Problemy skórne i sucha sierść u psa.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

josisz
Posty:19
Rejestracja:30 grudnia 2008, 15:37
Lokalizacja:Świebodzice

03 marca 2009, 16:27

Dzień dobry.
Mam psa (mieszaniec labradora z owczarkiem) i od jakiegoś czasu pojawiły się u niego problemy ze skórą i sierścią. Pies drapie się praktycznie ciągle, strasznie gubi sierść, a na skórze pojawia się coraz więcej ran, z których wycieka ropa. Mam przypuszczenie, że jest to związane z karmą, którą obecnie je. Jest to karma sucha "Proplan - Dog Chow" z jagnięciną. Objawy zaczęły się ukazywać w momencie przejścia z karmy Royal na obecną i ciągle się powiększają. Obecnie weterynarz przepisał mu EFA Oil oraz spryskiwanie ran (a w czasie pobytu u lekarza miał ich niewiele) spayem Oxycort. Co mogę poradzić na to, aby pies miał zdrową i miękką w dotyku sierść oraz aby zagoiły mu się rany. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale chciałem przez miesiąc podać mu karmę "Eukanuba Dermatosis FP Response Formula" a następnie przejść na "Profilum Adult Maxi Chicken". Czy te zmiany skórne są spowodowane jakąś alergią i jeśli tak to jak się przed nią bronić? Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam!
anastazja55
Posty:40
Rejestracja:19 sierpnia 2007, 21:21
Kontakt:

03 marca 2009, 19:52

wet powinien zrobic badania biorac zeskrobine,bo tak w ciemno to trudno o porade te krople sa bardzo dobre na siersc ale jezeli nie bedzie odpowiedniego leczenia to nic nie daja ,sam oxykor za malo ,powinien dostawac jakies leki
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

07 marca 2009, 16:29

może to być oczywiście alergia jak zauważasz w tekście napisałeś, że wystąpiło po zmianie karmy. Na pewno spróbowałbym wrócić na starą karmę i obserwował, jeśli zmiany się rozprzestzreniają to należałoby zrobić badnia tak jak sugeruje przedmówczyni mikrobiologiczne i jeśli wyniki wyjdą prawidłowe rozpocząć terapię alergiczną i dążyć wtedy do wykonia testów alergicznych. Dasz rady zrobić jakieś fotki tej skórze.
josisz
Posty:19
Rejestracja:30 grudnia 2008, 15:37
Lokalizacja:Świebodzice

30 marca 2009, 21:54

Drogi Panie Jarku.
Przepraszam, że nie odpisywałem wcześniej, ale nie miałem dostępu do
forum.
Jak pisałem wyżej mój pies miał na swoim ciele bardzo dużo ran takich
jak te na zdjęcu. Wywoływały one ogromne ataki drapania i gubienia
sierści. Po kilku wizytach u mojego weterynarza i aplikacji antybiotyku udało
się zlikwidować rany ropne, ale niestety drapanie pozostało. Zmieniliśmy
karmę na "Eukanuba Dermatosis FP Response Formula" oraz podawaliśmy "Acana
Pacyfic". Po zakończeniu kuracji antybiotykowej pozostaliśmy przy karmie oraz
podawaniu EFA Oil'u. Niestety pies zaczął się pomimo tego coraz mocniej i
częściej drapać, gubi jeszcze więcej sierści i znowu pojawiają cię
rany, z których wycieka ropa. Te zdjęcia są najaktualniejesze i
przedstawiają obecny stan skóry psa.
Pewne jest to, że zmiana karmy nie wniosła żadnych efektów, a
nastąpiło to już miesiąc temu. Mój weterynarz nie potrafi mi pomóc w żaden inny
sposób, jak tylko zasugerować sterydy, ale nie jesteśmy do nich
przekonani, gdyż mają bardzo dużo skutków ubocznych (a pies ma dopiero 1 rok) oraz
nie mamy pewności, że to coś pomoże. Nie chodzi tylko o wyeliminowanie
drapania, ale całkowite wyleczenie psa, powrót jego skóry i sierści do
normalnego stanu.
Proszę o poradę i pomoc w wyleczeniu pieska.
Pozdrawiam bardzo serdecznie!

Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

31 marca 2009, 22:50

musisz trochę uwierzyć lekarzowi i do tych sterydów trzeba będzie sięgnąć jeśli słabsze leki nie działają. Potem po przerwaniu tego łańcuch trzeba schodząc na słabsze leki starać się ustalić przyczynę tego stanu > Na pewno wykonałbym wymaz z tych sączących zmian i podprowadzał psa pod testy alergiczne.
josisz
Posty:19
Rejestracja:30 grudnia 2008, 15:37
Lokalizacja:Świebodzice

01 kwietnia 2009, 15:52

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
W najbliższym czasie napewno udamy się do weterynarza i poprosimy o zrobienie wymazu z ran.
Pozdrawiam!
Janina L

09 sierpnia 2016, 08:22

Panie Doktorze mam pytanie odnośnie mojego amstafa. Co roku latem ma problemy ze suchą skórą, zwłaszcza na grzbiecie. Skora ta bardzo go swędzi, jest taka sztywna i ciągle się drapie, bardzo przy tym cierpi, bo jest smutny i nie ma apetytu tak jak w inne pory roku. Czy może mieć uczulenie na wodę? W tym roku zaczęło się to od tego że bardzo przemókł na deszczu, a w tamtym jak wskoczył do rzeki i trochę się wykąpał. Żeby mu pomóc smaruję go rozcieńczonym octem z wodą oraz od jakiegoś czasu daje raz dziennie łyżkę oleju rzepakowego. Proszę o radę.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 107 gości