Jamnik - niewładne tylne łapki

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

aja73j
Posty:2
Rejestracja:18 września 2008, 09:09
Lokalizacja:Łódzkie

18 września 2008, 09:28

Witam
Moi rodzice mają 7 letnią jamniczkę. Do tej pory nie miała żadnych problemów zdrowotnych, była bardzo żywiołowa i wesoła. Jednak w niedzielę podczas wieczornego spaceru szła już bardzo powoli i miała problem wejść po stopniach do domu. W poniedziałek nie umiała się już utrzymać na tylnych łapkach. Pani weterynarz powiedziała, że u jamników w tym wieku często zdarza się rozejście kręgów i z tego powodu tylne łapki są bezwładne. Oczywiście sunia dostaje zastrzyki witaminowe i przeciwzapalne ale na ranie nie widać żadnej poprawy. Proszę powiedzieć jakie ma szanse na powrót do zdrowia i czy można jeszcze coś zrobić żeby jej pomóc.
Wczoraj Pani weterynarz sprawdzała czucie w łapkach i podobno w jednej ma czucie a z drugą jest gorzej.
Chefrenek
Posty:509
Rejestracja:01 października 2007, 15:25

18 września 2008, 09:57

W przypadku mojego psa cuda zdziałały lasery (choć wiem, że niektórzy są do nich sceptycznie nastawieni) oraz ograniczenie ruchu (skoki, chodzenie po schodach) i leki (niestety nie pamiętam jakie). Rokowania zależą od tego jak szybko skontaktowaliście się z weterynarzem.

ps1. może warto by zrobić rtg kręgosłupa?

ps2. dyskopatie mogą nawracać więc musicie uważać na sunię.
aja73j
Posty:2
Rejestracja:18 września 2008, 09:09
Lokalizacja:Łódzkie

18 września 2008, 13:23

Do weta praktycznie poszli tego samego dnia jak przestała chodzić. Jeśli chodzi o inne możliwości leczenia czy choćby diagnozowania to tu gdzie mieszkamy są niestety bardzo ograniczone. Mam tylko nadzieję, że sprawdzi się to co mówi Pani doktor i poprawa będzie widoczna po dwóch - trzech tygodniach. Fakt, że potem będzie trzeba bardzo uważać żeby choroba nie wróciła, co w przypadku Hawy będzie bardzo trudne do osiągnięcia bo to psina w wielkim temperamentem i żadne schody i tapczany nie sa dla niej przeszkodą :cry:
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13054
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 września 2008, 22:00

pilnie należy wykonać badanie radiologiczne. Przy całkowitych niedoładach z zaburzeniami czucia czasami pilnie należy wykonać mielografię z zabiegiem odbarczenia kręgosłupa. Zabieg ciężki i stosunkowo drogi, ale w wielu wypadkach tylko on ratuje zdolność chodzenia. Niestety nikt do końca nie przewidzi jak zakończy się niedowład u psa , bo nie znamy stopnia jak i miejsca kompresji w rdzeniu kręgowym ( bez odpowiednich badań). Oczywiście rewelacją jest wykonać CT lub MR, ale nawet w Krakowie jest to duży problem.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości