zywienie zakazane

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

pacia_91
Posty:1
Rejestracja:30 sierpnia 2015, 10:12

30 sierpnia 2015, 10:21

Dzień dobry

chciałabym zapytać, czy są takie produkty których nie wolno dawać kotu nawet w małych ilościach ponieważ mogą stanowić dla niego zagrożenie? Gdzieś spotkałam się z tematem dotyczącym rodzynek, ale myślę że lista takich zakazanych produktów jest dłuższa.
Florko22
Posty:5
Rejestracja:07 września 2015, 13:29

07 września 2015, 13:38

ja gdzieś czytałem że kotu bardzo szkodzi czekolada, kawa, tłuste jedzenie a nawet niektóra psia karma, pewnie inni uzupełnią tą listę o kolejne produkty. Lepiej sie trzymać typowej kociej karmy i nie bedzie trzeba się niczym martwić, pozdrawiam.
___________________________________________________________________________________________________
Małga-1

22 września 2015, 22:52

Na pewno cebula jest bardzo szkodliwa, inne warzywa raczej nie, ponieważ kot moich rodziców jadł surowe warzywa w sporych ilościach i żył 18 lat ;)
mmk
Posty:1
Rejestracja:27 sierpnia 2010, 10:19

10 października 2015, 10:09

Zakazane (trujące) dla kota są na pewno:
1. Czekolada - stosunkowo niewielke ilości, w zależności od wagi kota i zawartości szkodliwej substancji w danej czekoladzie toksyczna ilość może być nawet mniejsza niż pół kostki (tej najmniejszej spotykanej w czekoladach). Im ciemniejsza czekolada, tym gorzej, ale nawet biała nie jest bezpieczna.
2. Cebula, czosnek, por, szcypior i inne z rodziny czosnkowych
3. Niemal wszystkie rośliny doniczkowe hodowane w domach i znaczna część ogrodowych
4. NIGDY nie należy podawać kotu "ludzkich" leków bez konsultacji z weterynarzem. Leki te mogą działać na kota inaczej niż na człowieka (czasem wręcz odwrotnie niż na nas), ale ważniejsze jest to, że inna jest dawka toksyczna. Niektórych tabletek człowiek może zjeść np.8 w ciągu doby, a kot może nie przeżyć jednej...
5. To, to jest trujące dla nas np. środki czystości, środki stosowane do oprysków roślin, zwalczania robaków itd. Trzeba pamiętać, że kot się liże, więc to, co u nas spłucze woda, u niego trafi do przewodu pokarmowego...

Niewskazane, ale już nie trujące (efekty działania są powolne, czasem widoczne po wielu latach i niekoniecznie kojarzone z przyczyną):
- alkohol
- cukier
- słodziki
- winogrona i rodzynki
- sól, także poprzez nadmierne spożywanie ryb morskich (ryby morskie można bezpiecznie podawać nie częściej niż 1 posiłek na dwa tygodnie)
- zbyt duża ilość podrobów w diecie, szczególnie wątróbki (zbyt dużo witaminy A niszczy wątrobę). Podroby można podawać nie częściej niż raz w tygodniu.

Oczywiście będą też indywidualne wskazania i przeciwskazania oparte na stanie zdrowia konkretnego kota.

Oprócz żywności warto uważać na (ważne!!!) okna uchylne, "włosie anielskie"(takie długie nitki zdobiące choinkę). Nie należy ufać, że kot nie wyskoczy z okna czy balkonu, bezpieczniej dla kota będzie to okno zabezpieczyć.
pasazerka
Posty:1
Rejestracja:25 sierpnia 2007, 10:25

30 października 2015, 09:27

mój kot za to uwielbia słone rzeczy, próbuje czasem nam nawet podkradać jakieś przekąski typu popcorn, paluszki, orzeszki czy chipsy, tylko po to żeby wylizać z nich sól. rozumiem, że - wbrew pozorom - nie oznacza to, że czuje zapotrzebowanie na sól i powinnam pilnować, żeby nie podjadała naszych słonych przekąsek?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości