niedoczynność tarczycy

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

gosć

18 grudnia 2014, 07:58

No niestety - panie Jarku - błąd... szkoda że słowa te padają ze strony Lekarza - ponieważ tran przyjmowany codziennie , w dawkach ludzkich niechybnie doprowadzi do hiperwitaminozy wit A oraz D. A to daje bardzo fatalne skutki dla zdrowia.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 grudnia 2014, 08:05

w jakich dawkach ludzkich? Zakładam na huskyego łyżeczkę od herbaty na dobę lub globulkę na dobę do regeneracji okrywy włosowej .Potem przerwa . I zapewniam , że przy takim dawkowaniu nie dojdzie do żadnej hyperwitaminozy. Nie zalecam w ogóle tranu jesli nie ma takiej potrzeby , a zwłascza w lecie , przy karmie premium istosowaniu dodatków witaminowych ,bo dokładnie jak pisze gość przy długim stosowaniu dochodzi do komplikacji a jak jeszcze ktoś bez opamiętania stosuje dodatki mineralno - witaminowe z karmą premium to szybko dojdzie do hyperwitaminozy A,D,E,K.

Przy karmach premium nie podajemy żadnych dodatków mineralnych ani tranu ani innych biopreparatów chyba, że wymaga tego sytuacja .
gosć

18 grudnia 2014, 08:42

1. karmy premium - piękne określenie... znowu wtopa panie doktorze - wypadałoby się zapoznać z odpowiednimi rozporządzeniami i dyrektywami unijnymi odnośnie pasz dla zwierząt w tym karm dla zwierząt domowych - są tam odpowiednie punkty odnośnie premium, superpremium i temu podobnych...
2. dlaczego to niby latem pies ma nie otrzymywać wit D??? wstyd dla lekarza! Dla psa wit D jest EGZOGENNA... żaden pies nie ma zdolności syntezy owej sam z siebie, ani pod wpływem promieni UV (które na marginesie ze względu na gęstą okrywę włosową nie docierają do skóry) ani pod wpływem niczego innego. Jako Carnivora pies pozyskuje wit D wyłącznie z pokarmu.
3. zarówno wit A jak i D są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach - co za tym idzie - organizm nie jest w stanie wydalic ich nadmiarów. W konsekwencji nawet krótkotrwałe podawanie ot tak sobie ile się zmieści na łyżeczce prowadzi do hiperwitaminozy. - wiedza podstawowa...
4. kolejny punkt - szczególnie dla kogoś kto na codzień stosuje leki i inne preparaty - każdy tran - a raczej jego ładnie nazwana podróba (bo w czasach obecnych nie da się kupić tranu na legalnym rynku) zawiera inne ilości obu witamin - może zamiast szafować łyżeczkami należałoby dawkę dostosować do wielkości psa, jego wieku, stanu fizjologicznego?
5. i ostatni punkt... także wiedza podstawowa dla lekarza - tylko tran surowy, surowe oleje mają jakiekolwiek dobroczynne znaczenie dla organizmu - każdy tłuszcz w jakikolwiek sposób przetworzony zawiera kwasy tłuszczowe w konfiguracji trans zamiast cis( trans są po prostu rakotwórcze), oraz kwasy tłuszczowe utlenione.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 grudnia 2014, 09:08

a czy ja napisałem , że pies syntetyzuje? W lecie dużo rzadziej występują niedobory witamin. Pies bardzo dobrze magazynuje witaminę D zwłaszcza w wątrobie. Niektórzy badacze podają , że minimalne ilości mogą być syntetyzowane w wątrobie , nie dzieje się to w skórze jak u człowieka. Niedobory witamin głównie pojawiają się na jesień i zimą wtedy kiedy ich organizmy mają większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały . Wiąże się to z wieloma czynnikami między innymi z linieniem , większą stymulacją układu odpornościowego. Jednak o witaminach musimy pamiętać zwłaszcza u organizmów rosnących , suk w ciąży, u chorych zwierząt.
jkrulikowska
Posty:28
Rejestracja:26 listopada 2011, 23:34

18 grudnia 2014, 19:34

No i zgłupiałam... :( Czyli podawanie tranu jest wręcz niebezpieczne dla psa??? mamy problem z tarczycą, silnym odczynem immunologicznym (zmiany na łapach tzw guzy jałowe), nie wyobrażam sobie leczenia czegoś tam jeszcze z powodu przedawkowania witamin!!! Pies w tej chwili jest na karmie Brit Care Salomon&Potato, myślimy o zmianie na RC skin care (sugestia weta), ale tylko na 3 miesiące potem powrót do brita albo do Tasta Pacifica. Tak jak pisałam ma podawaną biotynę z cynkiem, efa-oil no i ten nieszczęsny olej lniany już odstawiony. zamówiłam olej z łososia, będę podawać do karmy. I chyba na tym poprzestanę. :-)
gosć

18 grudnia 2014, 19:57

polecam do poczytania - autor raczej o wysokich kompetencjach
http://www.swiatczarnegoteriera.republi ... aminy.html
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

02 lutego 2015, 14:44

panie doktorze, powtórzyliśmy badania t4-14,7 czyli dalej trochę poniżej normy (wcześniej było 5). w takim wypadku utrzymujemy dawkę 150mg 2x dziennie?

dodam jeszcze, że pies był na czczo, bez porannej dawki leków.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 lutego 2015, 09:07

tak utrzymałbym dawkę.
bona_sante

26 maja 2015, 18:51

Witam, mam problem z moim psem - suczka ma dwa lata rasa- mix kaukaza i bernardyna, waga 60 kg. Suczka jest bardzo wysoka i waży dużo za mało, myslę, że ok. 15-20 kg niedowagi. Wzięłam ją ze schroniska, więc nie wiem co sie z nią działo wcześniej. Suczka w zeszłym roku zachorowała na nużycę, choroba nawraca przy każdej cieczce, ale już teraz profilaktycznie przed cieczką zabezpieczam ją kroplami i jest ok. Problem tkwi w jej niedowadze 2 miesiące temu zaczęła bardzo mocno łysieć po bokach ale wcześniej stan sierści i skóry też pozostawiał wiele do życzenia... Wynik badania na tarczycę:

T4 całkowitA 1,23 μg/dl
T4 wolna 0,738 ng/dl
TSH 0,105 ng/ml
CHOLESTEROL 6,16 mmol/l
WSPÓŁCZYNNIK K 0,489

Suczka ogólnie jest pogodna, pomimo ładowania w nią masy jedzenia, nic nie przybiera na wadze. Wet przepisał jej Euthyrox 150 raz dziennie, ale czy to nie za mało?!? Po miesiącu podawania sierść wygląda znacznie lepiej, ale poza tym nic więcej się nie ruszyło. Nie powinnam zwiększyć dawkowania? Najbardziej martwi mnie ta waga, bo naprawdę wygląda bardzo chudo, wtedy jak wyłysiała, to było widać żebra pod skórą :(
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 48 gości