JUWEL Nitrax L (6.0/Standard) - gąbka antyazotanowa do filtra akwariowego - 1 szt.
Juwel Nitrax to gąbka antyazotanowa, która zmniejsza poziom azotanów w akwarium, tym samym pomagając ograniczyć rozwój glonów. Zawarte niej mikroorganizmy rozkładają szkodliwe związki w zbiorniku, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka śmiertelności ryb oraz poprawę witalności mieszkańców akwarium. Produkt jest odpowiedni do stosowania w akwariach słodkowodnych oraz morskich. Gąbkę antyazotanową zaleca się wymieniać co dwa miesiące.
Cechy produktu:
Jak dbać o akwarium?
Zamieszkujące akwarium rybki do pełni zdrowia potrzebują odpowiednich warunków, które osiąga się poprzez systematyczną pielęgnację akwarium. Domowe akwarium jest więc nie tylko piękną ozdobą naszego wnętrza, ale także prawdziwym obowiązkiem.
Aby utrzymać rybki w doskonałej kondycji, niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia woda. Dla większości pospolitych gatunków wystarczająca jest woda z kranu, której twardość nie przekracza 16°d. Twardość wody kranowej można sprawdzić za pomocą specjalnych testów kropelkowych bądź paskowych. W razie potrzeby wartość tą można obniżyć za pomocą wody destylowanej, której twardość wynosi 0°d.
Istotna jest także temperatura wody w akwarium. Najczęściej powinna wynosić około 22-28°C, jednak należy dostosować ją do indywidualnych potrzeb gatunków. Utrzymanie odpowiedniej temperatury umożliwiają grzałki akwariowe, które nagrzewają wodę lub chłodziarki, które ją schładzają.
Aby jak najdłużej zachować czystość i przejrzystość wody niezbędny jest filtr, który napowietrza wodę oraz oczyszcza ją z odchodów i resztek pokarmu. Pracę filtra warto kontrolować codziennie, ponieważ zbyt mała ilość tlenu może prowadzić do śnięcia ryb.
Minimum raz na kilka tygodni warto wypompować około 20%-40% wody z akwarium, a następnie zastąpić ją świeżą wodą. Należy jednak pamiętać, że do akwarium nie można wlewać wody pobranej prosto z kranu, ponieważ zawiera ona chlor. Aby woda kranowa była odpowiednia, należy odczekać minimum 24 godziny od nalania do butelki, wiadra czy specjalnego pojemnika.
W całym akwarium gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, od obumarłych roślin po resztki pokarmu, które stanowią pożywkę dla szkodliwych drobnoustrojów. Z tego powodu konieczne jest systematyczne oczyszczanie dna, dekoracji oraz ścianek akwarium. Nie można zapomnieć także o filtrze, który zanieczyszczenia gromadzi w swoim wnętrzu. Pamiętaj, że zaniedbane akwarium może zaburzyć równowagę środowiska wodnego i znacząco obniżyć komfort życia rybek.