Karma dla kocurka z problemami moczowymi.

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

05 sierpnia 2007, 16:08

Trochę mnie dziwi, że Twój kot dostawał równocześnie RC Urinary i Uropet bo tych dwóch rzeczy nie powinno się łączyć. Jednak z doświadczenia własnego i innych kociarzy z Miau wiem, że ten RC stosowany solo nie zakwasza moczu jak należy i problem lubi nawracać. Teraz jest pytanie czy u Twojego kota te kłopoty były epizodyczne czy ma skłonności do kamieni. Jeśli epizodyczne to karmy dla kastratów jak nie RC Weight&Stones to wersja RC Skin Weight&Stones albo np. PPP After Care powinny wystarczyć, oczywiście z częstą kontrolą moczu. Może dostawać nawet bytówki (świetna jest ta nowa linia RC Pure Feline n01-n03), ale koniecznie minimum raz na miesiąc mocz do badania i obowiązkowo z osadem. Natomiast jeśli kot ma jednak predyspozycje do SUK (czego po jednym razie jeszcze nie wiesz) to powinien profilaktycznie dostawać przez parę miesięcy Hill's c/d z obniżoną ilością magnezu i fosforu. Mój niestety po tej karmie miał zaparcia, więc od dwóch miesięcy dostaje Hill's w/d z większą ilością włókna ale też przeciwdziałający SUK. Będzie jadł tą karmę do końca życia bo po powrocie na bytówki, czy na karmy dla kastratów po 2 tygodniach ma problemy - miał 4 nawroty pod rząd, miesiąc po miesiącu. A wracając do Twojego kota to według mnie może teoretycznie jeść każdą karmę, pod warunkiem że mocz będzie często badany. Jeśli kłopoty się znowu pojawią i to z tymi samymi kryształami to trzeba będzie przejść na jedną z karm, o których pisałam wcześniej. Trzeba się liczyć z tym, że przy karmieniu suchą karmą, kiedy kot trochę za mało pije w stosunku do potrzeb nawroty SUK są niestety 4x częstsze niż na mokrej karmie. Wielu wetów uważa, że ważniejsza od diety jest woda - im więcej kot pije, tym niebezpieczeństwo kamieni mniejsze. :wink: A czym Dżerry był karmiony przed zapaleniem pęcherza?
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

05 sierpnia 2007, 20:51

Jeśli Dżerry dostawał Uropet krótko, to w porządku. Problem z Urinary RC i Uropetem polega głównie na tym, że sama karma to może być za mało do zakwaszenia mocz, natomiast razem z Uropetem za dużo - pH może za bardzo zjechać. Przy zbyt niskim pH zaczynają sie wytrącać szczawiany wapnia, które są nierozpuszczalne w wodzie (niezależnie od pH) i mogą zaczopować cewkę moczową. Trzeba wtedy cewnikować, a czasem nawet operować. Dlatego wielu wetów radzi żeby unikać tego połączenia, a jeśli już to stosować krótko. Ciekawe, ale mój kot kiedy miał pierwszy atak też jadł RC dla kastratów i nic mu to nie dało. Wynika z tego, że nie zawsze ta karma kotu służy 8) .
Awatar użytkownika
patrilla
Posty:299
Rejestracja:19 września 2005, 20:53
Lokalizacja:Toruń

05 sierpnia 2007, 21:48

mój kocur od kilku lat jest na RC urinary i ma się dobrze chyba mu wystarcza ale jak tylko dłużej niż tydzień zje dla kastratów to jest krzyk i zaczynają sie problemy ...
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

06 sierpnia 2007, 00:25

Czytałam ostatnio kilka zachodnich prac na temat wpływu suchych karm na SUK. Okazuje się (nie odkryli Ameryki), że w karmach dla kotów jest za mało białka zwierzęcego i białka w ogóle, a za dużo węglowodanów do utrzymania właściwego pH. Główni winowajcy to skrobia kukurydziana, pszenna i soja. Autorzy sugerowali, że aby było OK karma powinna zawierać nie więcej niż 5 % węglowodanów. Znacie jakąś podobną?
Awatar użytkownika
ligia75
Posty:54
Rejestracja:09 maja 2007, 22:52
Lokalizacja:Płock

06 sierpnia 2007, 11:53

Hm... Nawet Orijen ma 15%... ATA, jeśli znalazłaś to w necie, to czy mogłabyś mi podesłać linki na PW? Byłabym bardzo wdzięczna :)
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

06 sierpnia 2007, 13:30

To Orijen jest naprawde super bo większość innych ma ponad 30%. Już Ci posyłam linki :D .
Awatar użytkownika
ligia75
Posty:54
Rejestracja:09 maja 2007, 22:52
Lokalizacja:Płock

