HCM u Maine Coona - pomocy

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

luki4ever
Posty:21
Rejestracja:19 czerwca 2008, 08:45
Lokalizacja:Kraków

23 czerwca 2008, 12:11

Liwia pisze:
ile mutacji bedziecie badac? Jedna czy dwie?
i niestety pewnosci z testow nie bedziesz mial :(
jeśli wyjdzie wynik pozytywny to będę miał pewność. Jeśli Maine Coon ma HCM to 90% jest, że to choroba genetyczna, a 10%, że nie.
Liwia
Posty:482
Rejestracja:07 października 2005, 09:39
Lokalizacja:Kraków

23 czerwca 2008, 12:26

jesli pozytywny - to oczywiscie masz racje (oby nie byl :!: ).
Ile tych mutacji bedziecie badac? jedna czy dwie?
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

23 czerwca 2008, 21:30

Ten cytat pochodzi z jednej z weterynaryjnych stron (na pewno tam byliście) i przyznam się, że ten drugi przypadek mnie zdumiał :shock: .

"Mamy, więc możliwość uzyskać z laboratorium trzy rodzaje wyników:

1. HCM/HCM – który oznacza, że kot jest homozygotą niosące oba wadliwe allele tego genu i jest wysoce prawdopodobne, że kot zachoruje na kardiomiopatię przerostową. Wynik taki oznacza również eliminację z programów hodowlanych z uwagi na możliwość przekazywania tego genu każdemu z potomstwa niezależnie od doboru partnera (gen jest autosomalny dominujący)

2. n/HCM – który oznacza, że kot jest heterozygotą i może (ale nie musi) zachorować na kardiomiopatię przerostową. Obecnie stwierdzono, że w populacji kotów rasy Maine Coon ten genotyp ma około 30% kotów w Europie (w tym w Polsce). Większość specjalistów warunkowo dopuszcza koty z takimi wynikami do rozrodu jedynie z kotami z wynikami n/n i pod warunkiem, że koty te mają szczególnie ładne inne cechy. Nadal trwają spory dotyczące czy można te koty rozmnażać, ale powstały w 2004 roku HCM Health Programme dopuszcza takie koty do kontrolowanego rozrodu.

3. n/n – który jest wynikiem najbardziej pożądanym i oznacza, że kot jest wolny od mutacji genu MyBPC3 i może być dopuszczany do rozrodu z kotami z wynikami n/n i warunkowo n/HCM.
"

I później się dziwić, że pojawiają się mioty z HCM, na dodatek legalnie :shock: Luki4ever, a czy w przypadku Twojego kota wykluczono wszystkie inne przyczyny HCM? Sporo ich jest...
luki4ever
Posty:21
Rejestracja:19 czerwca 2008, 08:45
Lokalizacja:Kraków

27 czerwca 2008, 22:31

krew oddana, kociak był niezwykle grzeczny i dzielny :P

teraz musimy poczekać 7 dni na wyniki, pozostałe badania krwi wyszły w porządku 8)
Awatar użytkownika
Amika
Posty:1628
Rejestracja:26 listopada 2006, 20:24
Lokalizacja:Chełm

28 czerwca 2008, 00:02

Mizianki dla grzecznego, dzielnego kiciusia i kciuki za jego zdrówko :D
Gość

01 lipca 2008, 15:03

Luki4ever, w Krakowie Pani doktor Patrycja Bednarz wykonuje echo serca i dokładnie opisuje zmiany kardiomiopatyczne w sercu. Moja koteczka jest leczona u niej. Polecam.
Ponadto mylisz sie uważając, ze hodowcy lekceważą problem kardiomiopatii przerostowej. Na pewno nie wszyscy. zajrzyj do xxxxxxxxxxxxxxxxxx
luki4ever
Posty:21
Rejestracja:19 czerwca 2008, 08:45
Lokalizacja:Kraków

01 lipca 2008, 17:11

Anonymous pisze:Luki4ever, w Krakowie Pani doktor Patrycja Bednarz wykonuje echo serca i dokładnie opisuje zmiany kardiomiopatyczne w sercu. Moja koteczka jest leczona u niej. Polecam.
Ponadto mylisz sie uważając, ze hodowcy lekceważą problem kardiomiopatii przerostowej. Na pewno nie wszyscy. zajrzyj do xxxxxxxxxxxxxxx
dziękuję za informację, natomiast jeśli chodzi o hodowców to nie ukrywam, że mnie intresuje najbardziej to jak podchodzi do tematu i samej hodowli osoba od której mam kota :evil: ...a to, że są w śród nich normalni i uczciwi to wiem i nie neguje tego.
Marsjanka
Posty:5
Rejestracja:20 września 2007, 16:03
Lokalizacja:Stare Babice

23 lipca 2008, 14:33

zapraszam na forum mainecoonowe [url]xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

sporo tam napisano o HCM i wszelkich badaniach
Hikari
Posty:233
Rejestracja:13 sierpnia 2008, 10:42
Lokalizacja:Kraków/Nowy Sącz

17 sierpnia 2008, 19:17

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, gdyż natknęłam się na ciekawy artykuł:
Artykuł z Uni Klinik Giessen

W Klinice Małych Zwierząt przy Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium w Niemczech zostały przeprowadzone badania odnośnie dostępnych w Niemczech dwóch testów genetycznych na obecności mutacji mających wywoływać kardiomiopatię przerostową (hypertrophic cardiomyopathy – HCM) u kotów rasy Maine Coon. Wyniki badań udowadniają, że testy te nie wnoszą nic nowego do tematyki zapobiegania tej chorobie u kotów rasy Maine Coon. Wyniki badań pokazują, że koty, u których badania genetyczne wykazały nosicielstwo zmutowanego genu, jak i koty z negatywnymi wynikami badania genetycznego w równym stopniu zapadają na kardiomiopatię przerostową.

Wyniki tych badań zostały przedstawione w formie wykładu na specjalistycznym zjeździe weterynarzy w Giessen.
Genetyczne powiązanie polimorfizmów A31P i A74T z występowaniem kardiomiopatii przerostowej u kotów rasy Maine Coon. (Wykładowcy z wydziału kardiologii Kliniki Małych Zwierząt przy Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium: C. Schinner, K. Weber, K. Hartmann, G. Wess)

Wstęp: Kardiomiopatia przerostowa jest najczęstszą chorobą serca u kotów z autosomalnym dominującym genem i zmienną penetracją. Polimorfizmy A31P i A74T (SNPs) w genie kodujący białko C wiążącym miozynę (MyBPC3) są obecnie uważane za odpowiedzialne za występowanie kardiomiopatii przerostowej u kotów rasy Maine Coon. W praktyce wyniki badania ultrasonograficznego często odbiegają do genotypu. Jednocześnie zarówno hodowcy kotów tej rasy, jak i lekarze weterynarii nie są jednoznacznie zgodni co do postępowania wobec kotów genetycznie pozytywnych, lecz kardiologicznie zdrowych. Dlatego celem badania było oszacowanie klinicznego powiązania obu SNP, jak i ocena klinicznej wiarygodności testów genetycznych dostępnych obecnie na rynku.

Materiał i metody: Badaniom poddano 83 koty rasy Maine Coon i 68 kotów innych ras. Koty płci żeńskiej musiały mieć więcej niż 36 miesięcy, a koty płci męskiej więcej niż 24 miesiące. Koty zostały przebadane echokardiograficznie poprzez badanie ultrasonografowe serca, a także genetycznie poprzez Taqman® Genotyping Assays.

Wyniki: 21,13% przebadanych kotów było zdrowych według badania echo serca, a pozytywnych w teście genetycznym na A31P-SNP,
32,84% przebadanych kotów było zdrowych według badania echo serca, a pozytywnych w teście genetycznym na A74T-SNP,
75% z kotów chorych na HCM (według badania echo serca) były negatywnych w teście genetycznym na A31P-SNP,
50% z kotów chorych na HCM (według badania echo serca) były negatywnych w teście genetycznym na A74T-SNP.

Zróżnicowanie alleli nieznacznie różniło się od grup fenotypów.

Według przedłożonej populacji nic nie wskazuje, że dostępne na rynku genetyczne testy posiadają praktyczną wartość. Przeprowadzona komputerowo analiza białka zaszeregowała oddziaływanie SNP na białka jako polimorfizm A31P specyficzny dla kotów rasy Maine Coon, podczas gdy A74T występuje także u kotów innych ras.

Wnioski: Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono żadnego powiązania między występowaniem kardiomiopatii przerostowej (HCM), a polimorfyzmami.
luki4ever
Posty:21
Rejestracja:19 czerwca 2008, 08:45
Lokalizacja:Kraków

12 października 2008, 05:46

też to czytałem, co nie zmienia faktu, że mój kociak ma już na 100% stwierdzoną chorobę HCM.

test krwi wyszedł pozytywny, podobnie badanie kardiologiczne przeprowadzone przez dr Niziołka które wykazało początek choroby.

jedyny plus tej sytuacji jeśli w ogóle można tak napisać jest to iż choroba została wykryta wcześnie i może uda się przedłużyć kociakowi życie o 1-2 lata (max przy tej chorobie to 4 lata)

wszystkich przyszłych właścicieli kotów rasy Maine Coon jeszcze raz przestrzegam przed zakupem kota w hodowli "Hodowla z Garlicy Duchownej" znajdującej się koło Krakowa. Koty w tej hodowli są nosicielami zmutowanego genu, a ponadto najprawdopodobniej także mają dysplazję stawów :!: :!: :!:
Kropka 2310
Posty:92
Rejestracja:12 czerwca 2008, 23:21
Lokalizacja:Szczecin
Kontakt:

12 października 2008, 09:24

Bardzo, bardzo Ci współczuję. Strasznie jest żyć człowiekowi z tragiczną świadomością, że każdy dzień jest wygranym na loterii. Mam nadzieję, że mimo wszystko długo się nim nacieszysz.
Awatar użytkownika
sunshain
Posty:426
Rejestracja:05 grudnia 2008, 14:53

30 grudnia 2008, 14:57

Gen Testy sa nie wiarygodne!
tutaj link, kto nie zna niemieckiego nich szuka po angielsku...
http://www.kresken.com/aktuelles/schatt ... page=0%2C0

skrócone tłumaczenie "chodzi o to, ze na podstawie badan Dr. Kreskena (wybitny niemiecki Kardiolog) nie stwierdzono ZADNEGO zwiazku pomiedzy gen testami a wystepowaniem HCM. Malo tego wsrod przebadanej puli zwierzat statystycznie wiecej N/N mialo pozytywne echo serca niz N/HCM.
do tej pory byly to tylko badania, teraz jest to oficjalne."
Kropka 2310
Posty:92
Rejestracja:12 czerwca 2008, 23:21
Lokalizacja:Szczecin
Kontakt:

02 stycznia 2009, 22:13

Luki4ever. Co u Ciebie? Jak kotek?
luki4ever
Posty:21
Rejestracja:19 czerwca 2008, 08:45
Lokalizacja:Kraków

16 czerwca 2011, 19:01

Kropka 2310 pisze:Luki4ever. Co u Ciebie? Jak kotek?
witam,

dawno mnie tutaj nie było. Tak po przebadaniu krwi okazało się, że mój kociak ma HCM/HCM oraz dysplazję stawów.

pozdrawiam
luki4ever
Posty:21
Rejestracja:19 czerwca 2008, 08:45
Lokalizacja:Kraków

16 czerwca 2011, 19:05

sunshain pisze:Gen Testy sa nie wiarygodne!
tutaj link, kto nie zna niemieckiego nich szuka po angielsku...
http://www.kresken.com/aktuelles/schatt ... page=0%2C0

skrócone tłumaczenie "chodzi o to, ze na podstawie badan Dr. Kreskena (wybitny niemiecki Kardiolog) nie stwierdzono ZADNEGO zwiazku pomiedzy gen testami a wystepowaniem HCM. Malo tego wsrod przebadanej puli zwierzat statystycznie wiecej N/N mialo pozytywne echo serca niz N/HCM.
do tej pory byly to tylko badania, teraz jest to oficjalne."
większych bzdur nie czytałem. Oczywiście, że testy są wiarygodne.

Najlepsze jest to, że kobieta która sprzedała mi chorego kota (i nie tylko mnie) robi to nadal, wszyscy o tym wiedzą i nikt nic z tym nie robi. Chory kraj.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości