. Odpowiada ona za utrzymanie odporności oraz zwiększa wchłanianie wapnia.
Dokarmianie ptaków zimą
Zima to pora roku, w której wszystko zostaje pokryte śniegiem. W tej sytuacji ptaki mogą mieć trudności ze znalezieniem pokarmu. Jeśli chcesz pomóc im przetrwać zimę, możesz je nakarmić. W tym celu doskonale sprawdzą się orzechy, nasiona, ziarna, owoce oraz gotowane warzywa. Użyć można również gotowych pokarmów, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Ze względu na wrażliwe żołądki ptaków nie należy podawać im chleba. Dobrym rozwiązaniem będzie za to niesolona słonina.
Pożywienie należy umieścić w łatwo dostępnym dla ptaków miejscu – na przykład w karmniku lub na parapecie. Karmnik nie tylko pozwala ptakom w spokoju zjeść, schować się i odpocząć, ale także sprawia, że pokarm będzie dłużej świeży i suchy. Specjalną budkę na jedzenie można kupić lub zrobić samodzielnie. W zimie poza pożywieniem bardzo często brakuje wody, warto więc obok pokarmu postawić pojemnik z czystą, najlepiej przegotowaną wodą. Należy wiedzieć, że ptaki bardzo szybko przywiązują się do miejsca karmienia, dlatego niezwykle ważne jest konsekwentne uzupełnianie poziomu karmy oraz sprzątanie karmnika.
Ważne: Pamiętajmy, że ptaki to dzikie zwierzęta, które na co dzień pożywienie powinny zdobywać bez pomocy człowieka. Aby im nie zaszkodzić i nie pozbawić ich naturalnego instynktu, dokarmianie powinniśmy zacząć w momencie pojawienia się pokrywy śniegu.