Pasta odkłaczająca dla królika i świnki

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy:Robert A., Jarek

qwerty_uiop

23 września 2011, 11:29

Witam!

Na niektórych stronach króliczych pojawia się informacja o konieczności codziennego podawania króilkom pasty odkłaczającej. Jak to wygląda w rzeczywistości, czy królik karmiony pełnowartościową karmą bogatą w błonnik powinien jeszcze dodatkowo spożywać taką pastę? Jakie jest dawkowanie pasty w przypadku królika miniaturowego (1,5kg), świnki? Czy wszystkie pasty odkłaczające dla kota bezpieczne są dla królika (Malt Soft, Malt Soft Extra, Bezo Pet)?

Z góry dziękuję za odpowiedź, w szczególności Pana Jarosława.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 października 2011, 23:28

w życiu nie spodkałem się z wpychaniem pasty królikowi, i nie widziałem nidgy u nich problemu z wydalaniem włosów.
MariuszS
Posty:4
Rejestracja:25 października 2011, 16:35

26 października 2011, 06:33

Mi się wydaje że coś takiego to będzie zbędny wydatek, jeżeli karmisz je wielowartościowym jedzeniem to powinno to wystarczyć.
Gość2011

26 października 2011, 19:06

a ja daje swojemu królikowi pastę odkłaczającą z ekstraktami roślinnymi ponieważ mój król jest długowłosy i często przy linieniu ma problem z wypróżnianiem. Króliki nie wypluwają kul włosowych jak koty. Zator u królika jest bardzo poważny dlatego warto podawać taką pastę, dzięki niej mój król już się nie zapycha kłakami :)
Gość2011

26 października 2011, 19:09

można też podawać papkę z siemienia lnianego - ułatwia wypróżnianie bobków, dobry jest też olej lniany. Zator u królika zdarza się często zwłaszcza u tych z dłuższym włosem, brak reakcji może prowadzić do śmierci dlatego lepiej zapobiegać ;)
zaba_zielona
Posty:1
Rejestracja:17 listopada 2011, 12:02

20 grudnia 2011, 12:37

Bezoary zdarzaja sie u krolikow i to wcale nie tak rzadko, jakby sie moglo wydawac. Profilaktyka to dieta bogata w blonnik, a przede wszystkim wlokno. W przypadku wystapienia pierwszych objawow warto podawac papke z siemienia lnianego, herbate koperkowa. Niezwykle wazne jest nawadnianie.
desiree513
Posty:1
Rejestracja:24 listopada 2011, 15:15

20 grudnia 2011, 13:38

można także kupić specjalną gęstą szczotkę do wyczesywania sierści króliczkowi, dla niego jest to duża przyjemność a przy okazji wyczesuje się sporo sierści którą królik podczas mycia mógłby połknąć:)
faktycznie zatory są u króliczków bardzo niebezpieczne więc lepiej zapobiegać...
KasiaSPK
Posty:1
Rejestracja:31 marca 2011, 16:01

20 grudnia 2011, 14:26

Problemy z wydalaniem włosów u królików są więcej niż częste, prowadzą do bardzo niebezpiecznych dla królika zatorów. Niemniej jednak działanie pasty odkłaczającej nie jest sprawdzone i nie ma jednoznacznych dowodów, że pasta działa, lepiej chyba skupić się na właściwej diecie i po prostu obserwować uszatka.
bosniak
Posty:1
Rejestracja:26 marca 2011, 17:39

27 grudnia 2011, 02:19

Z kolei ja znam króliki, które jedzą pasty odkłaczające (niektórym wcale nie trzeba ich wpychać :P), a także takie, które mają problemy z zaleganiem włosów w przewodzie pokarmowym. Moje króle nigdy żadnych past nie dostawały (w razie przytkania radzimy sobie zwykle w sposób naturalny), chociaż myślę, że można je stosować doraźnie w niektórych wypadkach. Są króliki, które mają tendencje do przytykania się i jeśli opiekujemy się akurat takim zwierzakiem, to trzeba bacznie obserwować zachowanie i bobki - są sytuacje, w których nawet pasta nie wystarcza i trzeba podać leki.
miki31
Posty:1
Rejestracja:29 marca 2011, 16:46

31 grudnia 2011, 18:40

Ja miałam problem z moim uszatym nie chciał ani pasty, ani soku z ananasa, ani siemienia itp. zmieniłam karme na Cuni Complete z Cuni pro i to co zaczeło wychodzić to szok. Bardzo polecam ten granulat
Gość

24 czerwca 2015, 23:28

[quote="Jarek"]w życiu nie spodkałem się z wpychaniem pasty królikowi, i nie widziałem nidgy u nich problemu z wydalaniem włosów.[/quote]
Genialny z Ciebie weterynarz. Jak widać z królikami nie miałeś kontaktu. Jeżeli nie masz wiedzy i kompetencji to nie pisz bzdur. "Zakłaczenie" to częsty i bardzo poważny problem u królików.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości