Stwirdzona cukrzyca - wyniki i monitorowanie

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

notbear
Posty:4
Rejestracja:25 marca 2010, 20:48
Lokalizacja:Wrocław

25 marca 2010, 22:32

Witam

Kot moich rodziców ma 13 lat, kastrat, domowy, wychodzący sporadycznie pod nazdorem w sezonie letnim, silny, aktywny. Jego średnia waga wynosiła zawsze 6,5-7 kg, przy czym jest to zwierzak sporych rozmiarów i raczej nie miewał dużej nadwagi. W ostatnich miesiącach schudł do 5,7 kg, stracił energię i apetyt. Diagnoza: cukrzyca.

Aktualne wyniki:
Leukocyty: 3,8 tys/ul
Erytrocyty: 9,89 mln/ul
Hemoglobina: 12,4 g/dl
Hematokryt: 49,5 %
MCV: 50,1 fl
MCH: 12,5 pg
MCHC: 25,1 g/dl
Płytki: 143 tys/ul
Limfocyty: 95,3 %
Limfocyty: 3,6 tys/ul
RDW: 27,3 fl
Cukier: 377 mg/dl
Mocznik: 49 mg/dl
Kreatynina 1,01 mg/dl
AspAT: 112 u/l
ALAT: 254 u/l
Fosfataza alkaliczna: 61 u/l


Wet zaordynował Caninsulinę, na początek 4 jednostki. Po 5 dniach przyjmowania insuliny kocur odzyskuje powoli apetyt i wyraźnie się ożywił, przy czym cały czas utrzymuje się cukier w moczu (powyżej 500 na pasku). Dodatkowo kot przyjmuje Hepatil 1/3 tabletki.

Czy należy w tym momencie przejmować się pozostałymi przekroczonymi wynikami: erytrocyty, AspAT, ALAT? O czym one mogą świadczyć? Jakie badania należałoby jeszcze wykonać?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 marca 2010, 23:29

przede wszystkim pilnie należy okiełznać cukrzyce. Potem powoli wyrównywać pracę innych narządów.
notbear
Posty:4
Rejestracja:25 marca 2010, 20:48
Lokalizacja:Wrocław

27 marca 2010, 22:45

Dziękuję serdecznie. Przeczytałem już jakieś pół Internetu :-) na temat cukrzycy. Odnalazłem informacje o możliwości sprowadzania insuliny o przedłużonym działaniu z Anglii (ale bez konkrentych nazw) oraz krytyczne wypowiedzi (między innymi Pana) na temat leczenia Caninsuliną.

Czy zna Pan nazwy handlowe insuliny dostępnej w GB godne polecenia?
Czy wogóle jest sens myśleć o zmianie insuliny?
ewka73
Posty:5
Rejestracja:30 kwietnia 2009, 22:43

28 marca 2010, 19:22

witam, mój kot choruje na cukrzycę od 3 lat, teraz ma lat 11. Na początku było strasznie, miał szalone skoki cukru.. najpierw dostawał 5 jednostek caninsulin, systematycznie badałam krew. Teraz przyjmuje raz dziennie dawkę 1,5 jednostki i cukrzyca jest od dłuższego czasu opanowana. Najważniejsze jest obserwowanie kota, u mnie zdarzyło się tak, że wet zaproponował dawkę większa ja zmniejszyłam ją i tak naprawdę polegam w tej kwestii na swoich obserwacjach. Oczywiście nie sugeruj się tym. Polecam kupić glukometr, ja mam accu-chek i badać cukier często. Teraz badam przynajmniej raz w miesiącu i wynik jest ok. Kot ma 106 a miał na początku choroby ponad 500! Ja pobieram krew z ucha.
Poza tym wierzę w lecznicze działanie karmy;) polecam RC diabetic. powodzenia
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 marca 2010, 23:59

niestety nie znam angielskich odmian insuliny. Można jeszcze kombinować z ludzkimi insulinamia, ale podstawa to BARDZO DOKŁADNA obserwacja zwierzaka.
notbear
Posty:4
Rejestracja:25 marca 2010, 20:48
Lokalizacja:Wrocław

09 kwietnia 2010, 01:42

Dziękuję za porady.

Kocur przeszedł dodatkowe badania. USG w porządku. Na podstawie badania poziomu fruktozaminy (510 um/l) pani wet zaleciła zwiększenie dawkę insuliny. Obecnie kot otrzymuje łącznie 5,5 jednostki Caninsulin w 2 dawkach. Jego stan wyraźnie się poprawił, odzyskuje apetyt i siły. Karma RC Diabetic mu nie odpowiada, dużo bardziej smakuje mu Trovet - dostaje ją w małych ilościach jako nagrodę za dobre zachowanie przy zastrzykach. To negatywna strona poprawy kondycji - zawsze był niedotykalski, więc głośno i często krwawo okazuje niezadowolenie z kłucia ;-)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości