Świąd skóry, łuszcząca się skóra na poduszkach, kot 6 mcy

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

remy27
Posty:1
Rejestracja:20 stycznia 2012, 14:38
Lokalizacja:Szczecin

20 stycznia 2012, 15:57

Witam, mam problem z kocurkiem. Na wstępie zaznaczę, że kocurek ma 6 miesięcy, jest niewychodzący, jeszcze nie szczepiony i nie odrobaczony, nie jest kastratem.

Od mniej więcej miesiąca - kot notorycznie drapie się po karku. Efektem tego są dwie rany (zadrapanie do krwi), strupy. Kot nie ma pcheł. Dziś zauważyłam, że łuszczy mu się skóra na poduszkach przednich łap i ma rozdwojone niektóre pazurki.
Czasami (średnio raz w tygodniu) wymiotuje (żółć i sucha karma, bez sierści), konsystencja stolca - pomiędzy normalnym, a biegunką, oddaje dużo moczu.
Od dwóch miesięcy karmiony suchą karmą Purina dla małych kotków (przez ostatnie 2 tygodnie - zupełnie przypadkowo karmiony suchą karmą RC dla kastratów), okazjonalnie (do trzech razy na miesiąc saszetka mokrej karmy Whishas Junior).
Czy przyczyną może być nieprawidłowe karmienie?

Jeśli to będzie istotne, to dodam, że kot jest "po przejściach"..
W wieku 2 miesięcy wypadł z okna na asfalt (4 p., wysoka kamienica), udzielona mu została natychmiastowa pomoc weterynarza (leki p/krwotoczne itd.), na szczęście wyszedł z tego, miał pękniętą miednicę, ale po miesiącu wszystko wróciło do normy.
W wieku 4,5 miesiąca napił się resztek farby (remont w domu), również udzielona została natychmiastowa pomoc weterynarza.

Bardzo proszę o poradę.
vivinn
Posty:60
Rejestracja:28 sierpnia 2009, 22:39

20 stycznia 2012, 19:05

Mam nadzieję, że już dowiedziałaś/eś się do czego służą i gdzie nabyć siatki do zabezpieczenia okien :shock: To po pierwsze...
Dalej: nasuwają mi się dwie podstawowe przyczyny, przy czym jedna wiąże się z drugą.
Kociak nie jest odrobaczony, czyli może mieć alergię na pasożyty wewnętrzne (całkiem często występuje taka reakcja, którą opisujesz). Druga przyczyna to niedobory, które mogłyby wynikać, po pierwsze, z kiepskiej jakości karmy (w dodatku samej suchej...), po drugie - znów pasożyty.

Kociak może mieć też alergię na karmę, ale tym zajęłabym się po odrobaczaniu i zrobieniu podstawowych badań - gdyby, oczywiście, nie było efektów.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

24 stycznia 2012, 23:31

podstawa to pełna profilaktyka u tego kotka. Drugie unormowanie jedzenia i to jedzenie dać dobrej jakości i nie dodawać ciągle coś nowego. Jeśli te warunki spełnisz a niewiele się poprawi nalezałoby podejrzewać alergie w pierwszej kolejności i próbować ją leczyć .
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości