Zbliżające się wielkimi krokami święta wielkanocne są szczęśliwym okresem, w czasie którym stół jest pełen pysznego jedzenia. Jednak należy pamiętać, że stół oraz przygotowania do jego zapełnienia stwarzają zagrożenie dla naszych pupili.
Zagrożenia:
- Czekolada
Na świątecznym stole pewne jest, że znajdą się czekoladowe jajka, króliki oraz baranki. Tak jak zostało wspomniane w poście na temat substancji szkodliwych dla psów (zywienie-f6/substancje-szkodliwe-dla-psow-t573335.html) czekolada zawiera kakao, które przez zawartość teobrominy jest niebezpieczna dla zdrowia, nie tylko psów, ale i kotów.
Dlatego należy uważać, aby żaden z tych produktów nie znalazł się zasięgu naszego pupila.
- Ciasta
Duża zawartość cukrów, tłuszczy oraz ciężkostrawnych węglowodanów jest bardzo szkodliwa dla zwierząt. Niewskazane jest podawanie tych wyrobów zwierzętom, nawet jeśli to tylko “okruszki”.
- Sałatki z dodatkiem majonezu
Majonez jest wysoce kaloryczny, co może przyczynić się do rozwoju otyłość oraz pewne jest, że spożycie go w dużych ilościach wywoła ostre zapaleni trzustki. Głównie efekt ten został potwierdzony u psów.
- Kiełbasa
Powiedzenie “Nie dla psa kiełbasa” jest jak najbardziej odpowiednie w każdej sytuacji. Tradycyjnie przygotowywane zawierają dużą ilość przypraw, konserwantów oraz przede wszystkich tłuszczy. Ani psy, ani koty nie powinny być karmione tymi “specjałami”, ponieważ mogą one powodować problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty.
- Wędliny, Szynki
Tak jak wyżej, nie powinny być one smakołykiem dla naszego pupila.
- Dania zawierające czosnek i cebulę
Szkodliwość tych warzyw została poruszona w poście na temat substancji szkodliwych dla psów, lecz są one także szkodliwe dla kotów (zywienie-f6/substancje-szkodliwe-dla-psow-t573335.html)
Jednak warto także wspomnieć, że jest kilka rzeczy, którymi możemy podzielić się z pupilem w ten świąteczny czas:
- Jajko
Samo jajko, bez dodatku majonezu oraz przypraw, jak najbardziej może być podawane zwierzęciu do jedzenia. Zawarte w nim składniki odżywcze wpływają pozytywnie na organizm pupila.
Warto wspomnieć, że jajko może stać się także elementem diety psa oraz kota!
- Marchewka
Zawiera witaminy A, C i E, dodatkowo poprawia metabolizm i reguluje pracę układu pokarmowego. Dla psa z całą pewnością będzie stanowiła pyszną chrupiącą przekąskę. Kot może poskąpić sobie tej przyjemności, jednak ugotowana powinna przypaść mu do gustu.
- Rzeżucha
Często stanowi element dekoracyjny, a może być również podawana mu jako przysmak dla kota. Nie jest dla niego trująca, może za to pomóc pozbyć mu się kłaczków zalegających w układzie pokarmowym.
Należy pamiętać, że ludzki jedzenie, w wielu przypadkach nie jest odpowiednie dla zwierząt i może wywołać zatrucia oraz ciężkie stany chorobowe.
Świętujmy rozważnie i z zachowaniem zdrowego rozsądku!
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u