co leczyć: nerki, czy trzustkę ?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

jaskółka z KRK

16 września 2015, 09:47

Jamnik - 15 lat. Zazwyczaj świetna kondycja. Kamień nazębny - leczony maściami i zastrzykami przeciwzapalnymi /obawa przed zabiegiem czyszczenia z uwagi na wiek/. Wymiotował białą pianą z wodą. Stolec żółty, rozmiękczony, na pograniczu biegunki, b. dużo pił wody, zero apetytu, stwierdzono bolesność brzucha, osowiały, opadający z sił. Wyniki badań: fosfataza zasadowa: 615 U/l, mocznik: 108 mg/dl, leukocyty 24 G/l i test snap cpli dodatni. Reszta /min. kreatynina,glukoza, ALT, AST - w normie, test SNAP 4 DX ujemny/ . Jaki kierunek leczenia przyjąć, skoro "zbijanie" mocznika to według lekarza dieta bez białka, a z kolei dieta trzustkowa przewiduje ponoć białko ?. Pogubiliśmy się w tym... Obecnie - po min.zastrzykach rozkurczowych, po 2 -3 dniach niedyspozycji piesek wrócił do formy - odzyskał siły, ma normalne wypróżnienia, apetyt i łaknienie zachowane - będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, jak go prowadzić dietetycznie i leczniczo dalej - piesek jest oczkiem w głowie całego rodu, właśnie wygramolił się spod kołdry ..
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13054
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 września 2015, 08:29

ja osobiście dietę skonstruowałbym bardziej w kierunku osłony nerek ich niewydolność jest groźniejsza dla życia a ich uszkodzenie trwałe. Można dać także bytówkę senior z lekami wspomagającymi i nerki i trzustkę i należy kontrolować regularnie parametry krwi i postępować za ich wskazaniami. Ustalić co bardziej psu służy, ale jako priorytet mieć nerki potem trzustkę.
Jaskółka z KRK

30 września 2015, 08:28

Serdecznie dziękujemy za odpowiedź !. Wszystko bowiem wskazuje na to, że wyczucie i wiedza Pana dr Jarosława i lekarza prowadzącego, zdecydowanie poprawiły stan zdrowia naszego 15 letniego jamniczka. Zachowuje się jak nowo narodzony. Nie wymiotuje, idealne wypróżnienia i oddawanie moczu. Wyniki ostatnich badań w zagrożonych odcinkach budzą optymizm /oprócz fosfatazy zasadowej/: w moczu nie ma białka; we krwi: mocznik spadł do 5,91 mmol/l !; parametry krwi idealne poza podwyższonym PLT /749 = tys/mm3 i % Grans /84,1 =%/. Limfocyty, monocyty oraz % mono, nieco poniżej dolnej normy.
Biochemia krwi:
w normie: ALT /G, wspomniany mocznik, Alfa amylaza, białko całkowite, lipaza, cholesterol, Gamma GT;
podwyższone: AST /GOT/ 25 stopni - 45,07 U/l 25 stopni C, wapń /36,3 = mgm,3 mg/ dl, nieco sód, potas i chlorki.
NIEPOKOJĄCY jest wynik AP fosfatazy zasadowej - 1713 = U/l - łączymy to z kamieniem i zapaleniem zębów /obawa przed zabiegiem z uwagi na wiek/. Po zastrzykach /chyba lekkie sterydy/ i smarowaniu Dentiseptem poprawa wyglądu jamy ustnej, a i jamniczek nie zdradza wtedy objawów dyskomfortu. Nie znamy innych sposobów na tę przypadłość. Znajoma dentystka stosowała kilkadziesiąt lat temu jakiś środek nakładany /wręcz przylepiany/ na zęby, który stopniowo usuwał kamień u jej psa. Niestety nie pamięta nazwy, a poszukiwania takiego leku na polskim /i nie tylko/ rynku farmaceutycznym, wywoływały co najwyżej zdziwienie, że coś takiego istnieje /istniało/.
Poza tym ma nieco obniżoną kreatyninę, bilirubinę, i glukozę oraz albuminy.

Pies jest na karmie wskazanej przez Pana dr Jarosława, ryż, warzywa. Aha, jeszcze jedno - przez 7 dni ma zażywać kreon.

Będziemy wdzięczni za podpowiedź:
1/ jakie leki i preparaty wspomagające stosować w przyszłości;
2/ jakie ewentualnie badania uzupełniające przeprowadzić;
3/ czy są jakieś nieznane nam sposoby usuwania kamienia i zapobiegania zapaleniom w jamie ustnej;

Dziękujemy za poświęcony nam czas ! - pozostajemy pod wrażeniem tej rubryki, te porady to chyba jakiś ewenement w skali kraju ...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 31 gości