Mój pies powoli umiera, zapalenie jelit

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Herm4n
Posty:1
Rejestracja:12 lutego 2022, 13:24

12 lutego 2022, 14:26

Proszę o pomoc. Mój pies od połowy grudnia męczy się z biegunka i wymiotami (te udało się uleczyć)... Od połowy grudnia jezdżę po lekarzach i nie potrafi mi nikt pomóc. Mam 13 letniego spaniela, nigdy nie chorował. Jadł zawsze to co z obiadu i suchą karme. W grudniu się zaczeło, biegunka która trwała może 4-5 dni i poejchaliśmy do weta. Dostał najpierw coś na robaki, nie pomogło. Codziennie biegunka, wymioty i spadek wagi. Bo badaniach krwi niewiele złego wyszło, jak na niego parametry OK, bardzo naciągany problem z wątrobą.. Kroplówka, witamina b12 metronidazol który niewiele pomagał. Pierwsza poprawa była po sterydzie, udało się zniwelować zapalenie jelit. Zaczął jeść karme, brita sensitive + mokrą z puszki brita monoprotein, poprawa na kilka dni, przestaliśmy też dawać leki, (kupka była ładna) ale znowu wrócił zły stan, zerowy apetyt, tu udało się zakończyć wymioty. Została biegunka, wrocił na steryd który niewiele już pomagał, najpierw w zastrzyku potem tabletki Prednicortone20mg, one też nic nie pomagały. Tutaj też dostał karme APL'a gastro intestinal. Pojechałem do innej przychodni, nowe badania krwi, nowe badanie usg. Opis badania - duża ilość plynnej stresci, znacznie wzmożona perystaltyka, tłuszcz w przodobrzuszu hiperogenny, powiekszone węzły chłonne krezkowe, poszerzone przewody żółciowe, żółć zageszaczona, obecne złogi w pęcherzyku. Brak cech zastoju treści w żołądku. WYsłana krew na profil trzustkowo jelitowy pod kątem ew. SIBO i zewnatrzwydzielniczej niewydolnosci trzustki.
Test Giardia ujemny, wartosc 43,2ng/ml gdize min 15 max 50.
Odwrotne wyniki mu wyszly kwasu foliowego oraz b12
3.05ng/ml kwasu foliowego
1000pg/ml witaminy b12.
uwagi: Podwyższone stężenie wit. B12 może wskazywać na procesy immunoproliferacyjne lub
być efektem jej zwiększonej suplementacji w diecie. Jednocześnie występuje podejrzenie
schorzenia proksymalnej części jelita cienkiego (dwunastnicy, j. czczego) wraz z zaburzeniem wchłaniania. Wykluczyć należy niedobory żywieniowe kwasu foliowego.

A z psem dalej problem, przejscie na karme od royala hypoalergiczna, lecz pies 0 apetyt. Byłęm wspomóc na kroplówce dożylnie, ledwo się udało bo pękały żyły, oraz dostał też steryd, poprawa była na 3 doby, psu wrócił apetetyt, oprócz royala którego lekko posmakował jadł z powrotem brita monoprotein z puszki, jak pisałem poprawa na 3dni, ostatniego dnia kupka piękna jak u zdrowego psa. Od 2 dni znowu pogorszenie, brak apetytu, z dnia na dzien kupa coraz bardziej rzadka a dzis wodnista. Dostał dzisiaj kulki mięsne z kurczaka które mega chętnie zjadł, ale właśnie po kilku godzinach załatwił się wodą, w miedzy czasie podaje elektrolity. Sam z siebie mało bije, pies bardzo bladny, dziąsła wręcz białe..

Przez te miesiące leczenia dostawał leki takie jak: metronidazol, tylozyna, enrofloksacyna, linkomycyna ze spektonymocyną, sterydy, metoklopramid, probiotyki, carobin. Płynoterapia (płyn ringera z mleczanami) witamine b12.

Może 2 albo 3 razy pojawiła się poprawa która trwała zaledwie kilka dni i był nawrót.
Chciałem jeszzce teraz sprobować z tym jedzeniem domowym, mięsnym ponieważ tylko to sam je. Probowałem nie raz go karmić strzykawką ale zjadał wtedy bardzo znikome ilości jedzenia. Teraz jest silna apatia, pies z 15.5kg spadł aż do 9.. Czy jest jakaś jeszcze iskierka nadziei? Czy po takim przewlekłym leczeniu, próbach wszystkiego należy już mu usmieżyć ból i się z nim pożegnać?

Przepraszam jeśli tekst jest niespójny, chciałbym jak najwięcej przekazać w jakikolwiek sposób, posiadam jakieś badania na mailu jeśli trzeba pokazać. Proszę o odzew...
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty:315
Rejestracja:16 września 2020, 10:58

24 lutego 2022, 07:54

Dzień dobry,
próbował Pan udać się do lekarza weterynarii gastroenterologa?
lek. wet. Karolina Miechowska
hektorek
Posty:9
Rejestracja:01 lutego 2022, 10:35

13 marca 2022, 11:06

@Herm4n

Hej, mam bardzo podobny problem. Po 8 dniach metrondiazolu, problem wraca. Biegunka i przelewanie w jeltiach, psu spada waga. Proszę o kontakt na priv.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 37 gości