ok
***
Niewydolność nerek u psa!
Jakie są te nietypowe objawy? Podwyższony poziom mocznika i kreatyniny to charakterystyczne wyniki przy niewydolności nerek. Niewydolność nerek nie jest spowodowana niedostateczną produkcją erytropoetyny, jest odwrotnie - to uszkodzone nerki nie działają prawidłowo, przez co organizm psa nie wytwarza dostatecznej ilości hormonu. Erytropoetyna wytwarzana jest przez nerki i wątrobę.agnieszka_83_83 pisze:Witam serdecznie
Mój Kazanek obecnie przechodzi terapię EPO. Ma nietypowe objawy niewydolności nerek, podwyższony mocznik i lekko podwyższony poziom keratyniny. Niewydolność u niego spowodowana jest brakiem produkcji erytropoetyny.
Przyjął obecnie 3 dawki darbopoetyny-beta, później nastąpiła 2 tygodniowa przerwa. Później podaliśmy mu 2 dawki.
Po podaniu ostatniej dawki nie nastąpił w ogóle wzrosty czerwonych krwinek.
Czy to możliwe, że organizm uodpornił się już ? Czy przerwa w podawaniu została źle zastosowana?
Bardzo proszę o pomoc i poradę,
Dziękuję bardzo
Czy darbopoetyna-beta jest pierwszą erytropoetyną, którą dostaje pies? Napisałaś, że przyjął 3 dawki - w jakim odstępie? Początkowo zwierzak powinien dostać 3 iniekcje (a w nich najmniejszą skuteczną dawkę, obliczaną na podstawie wagi psa) w ciągu tygodnia wraz z doustną suplementacją żelaza. Po tym pierwszym tygodniu psiak powinien mieć badania krwi i to od ich wyników zależeć powinna modyfikacja dawki i częstotliwość podawania. Jeśli terapia była skuteczna, należy podawać psiakowi zastrzyki raz w tygodniu przez miesiąc, a jeśli wyniki badań są dobre, częstotliwość można spróbować zmniejszyć.
Jeśli jednak terapia okazuje się nieskuteczna, należy rozważyć podawanie psu większej dawki leku.
Trzeba też oczywiście podawać psu leki, które zmniejszą poziom mocznika i kreatyniny, np. Rubenal, a także preparaty zmniejszające wchłanianie fosforu (np. Ipakitine). Psy z niewydolnością nerek prawdopodobnie cierpią również na zgagę (tak jest u ludzi, więc nefrolodzy zwierzęcy podejrzewają, że tak samo jest u psów), więc warto podawać zwierzakowi Bioprazol lub inny odpowiednik. Prawdopodobnie przydałyby się też leki na obniżenie ciśnienia.
Dzisiaj odebrałam wyniki badań kontrolnych psa,w moczu podwyższone nieznacznie bialko,krew i cała biochemia w porządku.Co może być przyczyną obecności białka w moczu? Jak zadziałać żeby się go pozbyć?Procz bialka nic innego w badaniach nie ma
-
- Posty:3475
- Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36
przyczyną może być wysułek, głod, lekki stan zapalny. Po prostu to monitoruj... zęby sa w porządku? Żadnego kamienia? Stnu zapalnego dziąseł?
zęby ok, jak będę mieć wyniki na papierze,to przepiszę bo lekarz przed chwilą wspomniał że we krwi są nieznaczne odchylenia. Pies w styczniu skonczy 4 lata,karmiony był tylko karmami z wyższej pólki i widzę że na zdrowie mu nie wyszły.
Dam znać w przyszłym tygodniu kiedy otrzymam badania- lekarz jest chory. Martwię się, dziękuję Isa
Dam znać w przyszłym tygodniu kiedy otrzymam badania- lekarz jest chory. Martwię się, dziękuję Isa
Znachorka i co z pieskiem ?znachorka pisze:Witam wszystkich właścicieli piesków chorujących na niewydolnośc nerek.Mi swojego pieska udało się z tego wyprowadzic.
Brutus,mój 8,5 letni bokser przeszedł operację obustronnej przepukliny okołoodbytowej.Druga doba po operacji pies przestaje jeśc,pojawia się biegunka.Czwarta doba jest niespokojny,trzęsie się i zieje,nie chce się położyc w nocy,w moczu pojawia się krew,Brutus przestaje chodzic.Piąta doba po operacji dostaje kroplówkę,pobrana jest krew do badań.Wyniki okazały się tak złe,że weterynarz powiedział,że nic się nie da zrobic,bo to niewydolnośc nerek a pieskowi zostały 1-2 tygodnie życia.Zaczęłam mu podawac przetarte,gotowane ziemniaki(bez soli i obrane),rozcieńczone wodą z gotowania, strzykawką ile był w stanoie zjeśc,co 1-3 godziny.Dostawał też wywar z suszonego uczepu trójlistkowego(płaska łyżeczka do herbaty) 1/2 szklanki w 4 dawkach,między posiłkami,dla psa o wadze 30 kg-przez 4 dni.Na nerki kłądłam skrzyp,zaparzony w małej ilości wody(1 torebkę) ,włożony w płócienne woreczki,przykryty kocem żeby nie stygł.Następnego dnia dołożyłam zioła pobudzające nerki:Nawłoc(szusz),jasnota biała(susz),przytulia czepna(świeża)-po płaskiej łyżeczce do herbaty każdego na 1,5 szklanki,na dobę podawane co 1-2 godziny dzień i noc po płaskiej łyżeczce.Minęło właśnie 14 dni,Brutus ma się dobrze,je i biega .Nadal daję mu do jedzennia ziemniaki i zioła na nerki,teraz już jedną szklankę na dobę,dawane tylko w dzień.Za miesiąc mam zamiar wkona badania krwi żeby wiedziec czy niewydolnośc się cofnęła i można odstawic zioła na nerki.Weterynarz ,gdy zobaczył pieska to pogratulował!
Ipakitine podaje się TYLKO wtedy, kiedy zawartość fosforu w organizmie jest powyżej normy. Więc najpierw trzeba wykonać jonogram i dopiero na podstawie jego wyników decydować o ewentualnym podaniu Ipakitine.al. pisze: Trzeba też oczywiście podawać psu leki, które zmniejszą poziom mocznika i kreatyniny, np. Rubenal, a także preparaty zmniejszające wchłanianie fosforu (np. Ipakitine).
To chyba oczywiste, że o podawaniu większości leków i suplementów decyduje się po wykonaniu odpowiednich badań .Maghda pisze:Ipakitine podaje się TYLKO wtedy, kiedy zawartość fosforu w organizmie jest powyżej normy. Więc najpierw trzeba wykonać jonogram i dopiero na podstawie jego wyników decydować o ewentualnym podaniu Ipakitine.al. pisze: Trzeba też oczywiście podawać psu leki, które zmniejszą poziom mocznika i kreatyniny, np. Rubenal, a także preparaty zmniejszające wchłanianie fosforu (np. Ipakitine).
Chciałabym, żeby tak było, jednak spotkałam się z sytuacją, kiedy weterynarz zalecił Ipakitine bez wykonania jonogramu, co jest dla mnie niedopuszczalne. Podobne przypadki były opisywane wielokrotnie na różnych forach internetowych. Dlatego warto to zaznaczyć, bo niestety okazuje się, że sporo weterynarzy przepisuje ten lek "w ciemno".al. pisze: To chyba oczywiste, że o podawaniu większości leków i suplementów decyduje się po wykonaniu odpowiednich badań .
Witam ponownie, w poprzednich postach opisywałam szczegółowo wyniki mojego pieska. Obecnie czuje się lepiej. Dużo je, dość sporo pije. Ostatni tydzień dostawał podskórnie 2 x 125 ml NaCl. Morfologia obecnie wszystko w normie. ALP spadło z ponad 1500 na 800. Kreatynina spadła do 1,8. Ciężar właściwy moczu 1020. Niepokoi mnie strasznie BUN, który wynosi 70. Lekarz kazał odstawić kroplówki i BUN-em wcale się nie przejmować. Czy kreatynina mogła spaść na skutek podawania kroplówek? Badanie wykonano po ok. 16 godzinach od kroplówki? I co z tym BUN-em wydaje mi się strasznie wysoki? Czy jeżeli nerki wróciłyby do normy może przez jakiś czas utrzymywać się taki mocznik???
etm33 pisze:Witam ponownie, w poprzednich postach opisywałam szczegółowo wyniki mojego pieska. Obecnie czuje się lepiej. Dużo je, dość sporo pije. Ostatni tydzień dostawał podskórnie 2 x 125 ml NaCl. Morfologia obecnie wszystko w normie. ALP spadło z ponad 1500 na 800. Kreatynina spadła do 1,8. Ciężar właściwy moczu 1020. Niepokoi mnie strasznie BUN, który wynosi 70. Lekarz kazał odstawić kroplówki i BUN-em wcale się nie przejmować. Czy kreatynina mogła spaść na skutek podawania kroplówek? Badanie wykonano po ok. 16 godzinach od kroplówki? I co z tym BUN-em wydaje mi się strasznie wysoki? Czy jeżeli nerki wróciłyby do normy może przez jakiś czas utrzymywać się taki mocznik???
Jeśli Twój piesek ma przewlekłą niewydolność nerek, to nerki nie wrócą już do normy. W celu ocenienia ich stanu należy zrobić psu USG nerek, które pomoże ocenić, czy piesek ma przewlekłą niewydolność nerek, czy też była to ostra niewydolność spowodowana np lekami czy zatruciem.
Jeśli wet odstawił kroplówki, należy za 2 tygodnie powtórzyć badania i zobaczyć, jakie będą wyniki bez kroplówek, czy mocznik i kreatynina nie skoczą. Najważniejsze jest tak naprawdę to, jak czuje się Twój pies - jeśli dobrze funkcjonuje i nie wymiotuje przy takich wynikach, a nie ulegają one znacznemu pogorszeniu bez kroplówek, nie ma co go maltretować. Możesz zapytać weta o Runbenal na obniżenie mocznika.
Nasz weterynarz specjalizuje się w chorobach nerek. Twierdzi, że była to niewydolność ostra, która jednak ze względu na czas trwania utrwali się na jakimś etapie tylko pytanie na jakim. Co mnie dziwi to fakt, że mój lekarz nie widzi najmniejszego problemu w poziomie mocznika. A ja obawiam się, że bez kroplówek jego poziom wzrośnie i skończy się to dla psa tragicznie. Lekarz uważa, że tak naprawdę kroplówki podskórne miały na celu tylko nawodnienie psa, a nie wypłukiwały substancji szkodliwych. Nie miały najmniejszego wpływu na spadek kreatyniny. Może Pan doktor napisze słówko jak to właściwie jest. Od poprzednich lekarzy słyszałam coś całkiem odmiennego.
nie ma ziola ktore zapobiega niewydolnosci nerek u psa poza jednym wyjatkiem mozna mu zapobiec jesli powstalo po operacji lub po leczeniu tabletkami albo zastrzykami wystarczy dawac psu rownoczesnie z lekami lub zaraz po operacji napar z uczepu trojlistkowego brutus dostawal 125 ml dziennie w 4 dawkach wazy 30 kg uczep jest ziolem czyszczacym zalecany po kuracach lekami syntetycznymi bo potrafi szybko odprowadzic z organizmu szkodliwe produkty ktore powstly z rozpadu podanych lekow a brutus ma sie swietnie je biega bawi sie zupelnie jakby wiedzial ze uciekl grabarzowi spod lopaty
znachorka,mozesz podać e-maila? moze załoz nowego bo mam kilka pytań -->cieszę się że piesio ma się dobrze
Witam,mój mail znachorka@onet.euGość pisze:znachorka,mozesz podać e-maila? moze załoz nowego bo mam kilka pytań -->cieszę się że piesio ma się dobrze
-
- Informacje
-
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości