Jamnik 14 - letni chory na cukrzycę

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Stanisława
Posty:9
Rejestracja:10 maja 2008, 11:35

13 maja 2008, 11:51

Od lutego mój pies ma wykrytą cukrzycę, bierze insulię i był karmiony karmą dla psów z cukrzycą - Eukanubą , obecnie Hill's. W lutym ważył 9,5 kg, a obecnie 7,9 kg - martwi mnie tak szybki spadek wagi, ponieważ jest wychudzony i traci siły. Po karmie Hill's bardzo dużo pije - czy to jest normalne? Proszę o radę która karma jest najlepsza dla psa cukrzyka
Liwia
Posty:482
Rejestracja:07 października 2005, 09:39
Lokalizacja:Kraków

13 maja 2008, 12:36

a czy cukrzyca jest ustabilizowana? Jak czesto psiak ma badany poziom cukru? Robisz pomiary cukru w domu?
Moze wpisz jeszcze jaka insuline bierze (caninsuline?) i ile.
Wybacz dociekliwosc ale bez odpowiedzi na te pytania dr Jarek pewnie niewiele Ci podpowie.
Ja mam kota cukrzyka, tez od lutego. W lutym wazyl 9,3, teraz wazy 9,0. Wciaz nie jest ustabilizowany, badam krew przed kazdym podaniem insuliny. Kiedy Cześ zaczyna duuuzo pic wzmagam czujnosc i szczegolnei czesto wowczas sprawdzam czy w moczu nie pojawiaja sie ketony (to sie robi paskami kupionymi w aptece): jesli sie pojawiaja to kot wymaga dodatkowego nawodnienia.
Nie jestem weterynarzem ale z tego co piszesz to raczej nie szukalabym innej karmy lecz sprawdzilabym co sie z psem dzieje. Bo wyglada ze ta cukrzyca jest nieustabilizowana a wiec - grozna dla zwierzaka :(
Stanisława
Posty:9
Rejestracja:10 maja 2008, 11:35

13 maja 2008, 20:02

Mój pies bierze insulinę lente wieprzową, miał badany poziom cukru paskami z moczu przez 2 miesiące, teraz już nie , ponieważ wydawało mi się,że jest już ustabilizowany,ale raz na tydzień ma badanie glukometrem u lek. weterynari. Nie wiem gdzie nakłuwać uszy u jamnika, żeby sprawdzać poziom cukru w krwi /mamy problem z wet.gdy chcemy sprawdzić/
Liwia
Posty:482
Rejestracja:07 października 2005, 09:39
Lokalizacja:Kraków

13 maja 2008, 22:07

ciekawa jestem co dr Jarek poradzi - bo ja nie jestem wetem i moja wiedza jest bardzo powierzchowna.
A probowaliscie latarka sobie pomoc? Przynajmniej kotu jak sie podswietli uszko to doskonale zylki widac.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 maja 2008, 23:03

myśmy już porozmawiali na pw. Ja przez internet nie podejmę sie leczenia żadnej choroby a zwłaszcza cukrzycy. Napisałem to samo co Liwia czyli, że cukrzyca u tego psa jest całkowicie niewyregulowana i zmiana jedzenia tu nic nie da. Trzeba przyswiąza się do jednego lekarza uzbroi w cierpliwośc i walczyc.
Stanisława
Posty:9
Rejestracja:10 maja 2008, 11:35

14 maja 2008, 10:30

Mam pytanie do Liwii - jakich używasz pasków do badania moczu /proszę o nazwę/
Liwia
Posty:482
Rejestracja:07 października 2005, 09:39
Lokalizacja:Kraków

14 maja 2008, 11:25

Bayer Ketodiastix, test paskowy - w opakowaniu 50 szt., koszt ok. 17 zl, do kupienia w aptece bez recepty.
Z wlasnego, jeszcze krotkiego, doswiadczenia powiem, ze z tymi ketonami trzeba bardzo uwazac. Dr Jarek juz odbieral moj spanikowany telefon ze rano bylo ok a ok. 11 przed poludniem bylismy na polu wskazujacym na ogromna koncentracje ketonow czyli wstepie do kwasicy ketonowej (a to juz powazna sprawa bo kwasica moze prowadzic prosto do psiego/kociego nieba). Tak wiec te badania sa wazne bo lepiej zapobiegac niz leczyc. I zawsze lepiej wiedziec z czym sie walczy.
Pozdrawiam i sukcesow zycze!
Awatar użytkownika
ela.66
Posty:125
Rejestracja:19 marca 2008, 14:10
Lokalizacja:Warszawa

19 maja 2008, 18:36

Wiem jedno, jak suczka więcej pije - glukometr do ręki i kłujemy ucho.
I jak do tej pory, to się sprawdza. Większe zapotrzebowanie na wodę - wyższy cukier. Zauważyłam jeszcze jedno regularne karmienie i spacery pozwoliły na w miarę dobre samopoczucie suni. Nie było łatwo - insulina 1x dziennie, na początku zdarzyła się hipoglikemia, i na odwrót cukier w górę), Krzywe cukrowe (pomiar co kilka godzin) pomogły mi ustalić optymalne pory obiadu (cukier w dole) i spacerów (gdy cukier najwyższy).
Wiem też jedno, wszelkie odstępstwa od przyjętej normy, np. ponadprogramowe szaleństwo z kotem w czsie pobytu u mamy, przy jedzeniu i insulinie o stałych porach , też może (nie zawsze) powodować skoki cukru (nastepnego dnia idzie w górę).
Obserwuję sunię i wiem, że gdy podczs spacerów "dostaje ADHD" nie ma potrzeby mierzenia cukru, a i picie wody wtedy w normie.
Powodzenia. Pozdrawiam
Stanisława
Posty:9
Rejestracja:10 maja 2008, 11:35

19 maja 2008, 20:54

Dzięki za porady, tylko mój pies nie miał robionej krzywej cukrzycowej, bo nie mamy glukometru, cukier ma badany paskami z moczu, a czy Twoja sunia dużo schudła?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 79 gości