A w tym przypadku, pokarz piesku, co masz w brzuszku.
Pies zjadł na ogrodzie 80 kamieni.I to mały piesek,za to z pojemnym brzuszkiem
http://uk.news.yahoo.com/dog-s-taste-fo ... ml#r9vzyIv
A temu posmakowała igła.
http://www.vetopedia.pl/article359-1-Ci ... m_psa.html
Nasze psiaki potrafią zaskoczyć,nigdy nie wiadomo co im zasmakuje,pamiętam w jakim strachu jechaliśmy z dobermanka do lecznicy Krakvet, jak w 1,5 roku po operacji skrętu jelit zjadła kawalek patyka,nigdy wcześniej patyków nie jadała.Było nie fajnie,patyki rozłupały się na małe drzazgi i powbijały w scianki jelit,powodując krwawienie. Wazne by jak najszybciej znależc się z psem w lecznicy.Dlatego postanowiłam zamieścić tu fragment artykułu z Vetopedii.
Pies połknął piłkę/skarpetkę/kapsel...
Zwierzęta domowe częściowo zatraciły instynkt dzikich zwierząt, który podpowiadał im co jest jadalne, a co nie. Jeśli spostrzeżemy, że nasz pies spożył niejadalną rzecz mogąca mu zaszkodzić, należy podjąć odpowiednie działania. W zależności od tego, jakiej wielkości był owy przedmiot lub czy był toksyczny, trzeba podjąć odpowiednie kroki.
Jeśli zjadł jakiś przedmiot, typu skarpetka, reklamówka, folia, piłka. To należy wywołać wymioty, jeśli od zdarzenia nie minęło 30min. Należy to zrobić jak najwcześniej. Najskuteczniejsza jest woda utleniona. Wodę utlenioną podajemy nierozcieńczoną w ilości jednej łyżki stołowej bezpośrednio do pyska, biorąc pod uwagę wielkość psa. Wykorzystywane są również metody ze słoną wodą. Pies w bardzo krótkim czasie powinien zwymiotować zawartość żołądka.
Wymioty można zastosować tylko w przypadku stałych przedmiotów. Jeżeli pies spożył płyn, toksyczne lub żrące substancje nie wolno stosować tej metody, może zaszkodzić podrażniając cały przełyk. W takiej sytuacji natychmiast trzeba udać się do lekarza weterynarii, aby nie doszło do wchłonięcia.
Sznurki i inne długie przedmioty można delikatnie spróbować wysunąć jeśli wystają z pyska. Jednak napotykając nawet najmniejszy opór zaprzestać tej czynności, możemy uszkodzić wewnętrzne organy.
Czasem zdarza się tak, że nie znamy dokładnego czasu od spożycia przedmiotu. Wówczas należy bacznie obserwować psa. Czy ma apetyt, bawi się, a jego zachowanie nie odbiega od standardowego. Konieczna jest kontrola odchodów, pies powinien wydalić ciało obce w ciągu 48h. Możemy przeoczyć ten moment, ale jeśli zwierze wygląda na zdrowe i normalnie się wypróżnia nie powinno nas to niepokoić.
Jeżeli pies ma problemy z wypróżnianiem się, należy natychmiast udać się do lekarza. Zapewne przedmiot zatkał światło przewodu pokarmowego. Zbyt późna rekcja może doprowadzić do nagromadzenia się toksyn w organizmie lub martwicy części jelit.
Leczenie
Lekarz weterynarii po wywiadzie z właścicielem zrobi prześwietlenie aby zlokalizować ciało obce. Słabo cieniujące przedmioty (tkaniny, drewno, niektóre gatunki gumy, tworzywa sztuczne) lokalizowane są za pomocą badania kontrastowego.
Jeżeli ciało obce jest niewielkich rozmiarów w jelicie, można spróbować usunąć je podając olej parafinowy. Nie powinno się powodować środków przeczyszczających, ponieważ powodują pogłębienie się odwodnienia. W momencie nie uzyskania zadowalającego efektu, pozostaje operacja.
Zabieg chirurgiczny przeprowadzony jest pod narkozą. Ze względu na specyfikę, należy bardzo ostrożnie karmić zwierzę po operacji, w pierwszym okresie zastępować pokarm kroplówkami. Przez pierwszą dobę nawet nie powinno podawać się wody.
Pokaż kotku co masz wśrodku.
-
- Informacje
-
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości