Słuchaj, wychowanie szczeniaka to bardzo często ciężka praca – mało jest szczeniaczków idealnych, spokojnych, zrównoważonych i przesypiających niemal całe dnie, a takich które nie podgryzają ludzi chyba wcale nie ma.
Większość to wulkany energii, które chcą się bawić, bawić, bawić i szaleć, polują na wszystko co się rusza, a i rzeczy nieruchome, w które można wbić zęby i to zniszczyć – są bardzo interesujące.
Pies będzie robił to, co przynosi mu korzyść i daje przyjemność i to my – ludzie, musimy ustalić zasady, jakie panują w domu, pokazać psu, co mu wolno, a czego nie, nauczyć go tego, wychować go, wyszkolić i zbudować zaufanie, a w trakcie nauki być konsekwentnym i sprawiedliwym. Dobrze, że chcesz pracować metodami pozytywnymi, bo w ten sposób pies szybko się uczy, nie boi się nowych wyzwań, chętnie pracuje i ma do człowieka zaufanie.
Posikiwanie na powitanie świadczy o bardzo dużych emocjach, jakie mała przeżywa.
Wygląda na to że macie 2 rodzaje podgryzania – zabawowe ( właśnie to rzucanie się na nogawki, rękawy, coś co się rusza i kusi do polowania) i ze strachu, w obronie własnej.
Oduczanie gryzienia w zabawie, prawidłowe przekierowanie na zabawkę i nauka komendy „ nie” – na ten temat było np. tutaj – poczytaj posty moje i Szmaji:
http://www.krakvet.pl/forum/viewtopic.php?t=9212
Nie widząc psa „ na żywo” trudno z opisu jego zachowania jednoznacznie coś wywnioskować, ale to, o czym napisałaś – kłapanie zębami na ludzi, próby ugryzienia wetki – jak dla mnie świadczą o tym, że mała się boi, przeżywa dużą stres i broni się jak może.
Na razie za mało jest danych na temat suczki – z tych zachowań, które opisujesz może wynikać, że jest lękliwa, a więc czy możesz napisać jeszcze parę słów na jej temat?
Jaka to rasa / pies w typie rasy/ ewentualnie mix?
Ile miała tygodni kiedy do Was trafiła i jak zachowywała się w pierwszych dniach w nowym domu?
W jakich warunkach wcześniej przebywała ( u hodowcy)?
Jak przebiegała jej socjalizacja ?
Jak zachowuje się w stosunku do obcych ludzi – np. na spacerach czy sama podbiega czy raczej nie szuka kontaktu, czy kiedy ktoś chce ją pogłaskać chowa się za Ciebie, a może ucieka, czy napina mięśnie, warczy, pokazuje zęby, kłapie? I co wtedy robisz – zmuszasz ją do kontaktu, pocieszasz, odchodzicie z tej sytuacji?
Co już wiesz na temat szkolenia i wychowania psa i oczywiście pracy z klikerem, kiedy zaczęłaś ją szkolić?
Nie łam się – każdego psa da się zrozumieć i z niemal każdym ( no, chyba , że ma zaburzenia psychiczne) da się zaprzyjaźnić, a Twoja suczka jest jeszcze malutka, więc wszystko co dobre przed Wami.