Choroba Addisona

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Aneta71
Posty:1
Rejestracja:27 września 2017, 21:09

27 września 2017, 21:38

Mam problem z moim 2 letnim buldozkiem.
Zawsze byl niejadkiem i mial problemy z luznym stolcem.
Jako szczeniak przeszeld nuzenca i byl leczony zastrzykami 4 miesiace .
Pod koniec 2016 Roku przestal prawie pic i przestal prawie jesc . Podchodzilbdo jedzenia i odchodzil tak jakby mial ochote jesc ske nie mogl . Po badaniach wetwrynajynch okazalo sie ze ma strasznie wysokie parametry watroby i zostal leczony w tym kierunku. Po leczeniu wyniki byly lepsze ale nadal spadla z wagi i nie pil . Od 3 tygodni wszystko sie nagel odwroculo . Teos zaczol pic i sikac jak szalony . Wypijal litry wody i sikal pod siebie . Poprawil mu sie apetyt . Niestety wetwrynarz od 3 tygodni nie moze go zdjagnozowac bo jest tak odwodniony ze nie ma mozliwosci uzyskania osocza z krwi . Robilismy juz podejcie trzy razy i pomomo kroplowek nie udaje sie pobrac krwi .
Teos jest odwodniony w 87% i zadziwiajaco zywy i sprawny.
Wetwrynarz zalecil Minirin 0,01 mg krople 2 razy dziennie po 4 krople ze wzgledu na podejrzenie moczowki ale på 2 tygodniach stosowania i znikomej poprawie i nadal pozostajacym odwodnionu padlo podejrzenie na chorobe Addisona i ze wzgledu na niemozliwosc pobrania krwi i przeprowadzenia testu wetwrynarz chce zaczac leczenie sterydami.
Moje pytanie jest kiedys pan spotkal sie z takim przypadkiem dlugotrwalego odwodnienia psa przy Addisonie i co mozna zrobic aby udalo sie zdjagnotyzowac chorobe ?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 września 2017, 10:06

nigdy nie spotkałem sie z takim przypadkiem i nigdy w życiu nie miałem takiego przypadku aby nie móc zbadać krwi. A analiza szczegółowa moczu? Tutaj diagniza , diagnoza, diagnoza. Sterydy już dużo namieszają w diagnozie.
Retriver
Posty:1130
Rejestracja:26 czerwca 2014, 08:43

30 września 2017, 20:44

Aneta71, bez pobrania krwi do badania nie będzie możliwe zdiagnozowanie psa, na początek proponuję wykonać usg jamy brzusznej i obejrzeć nadnercza, jeżeli lekarz podejrzewa chorobę Addisona to nadnercza będą sporo poniżej normalnej wielkości, wykonaj również poziom kortyzolu w analizie moczu.
Z opisu wiele pasuje do tej choroby, leczenie to podawanie sterydów i tylko to działa i sprawi że pies będzie jadł, przybywał na wadze a nawet ustabilizują się jego kupy będą normalnie uformowane.
Kolejnym krokiem powinno być badanie test stymulacji ACTH najlepiej wykonany jeszcze przed rozpoczęciem kuracji sterydowej.
Twój piesek jest młody i być może ma Addisona postać pierwotną wtedy oprócz glikokortykosterydów potrzebny będzie fludrokortyzon ale najpierw trzeba psa koniecznie zdiagnozować a potem dobrać najlepsze dawki.

Obejrzyj psu pachy, brzuszek , okolice uszu czy widać ciemne zabarwienie, pigmentację skóry, jak sytuacja z sierścią, wypada nadmiernie :?:
Jedyne co mi nie pasuje do Addisona to nadmierny aktualnie apetyt i picie wody. Więc usg i poziom kortyzolu w moczu powinny choć troszkę pomóc w dalszej diagnostyce. Jakby się udało pobrać krew to zbadaj poziom sodu i potasu powinien wynosić od 27 do 32
Krzysiekewa
Posty:233
Rejestracja:16 października 2016, 15:58

03 października 2017, 18:59

Przy uzasadnionym podejrzeniu Addisona u ludzi podaje się hydrokortyzon, aby nie dopuścić do rozwinięcia się przełomu nadnerczowego , newet przed przeprowadzeniem całkowitej diagnostyki; szybka poprawa po hydrokortyzonie wskazuje na niedoczynność nadnerczy; jest możliwe że ma Addisona.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 57 gości