badanie moczu - prosze o konsultacje

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Gość

16 stycznia 2012, 15:50

Dzisiaj odebrałem wyniki moczu mojej kotki i brzmią one tak


Urobilinogen: norma
Glukoza: ujemny
Bilirubina: ujemny
Ketony: ujemny
Ciężar właściwy: 1,030
Krew: ujemny
pH: 6,0
Białko: ujemny
Azotyny: ujemny
Leukocyty: ujemny

Badania Mikroskopowe moczu: Pojedyncze erytrocyty w polu widzenia, pojedyncze nabłonki w polu widzenia, nieliczne kryształy struwitowe. Weterynarz twierdzi ze te wyniki są dobre i nie ma co panikować. Powiedział tylko ze trzeba ją odchudzić i często zmieniać wodę. A badanie zrobiłem dlatego bo kot sika 1-2 razy na dobe. Kotka jest na karmie RC Young Female ma 3 lata i wazy prawie 6 kg.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

17 stycznia 2012, 00:20

do do komentarza wyników w pełni podzielam stanowisko lekarza.
Gość

21 stycznia 2012, 21:31

a czy ta karma RC young female jest dla niej dobra? To taka karma z różowym opakowaniem
katarzyna1234568910
Posty:1
Rejestracja:22 stycznia 2012, 19:26

22 stycznia 2012, 19:41

Witam
Panie Jarku mam prośbę o analizę wyników. Kot jest pod stałą opieka lekarza. Niestety ale lekarz nawet nie zasugerował badań moczu i krwi. Jestem wyczulona po poprzedniej kotce z mocznica że pierwsze co mam wykonać to badania. po przedstawieniu badań krwi , moczu i nerek lekarz stwierdził że mursze podawać karmę urinary na nerki ponieważ to jest początek mocznicy u kota.
Od listopada kiedy kot miał zrobione pierwsze badania ciągle otrzymuje karmę Royal Urinanry ale jego stan się pogarsza. Kot staje się ospały, mało ruchliwy i traci apetyt. Nie wiem czy zalecana karma Urinary jest odpowiednią karmą. Kot jej nie chce jeść. Najlepiej smakuje mu aminoda ( mokra karma) ale lekarz zakazał jej podawania ze względu na to że nie jest to karma weterynaryjna . Po karmie aminoda kotek siusia normalnie tzn 2-3 razy dziennie i mu smakuje a po urinary muszę go poić wodą ponieważ nie chciał siusiać.
Kot miał robione badanie USG nerek oraz układu moczowego 14/12/2011: wynik w świetle pęcherza moczowego osad dość obfity, o drobnej średnicy. Ściana pęcherza moczowego niepogrubiała, bez uchwytnych deformacji. Cewka moczowa na odcinku bliższym nieposzerzona. moczowody nieposzerzone. Nerka lewa i prawa o zachowanej budowie miąższu, miedniczki nieposzerzone bez obecności złogów. Lewa nerka i prawa o wielkości prawidłowej. Węzły chłonne lokalne niepowiększone.
Kot obecnie dostaje tylko karmę Urinary i czasem aminoda.

wyniki kota- mocz z 2011-11-03
barwa- jasnożółta
ciężar właściwy 1,035
przejrzystość - lekko mętny
pH 6
Białko +30
glukoza----
Ketony---
Urobilinogen - w nomie
bilirubina----
hemoglobina----
leukocyty 0-2 wpw
erytrocyty 0-5wpw świeże i zmienione
śluz- pojedyncze pasma
flora bakteryjna - nieliczna
nabłonki- wielokątne pojedyncze
wałeczki----
kryształy ----
osad mierny, biały, niestabilny
wymaz z moczu " wyhodowano micrococcus sp <10*1 flora fizjologiczna

wyniki kota- mocz z 2011-12-10
barwa- żółta
ciężar właściwy 1,059
przejrzystość - dobra
pH 7,5
Białko +30
glukoza----
Ketony---
Urobilinogen - w nomie
bilirubina----
hemoglobina----
leukocyty 0-2 wpw
erytrocyty 4-6 wpw świeże i zmienione
śluz- brak
flora bakteryjna - skąpa
nabłonki- okrągłe pojedyncze
wałeczki----
kryształy - trójstronny amonowo- magnezowe dość liczne
osad skąpy

wyniki kota- mocz z 2011-01-19
barwa- żółta
ciężar właściwy 1,063
przejrzystość - dobra
pH 7
Białko +100
glukoza----
Ketony---
Urobilinogen - w nomie
bilirubina----
hemoglobina----
leukocyty 6-10 wpw
erytrocyty 3-5 wpw świeże i zmienione
śluz- pojedyncze pasma
flora bakteryjna - skąpa
nabłonki- wielokątne pojedyncze
wałeczki----
kryształy - trójstronny amonowo- magnezowe dość liczne
osad nieznaczny, niestabilny

Badania krwi: 2011-11-26
leukocyty 8,4
Erytrocyty 9,44
Hemoglobina 9,07
Hematokryty 0,44
MCV 47
MCHC 20,4
Płytki krwi 329
Obraz krwinek białych:
Segmentowane 41
Limfocyty 59
Obraz krwinek czerwonych: bez zmian
AspAT 34
Aiat 79
ALP 26
GLUKOZA 106
KREATYNINA 1,4
MOCZNIK 81
BIAŁKO CAŁKOWITE 79

Obecnie kot otrzymuje tylko karmę Urinary nie dostaje żadnych leków. Lekarz stwierdził że nie ma potrzeby podawania leków ponieważ mocznicy nie można wyleczyć. ok zgadzam się z tym ale to wygląda na chory pęcherz a nie mocznicę. W piątek zrobię mu ponownie badanie krwi i może jeszcze raz USG nerek. Po przeczytaniu kilku tematów na forach wychodzi na to że mój kot ma piasek oraz problem z pęcherzem i to możne być przyczyna złego samopoczucia a nie mocznica. Dlatego proszę o informacje co Pan o tym sądzi i jakie badania powinnam jeszcze wykonać aby mieć 100% pewność że to nie mocznica. Może powinnam zmienić lekarza prowadzącego. Co może dolegać mojemu kotu?
Awatar użytkownika
Esme
Posty:882
Rejestracja:14 marca 2008, 19:53
Lokalizacja:Świnoujście

23 stycznia 2012, 18:54

To nie jest Twój temat. Po to jest forum, żeby każdy mógł się wpisać. Dr. Jarek na pewno odpowie na oba pytania. Wyobrażasz sobie, co by było, gdyby każdy zakładał nowy wątek o podobnej tematyce?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

24 stycznia 2012, 23:13

do gościa Younga zamień na coś odchudzającego albo ogranicz ilość.
Katarzyna - u kota trzeba się wziąć za unormowanie paramerów moczu , jest za ciężki , ma duż białka, złe ph, i pogarszaja się jego parametry. Podejrzewam, że jak się za to weźmiesz to parametry krwi też się uspokoja i wyrównają.
Gość

07 lutego 2012, 08:38

Dziękuję Panu za odpowiedź. Kotek obecnie otrzymuje furagin oraz uropet. Mam nadzieje że to mu pomoże . Kotek jest pod stałą opieką innego lekarza to właśnie inny lekarz zaczął leczenie i mój zwierzak czuje sie juz lepiej. Teraz tylko leczenie i badania:) Jeszcze raz dziękuję za informację :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości