HILL'S IAMS EUKANUBA

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

DamaKier
Posty:1130
Rejestracja:03 grudnia 2005, 20:59
Lokalizacja:Lublin
Kontakt:

30 marca 2009, 11:51

Millkaj, ale nie o ilości białka ja mówiłam, bo białko to nie znaczy mięso, przecież równie dobrze może być pochodzenia roslinnego jak i zwierzęcego. Ja o wyższości Acany nad Eukanubą, Hill'sem, Iamsem mówię ze składu.

Co do skłonności do tycia kastratów i sterylizowanych to sprawdza się to u pewnej częsci kotów i nie jest ściśle powiązane z samym zabiegiem. Moje koty po zabiegach nie przytyły ani trochę, a karmię tak samo jak wcześniej.

Zboża są raczej średnio pomocne przy trawieniu, a jeśli jest ich bardzo dużo (więcej niż mięsa) w karmach o których rozmawiamy to to już jest całkiem złe. Niestety dobra opinia tak przylgnęła do marek Eukanuby, Iamsa, Hill'sa, że nikt już nie patrzy co w nich siedzi i nawet jak sład jest słabiutki to ludzi to kupują za kosmiczne pieniądze. Ja nie mówię, niech takie karmy też by były na rynku, ale nie za taką cenę :shock:

To, czy kot je coś chętniej czy mniej chętnie nie może być wyznacznikiem jakości karmy, oczywiście nie zmuszam nikogo do podawania Acany jesli kotu nie smakuje, ale nie świadczy to o złej jakości. Są koty, które Acany nie chcą, moje natomiast bez protestów zjadają 7,5 kg worki i znam też inne koty, którym Acana bardzo pasuje- więc to kwestia gustu wyłącznie. Animonda Izo nie jest zbyt dobra, ludzie utożsamiają suchą z mokrą, która jest przyzwoita, no ale niestety sucha jest kiepska, skład mierny no i kolorowe chrupki :wink:

Każdy ma prawo karmić czym chce i jak podałam tylko warianty wg mnie najlepsze, w których cena jest adekwatna z jakością i tym co w karmie siedzi, bo moim zdaniem płacenie kilkudziesięciu złotych za 2 kg karmy głównie zbożowej to jest pomyłka
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

30 marca 2009, 12:29

Przepraszam Cie, ale chyba troche przesadzasz....zadna z wymienionych przeze mnie karm nie jest karma zbozowa. Niestety na opakowaniach Hill's nie ma podanej procentowej zawartosci poszczegolnych skladnikow, tak jak jest to np. na Acanie, wiec uwazam ten spor za bezcelowy.
Nie samym miesem kot zyje, potrzebuje tez innych skladnikow... Dziwi mnie troche sklad Acany - owszem mieso jest, ale po co kotu tyle warzyw i owocow ?!
DamaKier
Posty:1130
Rejestracja:03 grudnia 2005, 20:59
Lokalizacja:Lublin
Kontakt:

30 marca 2009, 18:58

Przesadzam? Skład jednego z Hill'sów:

Mączka kukurydziana, mączka ryżowa, mięso z kurczaka i indyka, mączka z glutenu kukurydzianego, tłuszcz zwierzęcy, olej z ryb, L-lizyna, chlorek potasu, digest, oleje roślinne, DL-metionina, sól, węglan wapnia, , L-tryptofan

Nie potrzeba procentowej zawartości, żeby wyciągnąc kilka wniosków (zresztą na Acanie jest podana procentowa zawartośc tylko pierwszego składnika, reszta też nie ma procentowej zawartości, zreszta mało która karma ma skład z procentowymi zawartościami poszczególnych składników, co nie jest przeszkodą w oszacowaniu ile czego jest w karmie). Na II pierwszych miejscach jest wypełniacz, co dla mnie po prostu deklasuje karmę z miejsca, bo to jest jakaś pomyłka, żeby w karmie dla kotów (a dobra powinna zawierać moim zdaniem ok. 40-50% mięsa po usunięciu wody) na pierwszych dwóch miejscach był wypełniacz- i jakby tego było mało pierwszym wypełniaczem jest mączka kukurydziana- chyba jeden z najgorszych i najtańszych wypełniaczy. Mięso z kurczaka i indyka na 3. miejscu i nawet gdyby w tym miejscu była mączka, to karma byłaby słaba, ale jest nawet nie mączka tylko mięso- po obróbce termicznej utraci ok. 70% swojej objętości, więc spadnie na jeszcze dalsze miejsce (w efekcie będzie go w karmie kilka, kilkanaście procent). Za mięsem jest kolejny wypełniacz- gdyby zsumowac je wszystkie przekroczyłyby 50% wszystkich składników karmy. Na dalszych miejscach mięsa brak.

To nie jest wg Ciebie karma zbożowa? I to w dodatku w cenie ponad 50zł za 1,5 kg. Moim zdaniem to jakiś żart żeby w takiej cenie sprzedawać tak słaba karmę
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

30 marca 2009, 19:36

Znam sklad karmy Hill's :) I nie, nie jest to karma zbozowa - zbozowa bylaby gdyby miala 100 % zawartosci zboz.
Poza tym na wiekszosci karm Hill's jest napisana zawartosc procentowa miesa - wynosi od 40 do 60 %, wiec tak malo tego nie ma :)

A czym sa warzywa i owoce w Acanie czy TOTW, jak nie wypelniaczami ? :) Przeciez tak przetworzone warzywa czy owoce, nie maja juz zadnych wartosci odzywczych.
Zboza to weglowodany, ktore obok bialka i tluszczu, sa kotu niezbedne - chocby do tego zeby mial energie sie bawic i szalec :)

Ale jak mowilam wczesniej, kazdy karmi tak jak lubi :)
DamaKier
Posty:1130
Rejestracja:03 grudnia 2005, 20:59
Lokalizacja:Lublin
Kontakt:

30 marca 2009, 21:05

Millkaj pisze:Znam sklad karmy Hill's :) I nie, nie jest to karma zbozowa - zbozowa bylaby gdyby miala 100 % zawartosci zboz.
Poza tym na wiekszosci karm Hill's jest napisana zawartosc procentowa miesa - wynosi od 40 do 60 %, wiec tak malo tego nie ma :)
No nie bardzo się zgadzam, przecież jeśli masz czekoladę mleczną to oznacza, że jest w niej 100% mleka? Dla mnie jesli zboża jest więcej niż mięsa i jest go ponad połowa to jest to karma zbożowa, zresztą nie chodzi o nazwę- masz ochotę karmić kota czymś takim i płacic za to takie pieniądze?

40-60% mięsa? Podałam jeden ze składów i gdzie ta informacja? Poza tym jesteś w błędzie jeśli uważasz, że np. w takiem składzie...:

(min. 42% kurczaka; min. 57% kurczaka i indyka łącznie); mączka drobiowa, śruta kukurydziana, tłuszcz zwierzęcy, ryż, kukurydziana mączka glutenowa, podroby drobiowe, chlorek potasu, sól, fosforan dwuwapniowy

...57% oznacza, że zawartośc mięsa w 100% karmy wynosi 57%. Ten zapis (bardzo pokrętny i chyba celowo służący zmyleniu) oznacza, że w mączce drobiowej 57% stanowi kurczak i indyk (swoją drogą okreslenie kurczak mówi, że to może być wszystko z tego kurczaka i na pewno nie jest to tylko mięso), a reszta to nieznane coś pochodzące z bliżej nieznanego drobiu (czyli tak jak wyżej- 43% to może być każda część z bliżej nieokreślonego drobiu, a więc też niekoniecznie mięso i nie wierzę, bo to było tylko mięso). Natomiast ile jest tej mączki drobiowej nie wiemy, gdyby zsumować śrutę, ryż i mączke glutenową to przekorczyłyby one z pewnością zawartość mączki drobiowej.

Co do owoców i warzyw- są pomocne, a na pewno wole dać kotu karmę z nimi niz ze zbożem. Poza tym wiele z nich ma dobroczynne właściwości, np. żurawina wpływa korzystnie na układ moczowy- nie potrzeba w karmie jakiejś bliżej nieokreślonej formuły chroniącej dorgi moczowe, bo warzywa/owoce spełniają pewne role.

Możesz karmić tym koty i możesz uważać, że te karmy są dobre, choć skład naprawdę temu przeczy. Wszystko co piszę ma służyć temu, żeby każdy miał mozliwość wyboru czy chce płacić takie pieniądze za tak słabe w rzeczywistości karmy i czy chce tym karmić kota. Dla mnie te składy są po prostu śmieszne, a ludzie na nie nie patrzą, bo Hill's przecież taki dobry, nawet jak ma kilkanaście procent mięsa w suchej masie to przecież jest renomowany itd. itp. Chciałam pokazać, ile jest w tym prawdy.

Jesli Ciebie nie przeraża kupowanie karmy, której głównym składnikiem jest zboże lub kukurydza i nie masz nic przeciwko płaceniu 50-60 zł za 1,5- 2kg takiej karmy, to proszę bardzo. Każdy odpowiada za swoje zwierzę, ja moge wytłumaczyć i to wszystko bo nikogo na siłe nie zmuszę.
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

30 marca 2009, 21:50

Podobny sklad jak Hill's maja karmy RC...a jednak wszyscy je zachwalaja.

Poza tym skad wzielas taki opis skladu karmy Hill's ?
Na moim opakowaniu jest taki :
SKŁADNIKI:
Mączka kukurydziana, mięso z kurczaka i indyka, mączka z glutenu kukurydzianego, tłuszcz zwierzęcy, olej z ryb, L-lizyna, digest, chlorek potasu, sól, DL-metionina, węglan wapnia, L-tryptofan

Osobiscie uwazam dyskusje za zamknieta, ty masz swoje racje - ja swoje. Mozesz karmic czym chcesz...Ja nie mam zamiaru eksperymentowac na kotach, kupujac im karme firmy ktorej nie znam!

Przeczytaj sobie na jakiejkolwiek stronie weterynaryjnej (http://www.vetopedia.pl/article11-1-Zywienie_kota.html), ze kotu warzywa i mieso nie wystarczaja do zycia...

Pozdrawiam
DamaKier
Posty:1130
Rejestracja:03 grudnia 2005, 20:59
Lokalizacja:Lublin
Kontakt:

30 marca 2009, 22:08

No właśnie, RC jest podobna- taki sam szit, ale ma renomę, więc wszyscy kupują. A co w środku to już nieważne.

Tak naprawdę to karme poznaje się po składzie i nie za bardzo rozumiem co masz na mysli mówiąc, że jakąs karmę znasz a jakiejś nie znasz- jak mam skład przed nosem to już ją znam i jestem w stanie stwierdzic jakośc. Co więcej musze o niej wiedzieć?

Przeczytałam ten tekst i nie widzę, by było tam napisane, że odpowiednie węglowodany dla kota to gluten kukrydziany albo śruta, a wymienione są np. warzywa i ziemniaki, które są w karmach przeze mnie podanych. Ryżu jako wypełniacza też nie neguję, ale w odpowiednich ilościach.

No i przede wszystkim jest napisane: "Koty są mięsożercami, ich układ trawienny jest najlepiej przystosowany do trawienia białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Nie mogą więc, tak jak człowiek, czy nawet psy, zaspokajać swojego zapotrzebowania pokarmem roślinnym. Z tego właśnie powodu powinniśmy podawać im karmy bogate w mięso. Niestety, karmy z „dolnej półki” zawierają niekiedy zamiast mięsa sojowe wypełniacze, które są mało wartościowe dla kota."

Więc ogólnie pisze tam o tym, o czym i ja pisze tobie :wink: Poza tym ten tekst jest dosyć podstawowy i zawiera bardzo ogólne przesłanki na temat żywienia kotów, jest dużo więcej rzeczy które można podawac kotom oraz których nie należy im podawać.
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

31 marca 2009, 11:11

Wlasnie miesozercami :) wiec warzyw i owocow tez nie powinny jesc, tak wynika z Twojej teorii :)
DamaKier
Posty:1130
Rejestracja:03 grudnia 2005, 20:59
Lokalizacja:Lublin
Kontakt:

31 marca 2009, 11:41

Chyba się trochę zagubiłes w tym co sam piszesz :wink: Ja nie podałam żadnej swojej teorii tylko podałam cytat ze strony podanej przez Ciebie.

I ten cytat wyraźnie mówi o tym, że koty są mięsożercami, więc podstawą ich diety powinno być mięso. Ale zrozum, że koty jako mięsożercy nie moga jeśc tylko i wyłącznie samego mięsa, a równiez pokarm roślinny. I tu znowu potwierdza się moja teoria- karma dla kotów powinna mieć minimum 40-50% mięsa, żeby była odpowiednia dla kota.

Żaden Hill's, RC, Iams tego nie ma, co mozna z łatwością wyczytać ze składu, zawartośc mięsa w suchej masie jeśli chodzi o te karmy to może być od kilku do kilkunastu, dwudziestukilku procent.

Millkaj zastanów się jak coś piszesz bo spodziewałam się fajnej dyskusji na poziomie a jak na razie to głównie sam sobie przeczysz i nie opierasz się na faktach :wink:
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

31 marca 2009, 12:50

Nie ZGUBILAM SIE w tym co pisze - i jestem kobieta.

Nie chce mi sie poporstu walkowac wszystkiego od poczatku. Piszesz cytujac artykul ze koty sa miesozercami (co jest oczywiste - i nie widze powodu zeby ciagle to wywlekac) - ale nie samym miesem kot zyje. Wywnioslowalam z tego ironicznie, ze warzyw tez nie powinny jesc twoim zdaniem.

Nie musisz mi tlumaczyc ze koty nie moga jesc tylko miesa - wiem to i to bardzo dobrze, dlatego wlasnie nie uwazam zeby karmy Hill's, RC, Iams czy Eukanuba byly jak to powiedzialss - "przecietne".

Wlasnie 40-50 % miesa, wez do reki jakiekolwiek opakowanie Hill's i przeczytaj :)

Nie znam producenta tego TOTW - to uwazam za stwierdzenie: "nie kupuje karm firmy, ktorej nie znam".

Co do artykulu, zostal Ci on podany nie po to zebys negowala stopien zawartych w nim informacji. Poza tym nie czytasz dokladnie: "Węglowodany – są źródłem energii kota. Dostarczyć mu ich można poprzez podawanie ryżu, ziemniaków, płatków zbożowych oraz warzyw."[/b]
Ostatnio zmieniony 31 marca 2009, 13:10 przez Millkaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

31 marca 2009, 12:58

DamaKier pisze:
40-60% mięsa? Podałam jeden ze składów i gdzie ta informacja? Poza tym jesteś w błędzie jeśli uważasz, że np. w takiem składzie...
Na opakowaniu, karmy Hill's, na pierwszym miejscu. Przeciez mowilas ze znasz te sklady ?
DamaKier pisze:
(min. 42% kurczaka; min. 57% kurczaka i indyka łącznie); mączka drobiowa, śruta kukurydziana, tłuszcz zwierzęcy, ryż, kukurydziana mączka glutenowa, podroby drobiowe, chlorek potasu, sól, fosforan dwuwapniowy

...57% oznacza, że zawartośc mięsa w 100% karmy wynosi 57%. Ten zapis (bardzo pokrętny i chyba celowo służący zmyleniu) oznacza, że w mączce drobiowej 57% stanowi kurczak i indyk (swoją drogą okreslenie kurczak mówi, że to może być wszystko z tego kurczaka i na pewno nie jest to tylko mięso), a reszta to nieznane coś pochodzące z bliżej nieznanego drobiu (czyli tak jak wyżej- 43% to może być każda część z bliżej nieokreślonego drobiu, a więc też niekoniecznie mięso i nie wierzę, bo to było tylko mięso). Natomiast ile jest tej mączki drobiowej nie wiemy, gdyby zsumować śrutę, ryż i mączke glutenową to przekorczyłyby one z pewnością zawartość mączki drobiowej.
Tak samo nie wiemy ile tak naprawde jest tych warzyw w polecanych przez Ciebie karmach.
Patrzac na sklad TOTW, to szczerze mowiac nie jest on az tak wybitny jak go polecasz - mieso dopiero na 6 i 7 a dalej 9 miejscu :) na samym poczatku maczka z kurczaka ?! - czyli tak wlasciwie nie wiadomo co.
Blado wypada w porownaniu do Hill's gdzie mieso jest na 3 i 4 miejscu. Piszesz, ze " kurczak" czy "indyk" w karmie moze oznaczac wszystko, a co jest napisane w twojej karmie ? To samo. Dziczyzna i losos, dodane dla efektu "pieczony" :)
DamaKier pisze: Jesli Ciebie nie przeraża kupowanie karmy, której głównym składnikiem jest zboże lub kukurydza i nie masz nic przeciwko płaceniu 50-60 zł za 1,5- 2kg takiej karmy, to proszę bardzo. Każdy odpowiada za swoje zwierzę, ja moge wytłumaczyć i to wszystko bo nikogo na siłe nie zmuszę.
Nie nie przeraza mnie kupowanie karm dobrych firm. Dziwne jest to ze ani Acany, ani TOTW moje koty nie chca jesc....
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

31 marca 2009, 13:22

Omowienie rozumienia skladu karmy z podanego przeze mnie artykulu:

"Mączka z kurczaka, brązowy ryż, jęczmień, kasza owsiana, zmielona kukurydza, tłuszcz z kurczaka, mączka z pszenicy, mączka kukurydziana, mączka rybna, kasza...

Nie zachodzi tu żadne rozdzielanie, więc możemy przyjąć tą listę za prawdziwą. Jednak musimy zwrócić uwagę na całkowitą zawartość mięsa i zbóż. Pierwszym składnikiem może być mięso, jednak w tym przykładzie, bezpośrednio za nim, znajdują się cztery składniki zbóż, przed zawartością z kurczaka, po której znajdujemy jeszcze więcej zbożowych składników. Widzimy dalszy mięsny produkt (mączkę), jednak jest on dopiero na 9 pozycji. Jest bardzo prawdopodobne, że połączone składniki zbożowe znacznie przewyższają wagowo wszystkie składniki mięsne. Jest to karma ciężka zbożowo.:"


Porownaj to teraz ze skladem TOTW:
Mączka z kurczaka, groszek, słodkie ziemniaki, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszaniną tokoferoli), białko z ziemniaków, pieczona dziczyzna, wędzony łosoś, naturalna substancja smakowa, mączka z ryb morskich, tauryna, chlorek choliny, suszony korzeń cykorii, pomidory, jagody, maliny, ekstrakt z yucci schidigera, enterococcus faecium, lactobacillus casei, lactobacillus acidophilus, ekstrakt z drożdży piwnych, ekstrakt z suszonego aspergillus oryzae....itd.

Poza tym gdzie na Twojej karmie jest napisane, ze mieso stanowi w niej 40-50 % ?
DamaKier
Posty:1130
Rejestracja:03 grudnia 2005, 20:59
Lokalizacja:Lublin
Kontakt:

31 marca 2009, 17:42

Mączka kukurydziana, mączka ryżowa, mięso z kurczaka i indyka, mączka z glutenu kukurydzianego, tłuszcz zwierzęcy, olej z ryb, L-lizyna, chlorek potasu, digest, oleje roślinne, DL-metionina, sól, węglan wapnia, , L-tryptofan

Tu jest wg Ciebie mięso na I miejscu? Fascynujące

40-50% mięsa w Hill'sie? Chyba tylko w Twoim.

Nie znam Twojej płci a nick mi w żadnym stopniu nie ułatwiał jej odgadnięcia, więc nie masz co się rzucać.

No własnie, to wszystko o czym piszesz jest w RC, Hill'sie itp. Kilka wypełniaczy po sobie, jakby je zsumować, to zawartośc wypłeniacza znacznie przekracza zawartośc mięsa- "karma cięzko zbożowa" (widzisz, a jednak karma nie musi mieć 100% zboża żeby nazwać ją zbożową).

No właśnie, w TOTW jest mączka, czyli sucha masa na I miejscu. W Hill'sie mięso na 3 i 4- w suchej karmie jest go jeszcze mniej, czyli w rzeczywistości jest na jeszcze dalszym

Może lepiej to skończmy bo widzę, że nic z tego nie ma :wink:
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

31 marca 2009, 18:35

Spokojnie dziewczyno. To ma byc dyskusja. Ale rozumiem, ze zaczelo Ci brakowac argumentow i reagujesz zloscia :)
A po drugie nie rzucam sie tylko Ci zwrocilam uwage.

Z tego co widze nie przecztytalas w ogole skladu swojej karmy skoro mowisz ze jest lepsza chodz mieso jest na 6 i 7 miejscu :) a z artykulu ktory ci podalam maczka drobiowa, moze oznaczac wszystko, i tak naprawde nie wiadomo co to jest :) poza tym na mojej karmie mieso jest na 2 i 3 miejscu. Nie wiem skad ty bierzesz te sklady Hill.s.
I tak samo nie przeczytalas ze zrozumieniem cytatu z artykulu, ktory wrzucilam post wczesniej :)

Tez uwazam ze ta dyskusja jest bezcelowa :) i to juz jakies kilka postow temu
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2009, 01:26 przez Millkaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Millkaj
Posty:18
Rejestracja:25 marca 2009, 16:26

31 marca 2009, 23:56

Weterynaryjna ocena przydatnosci wymienionych przez Ciebie karm dla kotow kastrowanych:
Jakos tak to szlo:

"Trzeba zweryfikować przydatność danej karmy do żywienia konkretnego kota gdyz nie oznacza to, ze dobrze będą „służyć” każdemu kotu. Czasami karmy tańsze spośród karm dobrych są dla danego kota lepsze niż karmy najdroższe i najbardziej renomowane.
Oczywiście, teoretycznie i tylko teoretycznie, Hills i Iams czy Eucanuba albo RC są lepsze od wymienionych. W praktyce czasami okazuje się, że jest inaczej.
Karmy bogate w białko i tłuszcz są mało przydatne dla domowych kotów - kastratów, gdyż zawierają zbyt wiele energii metabolicznej, czyli są zbyt kaloryczne."


I nawet gdzies w opisie karmy TOTW i Acana, przeczytalam: "dla aktywnych kotow."
Poslugujac sie wzorem wyliczania ilosciowej zawartosi miesa w karmie i poszczegolnych jego skladnikow (artykul wyzej), wynika, ze TOTW jest karma warzywno-owocowa i tak naprawde miesa w niej niewiele (porownaj ilosc skladnikow miesnych i warzyw), w odniesieniu do karmy Hill's wyglada to pol na pol, z niewielka przwaga miesa.


Czyli sprawa zostala definitywnie wyjasniona (i prosze Cie nie mow ze nie powinnam wierzyc wetom, bo Ty, ze tak powiem - nie jestes "autorytetem" w tej dziedzinie).
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości