ZOLUX Zabawka sznurowa COSMIC 2 węzły, 40 cm

Seria wytrzymałych zabawek wykonanych z mocnego poliestrowego sznurka, świetnie sprawdzi się u szczeniąt średnich ras, a także dorosłych psów. Gryzienie i szarpanie wzmacnia szczękę i wpływa pozytywnie na stan zębów naszego pupila. To także idealne rozwiązanie na spędzenie aktywnego czasu z czworonogiem, przy pomocy zabawki sznurowej możemy ćwiczyć przywoływanie psa oraz aportowanie.

Zalety

  • wytrzymały
  • zabawa i pielęgnacja dziąseł w jednym
  • zachęca do ruchu i gryzienia
  • może służyć jako szarpak, aport bądź zabawka dla psów lubiących gryźć
  • 2 węzły
  • Zabawa i szkolenie w jednym

    Jedną z ulubionych rozrywek większości psów jest przeciąganie i siłowanie się. Do tego rodzaju aktywnie spędzanego czasu sprawdzi się szarpak, którym pies może bawić się z innymi osobami lub swoim czworonożnym kolegą.

    Szarpak nie musi być zwykłym sznurkiem, który z czasem znudzi się psiakowi. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów szarpaków – z gumową piłką, drewnianym kółkiem, piszczącym futrzakiem, frędzlami. Możemy także dołączyć do zakupionego już szarpaka inne zabawki, zapewniając psu cały czas nowe doznania i rozrywkę. Niektórzy zamiast szarpaka używają do zabawy z psem pluszowe misie, niestety nie są one aż tak wytrzymałe i podczas kilku minut intensywnego szarpania mogą rozpaść się na kawałki.

    Szarpak może być także sposobem nagradzania psa. Smakołyki nie działają na każdego czworonoga, szczególnie gdy godzinę wcześniej zjadł pełną miskę jedzenia. W takich przypadkach świetne sprawdzi się szarpak, który zmotywuje psiaka do wykonywania komend i nauki posłuszeństwa.

    Oprócz aspektu rozrywki, przeciąganie się szarpakiem pogłębia relację psa z właścicielem. Pozwala zbudować więź i wpływa pozytywnie na rozwój psychiczny. Wystarczy codziennie poświęcić przynajmniej kilka minut na zabawę z szarpakiem, a efekty będą widoczne bardzo szybko. Pies będzie kojarzyć Ciebie z czymś dobrym, co poprawia jego humor. Nauczy się, że przebywanie z Tobą niesie za sobą wiele korzyści.

    Jaki wybrać szarpak?

    W sklepach zoologicznych dostępne jest wiele szarpaków. Każdy pies ma różne upodobania, jednemu wystarczy kawałek sznurka, aby świetnie się bawić, a inny będzie potrzebować większego bodźca w postaci piszczącej piłki, miękkiego mopa czy drewnianego elementu. Bardziej wybrednym psiakom można zaproponować szarpak futrzak, który jest wykonany z mocniejszych materiałów bez dodatku watoliny, za to wypełniony piszczałkami. Na początek przygody lepiej wybrać coś miękkiego, z czasem można stopniowo zwiększać twardość zabawki, dzięki czemu psiak będzie mógł sam zdecydować, który rodzaj szarpaka sprawia mu najwięcej radości.

    Mimo że szarpaki są wykonane z bardzo mocnych materiałów, to nie należy pozwalać psu na żucie czy próbę rozgryzienia zabawki. Zjedzenie fragmentów może spowodować problemy zdrowotne. Szczególnie w przypadku szczeniaków, które mają ciągłą potrzebę gryzienia wszystkiego co je otacza.

    Prawidłowa zabawa szarpakiem

    Przeciąganie szarpakiem może wydawać się prostą czynnością, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby zabawa nie powodowała u psa niepożądanych reakcji. Jeżeli chcemy, aby psiak zainteresował się szarpakiem, nie powinien on być stale dostępny, gdyż po kilku dniach zabawka się znudzi. Siłowanie się powinno trwać kilkanaście sekund, nie możemy łatwo odpuścić psu, im więcej utrudnień, tym większe wyzwanie i stopień atrakcyjności zabawy. Warto pamiętać, że zarówno pies, jak i przewodnik powinni na zmianę wygrywać „walkę” o szarpak. Jeżeli my zawsze będziemy kończyć z szarpakiem w rękach, to piesek zrezygnuje z tej formy aktywności, podobna sytuacja będzie mieć miejsce, jeżeli to psiak zwycięży w każdej rundzie.

    Podczas zabawy szarpakiem pies może powarkiwać, jednak nie jest to oznaką agresji, a wręcz przeciwnie, zadowolenia z atrakcyjnej zabawy. Możemy uatrakcyjniać szarpanie poprzez wyrzucanie zabawki kilka metrów dalej i ściganie się z psem, możemy także po złapaniu szarpaka uciekać przed psem, następnie role mogą się odwrócić i to my będziemy musieli dogonić rozpędzonego czworonoga.

    Szarpak mimo prostoty wykonania należy do grupy zabawek przynoszących korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kontakt człowieka z psem zacieśnia relacje, buduje zaufanie, natomiast aktywne wykorzystanie czasu wzmacnia mięśnie, pomaga zachować zdrową sylwetkę, zaspokaja również naturalne potrzeby zwierzęcia. Szarpak podobnie jak smycz i obroża, powinny znaleźć się w wyprawce każdego psa.