Białe umaszczenie kota . Europejskiego

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Gość

20 czerwca 2009, 15:11

J/w
Kota europejskiego/dachowca. Czy czesto sie zdarza ? JA raczej widzialem bialego ale z kilkoma malutkimi czarnymi znaczeniami.(calego bialego rowniez widzialem ale 1x) Czytalem ze takie koty sa podatne na choroby(czasem gluche) i rzadko sie zdarzaja prawda to? zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
ania1985
Posty:1105
Rejestracja:28 października 2007, 08:48
Lokalizacja:Kielce

20 czerwca 2009, 15:32

no chyba tak jest ze biale kotki nie slysza. nie wiem czy wszystkie ale zdaje sie ze zdecydowana wiekszosc...(?)
Gość

20 czerwca 2009, 16:10

A da sie to jakos sprawdzic ? Bez wizyta u weta gdy kociak ma kilka tyg. ? A czy takie Koty maja jakies wady genetyczne , ze czesciej choruja itp. Chodzi mi o to czy jest to jakos uwarunkowane genetycznie. ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ania1985
Posty:1105
Rejestracja:28 października 2007, 08:48
Lokalizacja:Kielce

20 czerwca 2009, 16:38

tego to ja nie wiem, ale to chyba u bialych nie jest wada tylko taka bardziej cecha osobnicza
czytalam kiedys dlaczego tak jest ze biale sa gluche ale nie pamietam juz:)

tak jak 3kolorki to zawsze samice

hmm nie iwem jak z rudzielcami, czy to tylko samce?
Gość

20 czerwca 2009, 19:34

ania1985 pisze:
hmm nie iwem jak z rudzielcami, czy to tylko samce?
Nie
Moja kotka jest ruda i zastanawiam sie co by jej sprawic 'corke' cala bielutka. Zawsze bedzie razniej dwom kotom w domu.
Awatar użytkownika
Asik L&L&L
Posty:135
Rejestracja:07 czerwca 2009, 11:47
Lokalizacja:Mirosławiec

20 czerwca 2009, 21:30

Zdarza się, że białe koty mogą nie słyszeć lub mniej słyszeć, ale to nie jest regułą. Wiem, że można wykonać badanie słuchu.
Awatar użytkownika
sunshain
Posty:426
Rejestracja:05 grudnia 2008, 14:53

21 czerwca 2009, 17:27

z białym umaszczeniem jest sprzężony gen głuchości (biały kolor futerka niesie głuchotę) najbardziej narazone na głuchote są białe koty o niebieskich oczach

dlatego białym kotom należy robić badanie słuchu i jesli stwierdzona zostanie głuchota całkowita lub częściowa to nie należy takich kotów rozmnażać

nie każdy biały kot jest głuchy

np. mój biały MCO świetnie słyszy - potwierdza to zycie codzienne i badanie słuchu
Silvia79
Posty:1
Rejestracja:13 października 2009, 12:54

13 października 2009, 13:07

:)
Ostatnio zmieniony 13 października 2009, 19:26 przez Silvia79, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Amika
Posty:1628
Rejestracja:26 listopada 2006, 20:24
Lokalizacja:Chełm

13 października 2009, 18:09

Bardzo prosto można sprawdzić czy kotek słyszy. Wystarczy zaobserwować jak reaguje na niespodziewane dźwięki, kiedy nie widzi skąd dochodzą.
Można np. zadzwonić kluczami, zaszeleścić reklamówką, zaklaskać kiedy jest do nas odwrócony tyłem. Czasem może nie zareagować w ogóle, bo taka już kocia natura :D , że jak chce to nas ignoruje, dlatego najlepiej zrobić kilka takich prób, by mieć pewność.
Awatar użytkownika
Shyla
Posty:9
Rejestracja:12 października 2009, 15:56

13 października 2009, 20:15

Najogólniej biały kolor futra niesie ze sobą głuchość
Najbardziej narażone są koty o niebieskich oczach ale nie oznacza to, że każdy biały kot z niebieskimi oczami jest głuchy lub niedosłyszy dlatego robi się kotom białym badanie słuchu...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kot rodzi się głuchy albo półgłuchy (takich kotów w hodowlach nie można rozmnażać) a jeśli słyszał i stracił słuch później to może być na skutek urazu lub choroby (takie koty można rozmnażać)

Gen - W

Głuchota wrodzona, nazywana też głuchotą noworodków, ujawnia się w chwili narodzin. Kot, u którego występuje głuchota wrodzona, rodzi się z prawidłowo ukształtowanymi uszami, ale w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu struktury odgrywające istotną rolę w procesie słyszenia ulegają degeneracji. Kiedy przewód słuchowy kocięcia w kilka tygodni później otwiera się, zwierzę jest głuche.
Gen głuchoty jest również odpowiedzialny za biały kolor okrywy włosowej, nie oznacza to jednak, że wszystkie białe koty są głuche. W rzeczywistości większość białych kotów nie jest głucha, ale większość kotów głuchych jest biała. Wydaje się, że głuchota występuje częściej u białych kotów długowłosych niż u białych krótkowłosych.
Białe koty mogą mieć oczy żółte lub niebieskie, a czasem tęczówki o różnym kolorze. O takich kotach mówi się, że są różnookie. Chociaż głuchotą mogą być dotknięte koty o wszystkich opisanych wyżej kolorach tęczówek, najbardziej narażone na nią są koty niebieskookie lub o jednym oku niebieskim.
Chociaż chorobę tę nazywamy głuchotą, nie wszystkie dotknięte nią koty są całkowicie głuche. Czasem proces dotyczy tylko jednego ucha, podczas gdy drugie rozwija się normalnie. U kotów różnookich (o jednym oku niebieskim, a drugim żółtym) bardzo często głuchota występuje po stronie oka niebieskiego, przy normalnym słyszeniu po stronie oka żółtego.
Koty z głuchotą wrodzoną powinny być wyłączone z hodowli. Rozmnażanie głuchych białych kotów stwarza poważne niebezpieczeństwo rodzenia się głuchych kociąt.
Trzeba jednak wiedzieć, że większość białych kotów, również tych o niebieskich oczach, nie jest głucha. Wiele z nich słyszy normalnie przynajmniej na jedno ucho. Mówimy o nich, że są częściowo głuche. Trzeba po prostu zwrócić uwagę, że Małe koty o niebieskich oczach są bardziej zagrożone głuchotą niż koty o różnobarwnej sierści, ale większość białych kotów o niebieskich oczach słyszy normalnie.
podkreslam wiele kotów białych o obojętnie jakim kolorze oczu słyszy prawidłowo - nie każdy biały kot jest głuchy
Obecność genu W powoduje wystąpienie białej barwy włosów i ukrycie innych pozostałych kolorów futerka (w).

Ps- mój paro tygodniowy pupilek jest cały biały i slyszy bardzo dobrze :)
słuch naszego pupila można bardzo łatwo sprawdzić domowymi sposobami :)
Tatis

19 września 2011, 16:31

No mój biały kociak jest niestety całkowicie głuchy, więc to się potwierdza. Ale w sumie w ogóle tego po nim nie widać, póki np nie zawoła się kici kici, lub tym bardziej nie otworzy się lodówki, a on nie zareaguje. Mimo swojego "defektu" jest kochanym, skorym do zabawy i zdrowym kociakiem. Tylko przerażają mnie jego wyjątkowo duże uszy i tak się zastanawiam, czy to może być "skutek uboczny" głuchoty? Jak myślicie?
K@rOLcI@
Posty:884
Rejestracja:08 lipca 2011, 14:08

19 września 2011, 20:37

a masz zdjęcie kotka? to wklej i pokaż
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości