Bardzo mozliwe. Moja bardzo neurotyczna Myszka tak ma. W sytuacji konfliktu z innym kotem, strzela grzbietem ( skóra na grzbiecie) i natychmiast zaczyna nerwowo lizac tylne łapy. To moze byc objaw stresu, a ten nie sprzyja odpornosci.Esme pisze:Zauważyłam, że kiedy Kocia się ożywia i np. zaczyna ganiać Misię (co teraz się zdarza rzadziej, bo jest wyciszony), natychmiast zaczyna się drapać i wylizywać. Może to na tle nerwowym
Pozwolę sobie zacytować ( z portalu: vetopedia )
Jak rozpoznać zatem, że kot jest zestresowany?
Na pewno u każdego kota objawy będą inne, jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie symptomy jak:
- wygryzanie lub wylizywanie różnych partii ciała
- intensywne drapanie ciała prowadzące do zmian skórnych
- samookaleczenia
- załatwianie się poza kuwetą
- niekiedy powstrzymywanie moczu
- utrata apetytu
- drżenie ciała
- nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne
- utrata chęci do zabawy, pieszczot
- wymioty, biegunka
- podwyższona lub obniżona temperatura ciała
- silne wypadanie sierści (łysienie)
Należy też odróżnić stres od strachu (stres jest raczej przewlekły, a strach występuje jako jednorazowa reakcja na dany bodziec). Jeśli zauważymy niepokojące objawy, udajmy się do lekarza weterynarii. Wykona on badania, które pozwolą stwierdzić, czy objawy te nie świadczą przypadkiem o jakiejś chorobie. Jeśli lekarz wykluczy chorobę, możliwe, że nasz zwierzak z jakiegoś powodu przeżywa stres.
Jakie są przyczyny wystąpienia takiego stanu u kota? Jak już wspomniano, przyczyną może być wszystko. Jednak wydaje się, że wspólnym mianownikiem wszystkich przyczyn jest utrata poczucia bezpieczeństwa na terytorium, na którym mieszka zwierzę.
Ja kupiłam Myszce obrózkę z feromonami. Zobaczymy, czy działa...