ZOLUX - narożna kuweta dla gryzoni

Narożna kuweta Zolux szybko stanie się ulubionym miejscem do załatwiania potrzeb każdego gryzonia. Dzięki niej utrzymanie czystości w klatce stanie się bardzo proste. Kuwetę montuje się w rogu klatki - takie rozwiązanie sprawia, że nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca. Co więcej, z kuwetą Zolux nie musimy się martwić o częstą wymianę trocin i siana. To doskonały dodatek do klatki Twojego pupila!

Cechy:

  • montowana przy pomocy plastikowych pokręteł
  • przeznaczona dla gryzoni
  • wykonana z plastiku
  • bezpieczna i komfortowa dla zwierzaka
  • Jakie wyposażenie jest niezbędne w klatce gryzonia?

    Gryzonie należą do niezwykle ruchliwych zwierząt. Zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia i to o tej porze wykazują się najwyższą aktywnością. Niezbędnym akcesorium w każdej klatce jest kołowrotek. To w nim nasz zwierzak będzie miał możliwość wyszaleć się do woli. Istnieją klatki, które dają różne możliwości na rozbudowę. Możemy więc wyposażyć taką klatkę w dodatkowe tunele czy piętra, które z pewnością urozmaicą zabawę naszego zwierzaka.

    Aby gryzoń miał siły na swoje szaleństwa musi odpowiednio się odżywiać. Na jedzonko niezbędna jest plastikowa lub szklana miseczka, a na wodę poidełko. Miska z jedzonkiem, powinna mieć swoje stałe miejsce np. na pięterku, a poidełko zawieszone na takiej wysokości, by nasze zwierzątko mogło swobodnie pić stojąc na dwóch tylnych łapkach.

    Gryzonie żyjące w naturalnych warunkach, gdy czują niebezpieczeństwo ze strony drapieżnika, szukają miejsca, w którym poczują się bezpiecznie. Gryzonie hodowlane, mimo, że od wielu lat oswajane, nadal mają zachowane swoje naturalne instynkty. W związku z tym, w klatce muszą mieć schronienie, może nim być np. mała jaskinia lub domek wykonane z plastiku, kamienia, lub drewna. To pomoże naszemu maluchowi oswoić się z nowym otoczeniem. Czasami nieświadomie wystraszamy czymś gryzonia, a wtedy taki domek czy jaskinia jest miejscem, w którym może się schować i uspokoić.

    Do podstawowego wyposażenia należy również ściółka, która pomoże zachować higienę w klatce.

    Jaką wybrać klatkę dla swojego gryzonia?

    Podstawową zasadą jest dostosowanie rozmiarów klatki do wielkości gryzonia. Ze względu na to, że są to ruchliwe zwierzęta, tego miejsca musi być wystarczająco dużo, by gryzoń swobodnie się po niej poruszał. Decydując się na metalową klatkę, musimy wziąć pod uwagę odległość między prętami. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasz zwierzak przy próbie ucieczki zaklinuje się między nimi. Zatem, pręty powinny być na tyle blisko siebie, by gwarantowały pełne bezpieczeństwo zwierzaka.

    Wybierając klatkę wykonaną z plastiku, naszą uwagę powinna zwrócić wentylacja. Przy metalowych klatkach z odpowiednią wentylacją nie ma problemu. Natomiast te, wykonane z przeźroczystych, plastikowych ścianek, muszą być odpowiednio skonstruowane, by naszemu pupilowi nigdy nie brakowało tlenu.

    Jakie wybrać podłoże?

    Do wyboru mamy różne rodzaje podłoża. Nie mając pewności, którą ściółkę wybrać, najlepiej przetestować kilka wariantów i wybrać ten, najbardziej odpowiadający naszemu gryzoniowi oraz nam. Oto najpopularniejsze rodzaje ściółek:

  • Trociny: Czyli podłoże cieszące się największą popularnością. Stwarzają naturalne warunki zwierzęciu, są pozbawione żywicy, soków oraz nie mają żadnych sztucznych dodatków. Skutecznie hamują rozprzestrzenianie się brzydkich zapachów, chłonąc płyny i pochodne amoniaku. Za tym rodzajem podłoża przemawia cena i wydajność. Nie zaleca się, kupowanie trocin bezpośrednio z zakładów stolarskich. Mogą one zawierać szkodliwe substancje chemiczne lub kleje.
  • Siano: Może służyć nie tylko jako podłoże, ale również być pożywieniem. Siano doskonale chłonie wilgoć, niweluje nieprzyjemne zapachy i pochodne amoniaku. Możemy je kupić w różnych wariantach, z warzywami, jabłkami, kwiatami, rumiankiem czy innymi ziołami.
  • Granulowany żwirek: Produkowany jest z drewna drzew iglastych, dzięki czemu gwarantuje przyjemny leśny aromat. Dobrze chłonie wilgoć. Doskonałe podłoże praktycznie dla każdego gryzonia.
  • Warto spróbować każdego wariantu i samemu się przekonać, który będzie najbardziej odpowiedni.