Zespolenie wrotno oboczne

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

As84
Posty:2
Rejestracja:03 listopada 2023, 12:42

03 listopada 2023, 13:25

W maju tego roku u kotka stwierdzono zespolenie wrotno oboczne (kot rasy Brytyjczyk krótkowłosy ) końcem sierpnia miała zabieg , został założony pierścień . 4 października byliśmy z kotkiem na wizycie kontrolnej i po zrobieniu badań krwi , usg i rentgena Pani dr stwierdziła ,że wszystko jest ok i kot może być już traktowany jak kot zdrowy . Z racji tego ,że miała nawracające biegunki, Pani dr zaleciła nam jeszcze ok 2-3 tyg żeby kotka była na Royal Canin gastro (wcześniej sucha renal ) i po tym czasie zacząć wprowadzać jej już normalną karmę bytową . Kilka dni temu dostała feringe i zaczęła się ślinić, ogólnie ostatnio zdążają się jej „gorsze” dni . Ślini się i jest osowiała , jakby ją bolało .
Zostaliśmy poinformowani ,że jak zacznie przechodzić na normalną karmę to może czuć się trochę gorzej , bo to jednak będzie większa ilość białka niż miała do tej pory i organizm może potrzebować czasu żeby się przestawić .
Moje pytanie … czy jest możliwe ,że po tak krótkim czasie to zespolenie się odnowiło ?? Badaniach krwi robionych końcem września było wszystko ok , miała lekko obniżone mocznik i keratynine ale to chyba normalne .
Nie wiemy czy teraz zostać na normalnej karmie czy wrócić do gastro .
Narazie dajemy jej spowrotem gastro sucha i dostaje również saszetkę karmy mokrej hipoalergicznej ( zanim ją zdiagnozowano była na niej i dobrze się czuła , a poza tym kot nie bardzo chce jeść sucha ).

Pozdrawiam
Vet4u
Posty:817
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

06 listopada 2023, 15:14

Dzień dobry,
Do objawów występujących u kotów cierpiących na zespolenie wrotno-oboczne należą: posmutnienie, senność, niezborność ruchowa, problemy z widzeniem, ślepota, nadmierne ślinienie i przełykanie. Jeżeli mają Państwo wątpliwości do skuteczności korekcji tego zaburzenia warto byłoby udać się na kontrole by sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
W kwestii karmy - koty zaleca się karmić karmą mokrą a nie suchą, dlatego jeśli kotkowi służy karma mokra to można pomyśleć o stopniowym przestawieniu kota na karmę mokrą.

Pozdrawiamy
Zespół Vet4u
As84
Posty:2
Rejestracja:03 listopada 2023, 12:42

06 listopada 2023, 17:36

Jesteśmy już umówieni na usg ale to dopiero w przyszłym tygodniu . Kot na chwilę obecną je głównie mokra karmę, suchą jedynie dojada . I na chwilę obecną jedyną karmą po której nie czuję się źle to hipoalergiczna medica.
Niestety przed operacją jadła tylko suche gdyż po mokrej (nawet renalu ) bardzo źle się czuła .wiem , że przypadków zespolenia jest więcej u psów niż u kotów ale czy możliwe jest ,żeby w tak krótkim czasie (od ostatniego usg minął miesiąc i wtedy wszystko było ok ) nastąpił nawrót ??
CircuitCarpenter
Posty:10
Rejestracja:04 września 2023, 13:28

10 listopada 2023, 11:44

ałć, to niełatwa sprawa z kotkiem. 🐱
No to, co tu powiedzieć, lepiej zaczekać na to usg i zobaczyć, co się dzieje w środku. Pani dr na pewno coś się dowiedzie, bo badania krwi mogą nie zawsze wszystko powiedzieć.

Co do jedzenia, no to trzymajcie się tego, co kotek toleruje. Może warto posłuchać weterynarza i stopniowo wracać do normalnej karmy, ale jak się nie czuje po feringe, to może faktycznie lepiej jeszcze poczekać.

A co do nawrotu, no, trudno powiedzieć, czasem organizm kotków robi różne numery. Jak mówią, każdy przypadek jest inny.

Trzymajcie się i czekajcie na to usg, może coś więcej się wyjaśni. 🐾
Pozdrawiam!
Pozdrawiam, 😊
growlingfuzzy
Posty:2
Rejestracja:17 października 2024, 06:38

17 października 2024, 06:45

Właściwie przy drobnych operacjach u kotów należy zachować ostrożność. Prawdziwe działania są nieuniknione. Zalecane są regularne badania kontrolne w celu określenia skuteczności urazu po operacji. Twoje udostępnianie jest naprawdę świetne.coreball
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości