Kocurek z zapaleniem pęcherza moczowego

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Mój_kotek1

17 lipca 2015, 17:15

Witam
To jest mój pierwszy post na forum, i jak każdy tutaj piszący, szukam pomocy i porad dla mojego chorego kotka.
Kocurek w kwietniu skończył rok. Jest kastratem.
Od 3 miesięcy leczę go na zapalenie pęcherza moczowego. Prawdopodobnie, to idiopatyczne zapalenie. Leczenie jak do tej pory nie przynosi efektu. Kotek 3 razy się zatkał i miał założony cewnik.
Brał antybiotyki, leki przeciwzapalne, rozkurczowe, Urosept ,ale wszystko bez efektu.
Kocurek co rusz posikuje w różne miejsca, a kuwetę odwiedza kilkanaście razy dziennie. Mocz oddaje bardzo często, ale w minimalnych ilościach. Nawet ciężko pobrać mocz do badania.

Z badań miał robione kilkukrotne USG pęcherza i dróg moczowych. RTG pęcherza, badania biochemiczne krwi i częste badania moczu. Mocz na posiew też był badany, ale w trakcie brania antybiotyku i wyszedł jałowy.
Badania nie wykazały żadnych kamieni, struwitów.

Ostatnio USG układu moczowego miał robione 3 tygodnie temu i oprócz łagodnego pogrubienia ściany pęcherza żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono.

Wynik USG
Pęcherz moczowy jest wypełniony klarownym moczem. Jedynie ściana pęcherza jest łagodnie pogrubiona ( możliwy stan po zapaleniu ).

Mocz również był badany i lekarz stwierdził, że wynik jest bardzo dobry i stan zapalny ustapił, mocz jest klarowny i on na tym etapie kończy leczenie, pomimo, że kot cały czas posikiwał i oddawał małe ilości moczu.
Od tamtej pory kocurek otrzymywał wyłącznie karmę mokrą RC Uninary.

Wczoraj 16 lipca zrobiłam kotkowi kontrolne badanie moczu.

Barwa: jasnożółty
Przejrzystość: lekko mętny
Ciężar właściwy: 1,047
Odczyn: 7,0
Białko: nieobecne
Krew: ( +++ )
Glukoza: nieobecna
Aceton: nieobecny
Urobilinogen: w normie
Barwniki żółciowe: nieobecne

Osad moczu
Erytrocyty świeże: luźno zalegają p/w
Erytrocyty częściowo wyługowane: luźno zalegają p/w
Leukocyty: 10-14 w p/w
Nabłonki okrągłe: 6-8 p/w
Nabłonki z głębszych warstw: pojedyncze w p/w
Nabłonki płaskie: pojedyncze w p/w
Bakterie: dość liczne w p/w

Porządziłam się sama :( i od wczoraj zaczęłam podawać kocurkowi Furaginum i UrinoVet oraz suchą karmę Royal Canin Urinary H/D i staram się go dopajać, ale widać, że juz ma dość tego ciągłego dopajania strzykawką i się stresuje.
Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale już sama nie wiem jak pomoc kotu? To jest młody kociak a już 3 razy się zatkał :(
Bardzo proszę o porady.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 lipca 2015, 12:20

ja furaginu nie zastosowałbym . Kot wymaga zdecydowanie intensywniejszego leczenia . Zaczyna mieć kłopoty z nerkami i tak jak będziesz się tak bawić o problem się spotęguje. To wyniki do porządnego leczenia a nie straszenia kota lekami.
Mój_kotek
Posty:1
Rejestracja:17 lipca 2015, 16:31

27 lipca 2015, 13:41

Dziękuję Panie doktorze za odpowiedź. Już zarejestrowałam kotka na wizytę do lekarza weterynarii na dzisiaj.
Jeżeli Pan doktor mógłby mi coś zasugerować,podpowiedzieć, abym w rozmowie z lekarzem coś nie coś wiedziała.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

03 sierpnia 2015, 19:56

proszę pytać co jeszcze Pani chce wiedzieć.
Agaucha1

19 marca 2016, 23:40

Witam
Bardzo proszę o opinię Pana doktora dot. wyników moczu kota 11 letniego EXO kastrata. O czym świadczą te wyniki? Co należy robić?

Badanie ogólne moczu
Przejrzystość przejrzysty
Barwa jasnożółty
Ciężar właściwy 1,021 kg/l
pH 6,0
Glukoza nieobecna mg/dl
Ketony nieobecne mg/dl
Urobilinogen w normie
Bilirubina nieobecna
Białko nieobecne
Azotyny nieobecne
sad moczu met. cytometrii przepływowej
Erytrocyty 33,40 /µl
Leukocyty 32,90 /µl
Nabłonki płaskie 8,10 /µl
Nabłonki okrągłe 6,70 /µl
Wałeczki 0,34 /µl
Kryształy 0,80 /µl
Plemniki 0,00 /µl
Komórki drożdży 0,00 /µl
Pasma śluzu 0,11 /µl
Bakterie 34,70 /µl
Erytrocyty izomorficzne 33
Erytrocyty wyługowane 0,00
Wałeczki patologiczne 0 /µl

Nadmienię, że kot bardzo często sika (ok. 9 x dziennie tak po ok. 15ml).
Z góry dziękuję za opinię.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości