jak podtuczyć kota?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

redlajn
Posty:2
Rejestracja:24 grudnia 2011, 00:12

24 grudnia 2011, 00:52

Witam,
kilka dni temu uratowałam kicię, która wpadła w głęboki dół i nie była w stanie sama wyjść mimo podstawianych desek i innych pomocy. Po kilku godzinach kombinowania udało się wyciągnąć kitkę, a że okazała się wyjątkowo słaba i ciapowata (chwilę po "odłowieniu" chciała z powrotem wskoczyć do drugiego dołu) postanowiłam zapewnić jej kawałek ciepłego kąta i pożywienie, aby mogła nabrać sił.
Kotka okazała się wyjątkowo wychudzona, z katarem w zestawie. Po kilku dniach grzania w łazience, przemywania pyszczka i karmienia gotowanymi serduszkami z ryżem kicia odżyła i zaczyna brykać. Nadal jest jednak strasznie chuda. Czym i ile karmić takiego kota aby zaczął nabierać masy?
Kiciuchna okazała się wyjątkowo wybredna, gdy dostanie tylko suchą karmę w ramach buntu wywraca miskę i nie je, a po zmieszaniu z mokrą wygrzebuje łapką tylko to co jej pasuje.
Ze względu na jej wybredność i wyjątkowe garnięcie się do człowieka, domniemam iż była kiedyś kotem domowym.

Dodatkowym problemem jest jej stosunek do kuwety. Potrafi ładnie z niej korzystać, jednakże po wypuszczeniu na mieszkanie kilkukrotnie zdarzyło się, że załatwiała swoje potrzeby na podłodze w kuchni. Jak poskromić ten problem?

Jako, że stan kotki zaczął się szybko poprawiać, postanowiłam początkowo oszczędzić zwierzakowi stresu związanego z wizytą u weterynarza, szczegółowy przegląd i odrobaczanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku.

Najprawdopodobniej kicia (roboczo nazwana Ciapa) zostaje u mnie już na stałe :) Wszystko zależy od jej aklimatyzacji mieszkaniowej po całkowitym wyleczeniu, bo jeśli niestety będzie ciągnęło kota do wolności, nie zamierzam fundować "złotej klatki".
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 grudnia 2011, 01:00

Kota nie się tak łatwo zatuczyć zwłaszcza świeżo przygarniętego z katarem kocim. On stopniowo wraz ze zdrowieniem i jedzeniem będzie przybierał na wadze. Na pewno będzie potrzebna z takim zwierzakiem wizyta u lekarza nawet po to aby go odrobaczyć , bo może być to jedną z przyczyn nieprzybierania na wadze.
redlajn
Posty:2
Rejestracja:24 grudnia 2011, 00:12

18 stycznia 2012, 20:08

dziękuję za odpowiedź :) w sumie dopiero teraz tu zajrzałam, ale uprzejmie donoszę, że od 29 grudnia kot jest pod stałą opieką lekarza, został odrobaczony, a po prawie 3 tygodniach szprycowania zastrzykami i tabletkami koci katar został zaleczony. teraz zaleczamy uszy, choć tragedii na szczęście nie ma :). do suchej karmy nadal ma dystans (choć jest to prawdopodobnie spowodowane brakiem części uzębienia), ale puchy i domowe wyroby wciąga w ilościach znacznych. strasznie się łasi i pcha na kolana. no i kuweta także opanowana do perfekcji :) waga również w górę skoczyła - 29 grudnia było 2,3kg a dziś już 3,25kg. 8)

a tak wygląda szczęśliwa Ciapa:

http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 673110.jpg

:twisted:
pacjent
Posty:1
Rejestracja:24 sierpnia 2009, 15:41

21 stycznia 2012, 20:09

Kotka sama się podtuczy, jak ze zdrowiem będzie miała lepiej. Nie trzeba kombinować.
rakea
Posty:1
Rejestracja:10 lutego 2010, 22:25

26 stycznia 2012, 16:04

tuczenie a raczej uzupełnianie "niedoborów masy" najlepiej wychodzi RC convalescence w proszku (który rozrabia się wodą i podaje w misce - oczywiście pod warunkiem, że kotu smakuje lub gęstsze strzykawką) - jak ze wszsytkim nalezy zachować umiar :)
agata1987
Posty:1
Rejestracja:28 stycznia 2009, 14:58

20 lutego 2012, 13:42

moja kotka jak wyzdrowiała po kocim katarku sama zaczyna tyc a najpierw choc jadła dużo niestety nic po niej nie było widac
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości