Kulawizna&Carprodyl F

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

11 czerwca 2012, 12:25

Dzień dobry wszystkim,

mam pytanie dotyczące Carprodylu F (50 mg). Ruda od piątku zaczęła lekko kuleć i trochę lekko powłóczyć lewą tylną nogą. Dziwnie to wyglądało, jakoś inaczej niż uraz po bieganiu, jakby tę łapę miała lekko bezwładną. Zapakowalismy sunię do weterynarza/ortopedy (xxxxxxxxxxxxxxxxx) i na razie stanęlo na podawaniu Carprodylu przez 7 do 10 dni (półtorej tabletki dziennie w dwóch dawkach), a jeśli nie przejdzie, to będziemy robić RTG. Strasznie, strasznie się martwię, że może to nie jest naciągnięcie ścięgna itp., tylko coś gorszego, nie daj Boże. Ruda ma sześć lat. Profilaktycznie dostaje teraz ArthroHa (jesienią ArthroForte), weterynarz kazał dalej jej to podawać, a ja mam pytanie, co jeszcze mogę zrobić? Na razie nie wiemy, jak Ruda zareaguje na Carprodyl, bo podawać zaczniemy od jutra (dzisiaj dostała dwa zastrzyki). Czy dodać do ArthroHa może Inflamex, o którym pisał Robert? Czy dodawać coś osłonowo, bo ze stresu zapomniałam zapytać weta, siemię lniane może? Mielone? Proszę, poradźcie coś, Robercie, co byś radził z Twoim doświadczeniem? Bardzo się martwimy. Pozdrawiam. M.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 czerwca 2012, 23:18

a co wogóle stwierdzono u psa. Podstawa to diagnoza a nie tabletki.
megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

15 czerwca 2012, 08:23

Panie Jarku, no właśnie nie wiadomo. Najpierw wet. chciał zrobic od razu RTG, ale potem się zasępił lekko (Ruda nie była też na czczo) i powiedział, że może to jednak być uraz (naciągnięcie ścięgna itp.), bo te objawy, o których pisałam, pojawiły się jak, dla mnie, nagle. No i dał Carprodyl F. Jeżeli po Carprodylu, kulawizna nie wróci, to znaczy, że to był uraz i zapominamy o sprawie (jego słowa:), a jeżeli nie, to mamy robić RTG. Ruda łyka Carprodyl od wtorku, nie ma po nim żadnych dolegliwości żołądkowych, nie kuleje, wydaje się, że wszystko jest w porządku. No ale dostaje te tabletki, a one są przecież też przeciwbólowe.

Panie Jarku, co by Pan zrobił w tym przypadku? Zrobić jej jednak to prześwietlenie już teraz na wszelki wypadek? Mam jakieś takie przeczucie, że to nie uraz. Choć co tu po mojej intuicji, no i wolałabym, żeby mnie w tym przypadku myliła.

Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o odpowiedź
M.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 czerwca 2012, 12:01

podawał leki do skończenia kontynuacji. Jeśli objawy nawrócą dokładna diagnostyka. Nie ma objawów todokładna obserwacja. Oczywiście nie należy zapominać o profilaktycznych rtg stawów w kierunku dysplazji złwaszcza dużych psów.
megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

22 czerwca 2012, 15:38

Panie doktorze, bardzo dziękuję za odpowiedź. Z Rudą jak na razie wszystko w porządku, nie kuleje. Ruda to seter, waży 35 kg, więc spora jest i musimy uważać na jej wagę (je obecnie Biomill light i domowe) Czy radziłby Pan zrobić jej jednak profilaktycznie RTG? W miocie, z którego jest nasza suczka, był jeden przypadek dysplazji, ale ponieważ nie planowaliśmy nigdy szczeniąt i Ruda nie miała żadnych objawów, wiec o RTG stawów nie mysleliśmy. A drugie pytanie dotyczy suplementacji. Czy dodać coś jeszcze do ArthoHa, który obecnie podajemy suczce? Inflamex może?
Serdecznie pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 czerwca 2012, 14:40

każdemu psu dużemu zalecam badanie profilaktyczne stawów. Zaś chondroprotektyki zalecam na 100 % przy jakichkolwiek zmianach w stawach, przy gorszej karmie , przy kłopotach ze stawami w danej lini hodowlanej. W wielu karmach sa już ich dodatki i wtedy dodatkowo z reguły nie zalecam ich podawania.
megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

04 lipca 2012, 10:50

Dziękuję za odpowiedź, panie doktorze. Mam jeszcze dwa pytania, które mnie dręczą: Ruda je jednak głównie domowe jedzenie, dostaje witaminy (połowę dawki)> Top 10 Beaphar, a teraz Canina Petvital. I ArthroHa (2 tabletki).

Czy chondroprotetyki mozna podawać w tym przypadku ciągle? Czy zmieniać ich rodzaj?

Pozdrawiam
M.

M.
megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

04 lipca 2012, 12:11

To jeszcze raz ja:) Przeczytałam cały wątek o preparatach Dolfosu i mętlik już mam totalny. Mam więc pytanie jeszcze do Roberta jako specjalisty. Robercie, co podawać Rudej?

Czy podawać jej dalej ArthroHA i dołączyć Inflamex? Jeśli tak, to jak długo taką kurację stosować i kiedy zrobić przerwę?
Podawać jej ten zestaw czy potem ewentualnie jakiś inny, np. Arthrofos/Forte, Arthrodol? ArthroBlock?

Napisz proszę tak łopatologicznie:)
M.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 lipca 2012, 15:08

kup jej porzędny komplet witamin i zostaw ten arthroHa nie kombinuj i nie mieszaj nie wchodź w jakieś artrofosy.
megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

08 lipca 2012, 19:24

Hmm ... to chyba znaczy, że przesadzam?:):) Witaminy Ruda dostaje, ArthroHA dojada, bo jeszcze na parę dni zostało no i zobaczymy, co dalej. Mam nadzieję, że kulawizna nie wróci. No i dalej będziemy dmuchać na zimne...

Pozdrawiamy
M. i Ruda
jotem

27 maja 2014, 08:58

Witam,
moje pytanie jest takie - czy ten lek można podać doraźnie psu, który ma problemy z nerkami?
15 letni sznaucer, zwyrodnienie stawów, ostatnio stwierdzono problemy z nerkami, podwyższony mocznik i kreatynina, czuje się dobrze, do zeszłego tygodnia zwyczajnie ruchliwy, pogodny, i żywy, od kilku dni najwyraźniej stawy mu dokuczają - mam ten lek w domu, bo wcześniej był doraźnie podawany w kresach pogorszenia przy wstawaniu itp

Mogę ten lek podać przez 2-3 dni dla załagodzenia objawów bólowych czy tez stanie się coś strasznego?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 maja 2014, 23:52

tak możesz psu podać jest mniej szkodliwy niż inne środki przeciwreumatoidalne jak NLPZ czy sterydy.
Gość

28 maja 2014, 08:15

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Tym razem wynika, że pewnie obejdzie się bez podania leku, już wczoraj wieczorem pies miał się nieco lepiej, spacer wieczorny popełnił truchtem;), rano wstał jak sprężyna :wink:

Dobrze jednak wiedzieć na czym się stoi i w razie kolejnego epizodu bólowego (który nie ustąpi samoistnie :( ) wiem, że mogę doraźnie podać mu ten lek.

Dziękuję za konkret.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 maja 2014, 18:27

życzę aby jak najdłużej pozostał sprężyną.
Gość2012

26 września 2014, 12:41

A Carprodyl F nie zawiera Karprofenu który jest Niesterydowym Lekiem Przeciwzapalnym czyli NLPZ??? Który jest tak samo jak inne NLPZ przeciwwskazany m.in. przy niewydolności nerek???
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 56 gości