06 sierpnia 2007, 14:22

Problem jest tylko taki, że nie wszystkie koty chcą się żywić w sposób "biologicznie odpowiedni". Moja Lora np. nawet nie spróbowała po powąchaniu i zastanawiam się, czy to może dlatego, że kupilam w zwykłym zoologu na wagę - karma mogła być zwietrzała itp. Nawet podniosłam temat dotyczący Orijena, żeby ktoś się podzielił doświadczeniami, ale jakoś nikt się nimi na razie nie dzieli...
W każdym razie serdeczne dzięki za linki - tę pierwszą stronę to nawet kiedyś znalazłam, ale nie miałam wtedy czasu, żeby się w nią zagłębiać, a później gdzieś mi zginęła :)
Awatar użytkownika
ligia75
Posty:54
Rejestracja:09 maja 2007, 22:52
Lokalizacja:Płock

08 sierpnia 2007, 13:21

ATA pisze:Czytałam ostatnio kilka zachodnich prac na temat wpływu suchych karm na SUK. Okazuje się (nie odkryli Ameryki), że w karmach dla kotów jest za mało białka zwierzęcego i białka w ogóle, a za dużo węglowodanów do utrzymania właściwego pH. Główni winowajcy to skrobia kukurydziana, pszenna i soja. Autorzy sugerowali, że aby było OK karma powinna zawierać nie więcej niż 5 % węglowodanów. Znacie jakąś podobną?
Pobuszowałam sobie wczoraj trochę po necie i znalazłam jeszcze bliższe ideałowi wśród karm weterynaryjnych Puriny (chyba niedostępnych w Polsce?), z tym, że te akurat są przeznaczone dla cukrzyków:

DM Feline Formula
This very high-protein and low-carbohydrate diet fits a cat's unique metabolism.

Dietary Characteristics
Purina Veterinary Diets® DM® brand feline formula provides complete and balanced nutrition for the adult cat and has been formulated to achieve the following characteristics:

High protein
Source of omega-3 and omega-6 fatty acids
Low carbohydrate
High level of Vitamin E
Ask your veterinarian about Purina® Glucotest® brand Feline Urinary Glucose Detection System

USE ONLY AS DIRECTED BY YOUR VETERINARIAN

Guaranteed Analysis (Dry)
Crude Protein (Min) 51.0%
Crude Fat (Min) 15.0%
Crude Fiber (Max) 3.0%
Moisture (Max) 12.0%
Vitamin E (Min) 100 IU/kg
Carbohydrate* (Min) 13.5%
Omega-6 Fatty Acids* (Min) 2.0%
Omega-3 Fatty Acids* (Min) 0.33%
*Not recognized as an essential nutrient by the AAFCO Cat Food Nutrient Profiles.

Guaranteed Analysis (Canned)
Crude Protein (Min) 12.5%
Crude Fat (Min) 4.5%
Crude Fiber (Max) 2.0%
Moisture (Max) 77.0%
Vitamin E (Min) 57 IU/kg
Carbohydrate* (Min) 2.0%
Omega-6 Fatty Acids* (Min) 0.80%
Omega-3 Fatty Acids* (Min) 0.20%
*Not recognized as an essential nutrient by the AAFCO Cat Food Nutrient Profiles.

A dla karm dla kotów z problemami moczowymi nie podają zawartości węglowodanów ogółem, tylko błonnik, niestety:

UR St/Ox Feline Formula
This special diet contains complete and balanced nutrition for cats. It is formulated to promote increased water intake, which is recommended for urinary tract health.

Dietary Characteristics
Purina Veterinary Diets® UR™ St/Ox brand canned and dry feline formulas provide complete and balanced nutrition for adult maintenance and have been formulated to achieve the following characteristics:

Urinary acidification
Promotes increased water intake
Promotes increased urine volume
Added taurine

USE ONLY AS DIRECTED BY YOUR VETERINARIAN

Guaranteed Analysis (Dry)
Crude Protein (Min) 40.0%
Crude Fat (Min) 11.0%
Crude Fiber (Max) 4.0%
Moisture (Max) 12.0%
Magnesium (Mg) (Max) 0.09%

Guaranteed Analysis (Canned)
Crude Protein (Min) 10.5%
Crude Fat (Min) 5.0%
Crude Fiber (Max) 1.5%
Moisture (Max) 78.0%
Magnesium (Mg) (Max) 0.03%

Z tym, że w ogóle nie bardzo sobie wyobrażam, jak w karmie suchej można byłoby jeszcze bardziej obniżyć zawartość węglowodanów...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości