Robaki u kota + wysrastające ząbki. Spadek apetytu.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Umpfh
Posty:3
Rejestracja:22 października 2009, 13:06

22 października 2009, 13:17

Witam serdecznie,

mam 6 miesięcznego kota który na co dzień jest bardzo łobuzowaty, ruchliwy i żywy. Poza tym ma bardzo duży apetyt. Kilka dni temu zaczął zachowywać się dziwnie - mianowicie przez te 4 dni zjadł bardzo mało, może ze 6 łyżeczek karmy z puszki, troszkę kurczaka, suchej karmy i wędliny.. jak na niego to niewiele. Dawałam mu też wody, ale nie chce pić. Poza tym potrafi położyć się o 10 i do 17 spać. Kilka dni temu wymiotował. W wymiocinach nie było ani robaków, ani jedzenia, były jasne, jak ślina. Kot nie jest smutny, bawi się choć nieco mniej, rozrabia.

Dziś rano obudził mnie wymiotami i były w nich robaki. Tak samo działo się około miesiąca temu, zabrałam go wtedy na odrobaczenie (dostał jakąś różową pastę) i Pani powiedziała, że jeśli pojawią się znów wymioty z robakami mam za 2 tygodnie się pojawić na kolejnym odrobaczeniu. Ponieważ nic złego się nie działo - nie pojawiłam się.
Jednak po dzisiejszym wymiotowaniu robakami, udałam się do lekarza, pan doktor dał dla kotka lek na robaki Panacur - jedną tabletkę 250 mg, i kazał przyjść z kociakiem za 2 tygodnie po kolejną dawkę. Chciałam zapytać czy Panacur jest dobrym i skutecznym lekiem?

Jednak niepokoiło mnie dalej zachowanie kota, a właściwie jego marny apetyt. Zauważyłam, że jedzenie sprawia mu ból, pomyślałam, że może ząbki mu wyrastają, zajrzałam w pyszczek i rzeczywiście rosną. Czy może to być przyczyna spadku apetytu? Rozumiem, że go boli, ale to utrzymuje się od niedzieli. Powiedziałam o tym weterynarzowi, ale stwierdził, że to normalne i nie ma się czym niepokoić. Jednak wolę się dopytać. I czy jakoś można załagodzić mu ból podczas wyrastania ząbków?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 października 2009, 15:50

PAnacur to bardzo dobry środek. Jeśli zwierzę wymiotowało Ci robalami to podaj mu 2-3 co 2 tygodnie środki odrobaczające. Przy wymianie zębów u kata nie występuje raczej zaburzenie w jedzeniu, moża jeść troszke mniej ale na pewno je. NAleży go dokłądnie zbadać.
Umpfh
Posty:3
Rejestracja:22 października 2009, 13:06

23 października 2009, 16:42

powiedziano mi, że podanie Panacura to za mało, żeby go odrobaczyć, zatem dziś podany został mu lek Paratex, 1/4 tabletki, odpowiednio do jego masy ciała.
Kot nadal nie ma apetytu, jest troszkę przemęczony, dużo śpi. Gdzieś mi powiedziano, że może zatruł się martwymi robakami, albo zalegają mu w jelitach od za dużej dawki leku na odrobaczanie.. polecono dać mu parafinę, tak też uczyniłam - dałam 1 ml parafiny. Teraz kot śpi.

Mam w związku z tym kilka pytań:
- czy podawać jeszcze Paratex w najbliższych dniach kotu czy dopiero za 2 tygodnie jechać po kolejną dawkę Panacura do weterynarza?
- czy możliwe jest, że kot nie je przez zalegające martwe robaki? czy może po prostu jest przemęczony tą walką z pasożytami, a do tego bolą go ząbki? załatwia się normalnie, nie wymiotuje już też.
- czy próbować kota jakoś karmić/poić na siłę, skoro nie chce jadać/pić?
- podać mu jeszcze więcej parafiny, żeby wydalił robaki?
- czy mogę w sytuacji utknięcia w jelitach robaków wywołać u kota wymioty, żeby się ich pozbył? jak?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 października 2009, 11:28

czy podawać jeszcze Paratex w najbliższych dniach kotu czy dopiero za 2 tygodnie jechać po kolejną dawkę Panacura do weterynarza?

-odrobaczenie ma sens co 10 - 14 dni. Chyba , że mówi inaczej producent.

- czy możliwe jest, że kot nie je przez zalegające martwe robaki? czy może po prostu jest przemęczony tą walką z pasożytami, a do tego bolą go ząbki?

- bardzo mała szansa na oba przypadki

- czy próbować kota jakoś karmić/poić na siłę, skoro nie chce jadać/pić?

- jeśli nie je i niepije 2 doby powinien być nawadniany czy karmiony sztucznie

- podać mu jeszcze więcej parafiny, żeby wydalił robaki?

-można ale podejrzewam, że to nie są same robaki

- czy mogę w sytuacji utknięcia w jelitach robaków wywołać u kota wymioty, żeby się ich pozbył? jak?

- nie możesz tego zrobić, można wykoć rtg i stwierdzić czy jest niedrożność jelit. Wymiotami nie usuniesz robaków z jelit.[/b]
Umpfh
Posty:3
Rejestracja:22 października 2009, 13:06

27 października 2009, 12:11

Dziękuję za odpowiedź.
Byłam już u weterynarza, kociak prawdopodobnie struł się martwymi robakami, dostał 4 zastrzyki, w tym witaminy, antybiotyk i przeciwbólowe. Czuje się już bardzo dobrze, je, bawi się.
kott
Posty:8
Rejestracja:30 października 2009, 19:40

30 października 2009, 19:47

dzięki za odpowiedź
Justyna123frr44

04 kwietnia 2014, 09:09

Witam
Mam 2 letnią kotkę, obecnie ważącą 3 kg. W celu jej odrobaczenia dostałam 2 tabletki Pancur 250 mg (1 ma dostać dziś , a kolejną za 2 tyg.) Te tabletki są dość duże, czy to aby odpowiednia dawka?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 kwietnia 2014, 23:41

dawkowanie 1 tabletka na 5 kg przez 3 kolejne dni.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości