West highland - alergia skórna?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

zxcvbnm666

16 sierpnia 2016, 18:36

Witam,
1,5 roczny West highland white terrier.

ok pół roku temu ujawniły się problemy skórne: drapanie się psa, LICZNE strupy/rany, zaczerwienienia, ...
Wizyta u weterynarza, diagnoza alergia skórna, podany steryd który natychmiastowo pomógł w cierpieniu psu.
Dalsze postępowanie: dieta eliminacyjna, royal canin hypoallergenic.

Dieta eliminacyjna RC hypo trwająca 2 miesiące. Po jej skończeniu brak poprawy, wręcz nasilenie objawów skórnych.
Ponowna wizyta, decyzja - potrzebne badania w kierunku alergii (z krwi).

Wyniki badań:
IgE - wszystko 0

IgG:
Wołowina RK 2
Wieprzowina RK 1
Jagnięcina RK 1
Zwierzyna płowa RK 1
Łosoś RK 1

RK0: kaczka,kurczak,indyk,królik,pszenica,soja,jeczmien,ryz,ziemniak,kukurydza,owies,mleko,jajo,witlinek.

Zmiana karmy na Trovet RRD, podanie sterydu - ok tygodnia temu.
Dalsze zalecenia weterynarza: testy na alergię kontaktową, steryd doraźnie.

Czy macie jakieś podpowiedzi, pomysły, sugestie, doświadczenia ?

Po tygodniu podawania Trovetu jest jakby troche lepiej, choć wiadomo - zapewne działa jeszce steryd. Strupy ładnie praktyzcnie same odchodzą od ciała (można je swobodnie odrywać), a pod spodem różowe placki - co raczej świadczy chyba o toczącym się stanie zapalnym.
Nie wiem co dalej robić, nie chcem psa ciągle katować sterydem...
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 sierpnia 2016, 22:45

testy kontaktowe i pilnie skorzystaj z apoquela.
dasko
Posty:23
Rejestracja:09 kwietnia 2012, 14:02

26 sierpnia 2016, 12:43

Panie doktorze proszę napisać coś więcej jak się sprawdza lek Apoquel , bo jest to nowy lek na naszym rynku !
Informacje zawarte w ulotce na temat skutków ubocznych są porażające ( podatność na nowotwory ,brodawczaki, zapalenie skóry , rumień , torbiele międzypalcowe , obrzęk łap ). Ponadto cena tego leku jest bardzo wysoka .
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

07 września 2016, 09:09

ja go stosuję od kilku miesięcy i wyniki są obiecujące. Wolę jego niż sterydy proszę o nich poczytać. A cena? No cóż nowości i to skuteczne kosztują.
zxcvbnm666

07 września 2016, 23:52

Jako autor wątku chciałbym poinformować o postępach w leczeniu, może komuś pomoże to w diagnozie/leczeniu tej niestety cięzkiej choroby.

Tak więc piesek jest aktualnie od 4tyg na karmie Trovet RRD, i widać ogromne postępy. Drapanie się, lizanie łap praktycznie ustało (choć dopiero gdzieś po 2-3 tyg stosowania). Pies przede wszystkim normalnie się wysypia - nie budzi się oraz za wszelką cene nie wygryza sobie ran (wcześniej jego nocne wygryzanie przybierało wręcz formę furii). Zostało mu jeszce kilka strupów w okolicach grzbietu, jednak najważniejsze, że nie próbuje ich gryźć/drapać - a z dnia na dzień jest coraz lepiej. Od momentu rozpoczęcia karmienia trovetem pies nie był ani smarowany maściami (czy to zwykłymi, czy to na bazie sterydu), ani nie były mu podawane sterydy bądź leki przeciwhistaminowe. Raz został wykąpany w szamponie jodoforowym z dodatkiem chloroheksydyny.

Postępy można obejrzeć na tym zdjęciu: https://zapodaj.net/5624874efe0d6.jpg.html

Patrząc wstecz jestem praktycznie przekonany, że powodem była karma.
Jego problemy zaczęły się, gdy przeszedł na karmę Royal Canin West Highland White Terrier, jak się później okazało - karma w składzie miała wieprzowine, co tłumaczyło by reakcje alergiczne. Nie wiem natomiast jak wytłumaczyć to, że 3 miesięczna dieta Royal Canin hypoallergenic nie przyniosła żadnej poprawy - wręcz przeciwnie, objawy się nasiliły.

Dodatkowo pies w przeszłości podczas karmienia RC cierpiał na częste wymioty (pianą, lub domieszką piany z krwią). Często z tego powodu trafiał do weterynarza, który jednak poza morfologią, RTG czy innymi badaniami z krwi oraz kroplówkami - nie stawiał _żadnej_ diagnozy. Teraz wiem, że wymioty mogły być pierwszym z objawów alergii pokarmowej.

Istnieje jeszcze możliwość, że w związku z porą roku ustępuję alergia kontaktowa - jednak w związku ze znaczącym postępem w leczeniu zdecydowałem się nie wykonywać teraz testów kontaktowych. Pies będzie do wiosny na tej karmie, jeśli na wiosne pojawią się jakieś objawy, wtedy będzie miał zrobione testy na alergię kontaktową.

Mam nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie. Będę informował o postępach.

Pozdrawiam
r.m.

29 listopada 2016, 09:03

Jaki odstęp czasu należy zachować między podawaniem Apoquelu a szczepieniem ?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości