interpretacja wyników posiewu moczu u kota/normy posiewów

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Tissaia
Posty:3
Rejestracja:17 marca 2011, 16:55

17 marca 2011, 16:56

Witam!!
Jestem właścicielką 1,5 rocznego mainecoona, kocura kastrowanego. Od 21.02.11 zaczęły się u niego pojawiać problemy z siusianiem, mianowicie po standardowym oddawaniu moczu kilkakrotnie jeszcze dosikiwał. Udałam się do weterynarza który po cewnikowaniu (brak zatoru), usg i rtg nie stwierdził piasku ani kamieni moczowych. Kotu zapisano antybiotyk Enrobiollox, który przyjmował 10 dni. Po ok. 5 dniu objawy ustały. 11.03 postanowiłam kontrolnie przeprowadzić badanie ogólne moczu i wykonać posiew. Wyniki :
-barwa żółta, mętna
-ciężar wł 1,020
-pH 7,5
-ketony neg
-białko 0,45 g/l
-bilirubina neg
-urobilinogen 0,20 mg/dl
-azotany neg
-glukoza neg
- nabłonki płaskie nieliczne wpw, leukocyty 3-5 wpw, erytrocyty świeże luźno zalegają pw i zlepy w prep., erytrocyty wyługowane 2-4 wpw, kryształy:trójfosforany magnezowe, dość liczne
Natomiast posiew wykazał 1000 kom/ml ziarniaki gram dodatnie, flora mieszana

W związku z pojawieniem się struwitów kot przeszedł na dietę niskomagnezową, z dużą ilością pożywienia mokrego (katovit low magnesium) oraz jako dodatek karmę suchą dla kastratów obniżającą ph moczu.

Moje pytanie jest następujące: Czy ilość komórek wyhodowanych z moczu świadczy o utrzymującym się stanie zapalnym, który należy leczyć? U ludzi aby to stwierdzić komórek tych musi być 10 000/ml, nie znam kociej normy. Pytałam już kilku weterynarzy, ale żaden z nich nie potrafił mi podać norm posiewowych. Z góry dziękuję za odpowiedź
Tissaia
Posty:3
Rejestracja:17 marca 2011, 16:55

17 marca 2011, 16:58

uh, pomyliłam działy....
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 marca 2011, 22:28

to typowy SUK i tak lecz kota.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 13 gości