encorton

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

marmi

22 sierpnia 2005, 16:25

Moja 16 letnia sunia, kundelek, przyjmuje encorton na uczulenie. Kuracja trwa juz dlugo, okolo roku. Weterynarz nic nie powiedzial o ewentualnym przerwaniu leczenia a ja coraz wiecej dowiaduje sie na temat sutkow ubocznych tego leku. Prosze o napisanie mi czy w ogole stosuje sie tak dlugie kuracje tym sterydem i czy sa jakies inne metody zastepcze? Chcialabym rowniez dowiedziec sie o skutkach ubocznych stosowania encrtonu, poza cukrzyca. Wyczytalam gdzies, ze moze obnizac on odoprnosc. Moja sunia ma na ciele 2 brodawki, rozowego koloru, z ktorych rosnie siersc i czytalam, ze to wlasnie moze byc oznaka spadku odprnosci. Czy to prawda?
marmi

22 sierpnia 2005, 16:51

Moze jeszcze doddam, ze sunia dostaje dawke 2,5 mg a wazy okolo 7 kg. Przy okazji zapytam czy przy przyjmowaniu encortonu trzeba wykonywac jakies badania kontrolne (krew, usg) i czy podaje sie cos oslonowo - z tym sie spotkalam, ale moj weterynarz zaprzeczyl, wiec juz nie wiem kto ma racje,
Gość

22 sierpnia 2005, 19:09

Marta Tak jak Ci pisalam wczesniej, Wszystko zalezy od stanu zdrowia. Moja suka reaguje krwotocznymi zapaleniami żołądka wiec niejako stosuje pod tym kontem osłone i jest ok. Ma zniszcona śluzówkę od leków przeciwbólowych. Ale próby watrobowe nalezy wykonywać, bo sterydy rozwalaja watrobę. Trzeba sprawdzac jak ona sobie daje radę. Mam nadzieję że lekarz wypowie sie na tym forum po powrocie z urlopu. Pozdrawiam Cie ciepło

P. S. Dobrze, ze guzik sie wydostał i nie jest to nic grożnego.

Laluna
marmi

22 sierpnia 2005, 19:18

I tu sie spotkalysmy :) Laluna,ja wierze w co mowisz i napewno zbadam sunie tylko wiesz, nie bardzo wierze w weterynarzy z mojego miasta i chce zasiegnac opinii innego, chocby przez internet. Chce miec tez jakas wiedze na temat tego leku, zeby jakos konkretnie rozmawiac z wetem. Mam niejako wyksztalcenie medyczne ale "ludzkie"(jestem studentka dietetyki) i lubie wiedziec konkrety. A lekarze zazwyczaj mowia ogolnikami. Dlatego probuje zdobyc jakas wiedze, ale jak widzisz nie ma zbyt duzego odzewu. Tym bardziej dziekuje Ci za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

22 sierpnia 2005, 23:01

niestety usunąłem ostatni post w tym temacie i usunę każdy następny niezalogowany. Właściciele Krak-vetu jak i szef działu informatyki zadecydowali, że nie będziemy tolerować dysput kto jest dobry a kto zły zwłaszcza w tematach w ogóle tego niedotyczących. Możecie się obrażać, ale dbamy o rzeczowe i fachowe porady a nie plotki jarmarczne.
Wracamy do encortonu. Wiadomo jest to preparat sterydowy. Każdy lek nawet aspiryna ma duże skutki uboczne przy złym jej stosowaniu. Encorton jak każdy steryd prowadzi do wystąpienia objawów zwanym w medycynie zespołem Cushinga. Jest to zespól objawów polegający na wystapieniu szeregu objawów ze strony całego organizmu. Nakresle ogólne , bo możnabyłoby na ten temat napisać książke: dochodzi do uszkodzenia nadnerczy, powiększenia obrysu brzucha, otyłości, powiększenia wątroby, ścieńczenia skóry, przerzedzenia wołosa, odkładania złogów wapnia w skórze, zaniku jąder u samców, zmian charakterologicznych, spadku odporności, owrzodzeń skóry itp wiele innych. ALE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bez tych leków medycyna nie może istnieć, są lekami ratującymi życie. Czasami lepsze są ich skutki uboczne niż przebieg samej choroby z którą walczymy. Jeśli ktoś bardzo umiejętnie się nimi posługuje może stosować je latami a nie uzyska ich objawów ubocznych. Nie bójmy sie ich, ale stosujmy, gdy nie ma wyjścia. I MOŻNA zażywać je latami co mogą niektórzy z was znać z przypadków rodzinnych. Ja mam pacjentów zażywających ten preparat 5- 7 lat i nie maja objawów ubocznych i żyją bez niego nie byłoby ich już od 5-7 lat.
marmi

23 sierpnia 2005, 12:42

Widze, ze cos tu sie dzialo pod moja nieobecnosc. Mam nadzieje, ze nic nie nabroilam...
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Poki co u mojej suni nie zauwazylam zewnetrznych skutkow ubocznych. Tzn. napewno przytyla z powodu wzmozonego glodu, ale uporalam sie z tym po czesci, odchudzilam pieska, w koncu ma pania dietetyczke ;) Zauwazylam jeszcze, ze ma male problemy z utrzymaniem rownowagi poniewaz trzesa jej sie lapki... ale to moze byc wynikiem starzenia sie. Dzis jedziemy do weterynarza zbadac watrobe i ogolnie jame brzuszna, i zobaczymy co lekarz prowadzacy zaproponuje w sprawie encortonu. Suczka dostaje naprawde male dawki i sie nie drapie, moze uczulenie zostalo wyleczone... ? Zobaczymy. Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam :)
KrakVet.pl
Posty:551
Rejestracja:16 grudnia 2020, 13:31

23 marca 2022, 08:26

Cześć!
Wszelkie niepokojące objawy, pytania i wątpliwości najlepiej w miarę możliwości konsultować jak najszybciej z weterynarzem. Dzięki temu zyskasz informację z pierwszej ręki i będziesz spokojniejsza.
Jednak musisz wiedzieć, że wizyta u weterynarza z psem może wiązać się z silnymi emocjami - głównie stresem. Na naszym blogu znajdziesz ciekawy tekst poświęcony temu, jak łagodzić objawy stresu u psów i pomóc mu w takiej sytuacji.
https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości